MSI B350M Mortar 3000 MHz RAM 2133 MHz'te Çalışıyor

Hocam 20 20 20 20 42 de de açılmadı. MHz 2667 yaptım açıldı. Sonra timingleri 18 18 18 18 40 yaptım yine açıldı. Şuan son durum 2667 MHz 18 18 18 18 40. Bu şekilde açıldıktan sonra game boostu da açtım işlemci 3.6 ya çıktı.

Screenshot

Ramleri daha arttıramıyoruz sanırım. Yeni güncellemelerle düzelir mi?
@LukeSkywalker

Hocam 20 20 20 20 42 de de açılmadı. MHz 2667 yaptım açıldı. Sonra timingleri 18 18 18 18 40 yaptım yine açıldı. Şuan son durum 2667 MHz 18 18 18 18 40. Bu şekilde açıldıktan sonra game boostu da açtım işlemci 3.6 ya çıktı.

Screenshot

Ramleri daha arttıramıyoruz sanırım. Yeni güncellemelerle düzelir mi?
@LukeSkywalker
Timing'ler iyi olmuş. Voltaj duvarına takılmış olabilir RAM +1.35V'a çıkmaya gerek yok. İleriki güncellemelerde evet düzelir. Tek kit olsa daha basit olurdu ama 2 kit sorun çıkarabiliyor. CPU Voltajı çok yüksek olmuş, el ile CPU Core Offset Voltage girip - yapıp 0.625 gibi rakamlara indirirsen 1.25V altında 3.6 hızda çalışsın. Aksi takdirde 1.440V'da çalışırken aşırı ısınmalara mağruz kalır.

Hocam dediğiniz offset ayarını bulamadım. Şurda CPU Core Voltage'nin yanında yazan auto'yu 1.25 mi yapayım?
Birde auto'yu değişince bir sıkıntı olup olmadığını kontrol etmek için dediğiniz yazılımla kontrol etmeye gerek var mı?

Screenshot

@LukeSkywalker
CPU Core Voltage seçeneğini Auto'dan çekip Offset yapın, - Negative olacak yani ve 1.25'den düşük olarak ayarlayın. - 0.625 gibi değerlerden başlar zaten, sıra sıra 1.25V'dan düşük olacak şekilde ayarlayın. Yeniden başlatıp aynı ekrana gelip kontrol edebilirsiniz aynı yeri 1.448V değeri düşecektir.

Hocam yardımlarınız için teşekkür ederim. Sanırım Msi anakartlarda Offset olayı yok. Kendi istediğimiz değeri yazıyoruz oraya. Gameboostu kapattım, frekansı 3600 voltajıda 1.25 yaptım. Son durum bu şekilde sanırım başka yapmam gereken bir şey yok?

Screenshot

@LukeSkywalker

Hocam yardımlarınız için teşekkür ederim. Sanırım Msi anakartlarda Offset olayı yok. Kendi istediğimiz değeri yazıyoruz oraya. Gameboostu kapattım, frekansı 3600 voltajıda 1.25 yaptım. Son durum bu şekilde sanırım başka yapmam gereken bir şey yok?

Screenshot

@LukeSkywalker
Tamamdır o zaman, bu voltaj ve frekansta kullanabilirsiniz. Aida64 stress test yapıp HWMonitor ile sıcaklıkları atabilirseniz süper olur. Maksimum 70 derece görmemesi gerek :)

Sonuçlar bu şekilde hocam. Bütün fanlar smart moddaydı

https://image.prntscr.com/image/dpxQQPXzQw_U2Tw1XykV5A.png

@LukeSkywalker

@LukeSkywalker
Hocam bugün öğle pcyi kapattım. Şuan açtım boot olmadı 5 kere sonra ramler 2133 mhz de boot oldu. Durup dururken böyle bir şey niye olur.

Güncelleme: Pc yi kapattım sonra düğmesine basarak açtım. Hiçbir ayar değişmemiştim BIOS'dan bu sefer eskisi gibi 2600de açıldı. Çok garip niye böyle bir şey yaptı ki?

Sonuçlar bu şekilde hocam. Bütün fanlar smart moddaydı

https://image.prntscr.com/image/dpxQQPXzQw_U2Tw1XykV5A.png

@LukeSkywalker

@LukeSkywalker
Hocam bugün öğle pcyi kapattım. Şuan açtım boot olmadı 5 kere sonra ramler 2133 mhz de boot oldu. Durup dururken böyle bir şey niye olur.

Güncelleme: Pc yi kapattım sonra düğmesine basarak açtım. Hiçbir ayar değişmemiştim BIOS'dan bu sefer eskisi gibi 2600de açıldı. Çok garip niye böyle bir şey yaptı ki?
Normalde eğer ilk yaptığın ayarda 2666'da çalışıp sonra bilgisayarı kapatıp gücü tam kestiğinde tekrar açtığında normal boot oluyorsa ve uzun süreler sorunsuzca oyun oynadıysan sorun yok demektir. Stabil çalışmama belirtileri şöyle olur: Tam güç kestikten sonra açılırken boot olmaz, Windows üzerindeyken kendi kendine restart atma veya Memory Management hataları. Bunlar da olmadıysa anlık bir sorun olmuş olabilir. Bilgisayarı açın. Sonra RAM hızına bakın. Normal ise kapatın, fişini tamamen çekin ve 15 saniye bekleyin. Sonra tekrar takın çalıştırın. Sorun çıkacak mı bakalım? Emin olmak için bu işlemi 2-3 kez daha yaparsanız süper olur.

@LukeSkywalker
Hocam oyun oynarken, stress testinde falan dediğiniz sorunları yaşamadım. Fakat şöyle bir durum var.
Dediğiniz gibi pc yi kapatıp fişini çektim açtığımda yine boot olmadı 5 sefer ardından açıldığında ramler eskisi gibi yüksek hızda 2600'de çalıştı. İşlemi tekrarladım yine 5 sefer boot olmadı fakat yine 2600mhz de açıldı. Pc yi kapatıp fişini çekmeden açtığımda ise sorunsuz açılıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı