MSI B350M Pro VD Plus sistem anakart logosunda bekleme sorunu

sinekadam

Kilopat
Son zamanlarda sistemimde açılışta beklemeler mevcut olmaya başladı ve bu beklemeler gittikçe artıyor.
Bazen birkaç saniye içerisinde açılan sistemim bazı zamanlar ise uzun bir süre anakart logosunun bulunduğu ekranda bekliyor. Bu durum herhangi bir açılış anında gelişebiliyor hızlı açıldığı zaman kapatıp tekrar açtığımda sistemde yavaş açılma gözlemleyebiliyorum. Açılıştan sonra ise bu yavaşlamadan eser yok.

Sistemim:
  • AMD Ryzen 3 1300x
  • MSI B350M Pro VD Plus
  • Kingston 8 GB HyperX DDR4 3000MHz

RAM'lerin frekansını anakartın uygun gördüğü hızlara çektim.
BIOS güncelledim.
Güncel olmayan tek bir bileşenim yok.

Sürekli bunu yaşamaktan sıkıldım, mantıklı bir sebep bulan bilen ya da başına buna benzer bir durum gelmiş ve çözmüş biri var mı? Lütfen yardım edin.
Yardımda bulunacak kimse yok mu ?

Son düzenleme:
BIOS ayarlarında sistem açılış hızını etkileyen ayarlar vardır. Bunlar olabilir, sistemde güç açısından bir sorun olabilir. Tekrar kontrol yapıyordur. Bir diğer ihtimal de disk.

BIOS ayarlarında sistem açılış hızını etkileyen ayarlar vardır. Bunlar olabilir, sistemde güç açısından bir sorun olabilir. Tekrar kontrol yapıyordur. Bir diğer ihtimal de disk.

BIOS hakkında bir fikrim yok ilk kurulumda ne ise şuan hali hazırda devam hiçbir ayarı ellemedim.
Diskim SSD.
Şunu fark ettim ses sistemim sürekli açık güç var yani. Bazen hiç bir şarkı çalmadığı sırada sanki jak takmışcasına bir ses geliyor. Sanırım voltaj düşüşü olduğu için, bu sesten sonra kapatıp açmaya çalıştığımda daha fazla bir bekleme ile karşılaşıyorum. Bazen bu ses olmasa bile sistemim bekleme yapabiliyor.

Eğer bu bekleme mevzusu anlattığım durumdan dolayı değil ise, bu beklemelerin sistemimin güvenliği konusunda bir sorun oluşturur mu ?

Biri bana BIOS pilini çıkar tekrar tak dedi bunun yararı olabilir mi ?

Cevap ve ilginiz için teşekkür ederim.

Sizin sisteminizde voltaj düzensizliğinden kaynaklanan sorunlar var. Bir UPS takarak sistrmi garantiye alabilirsiniz. SSD ya da bileşenlerinizin bozulma riski var. Güç kaynağınız ve kasanız ne tam dökum paylaşabilir misiniz? Ryzen sistemlerde ucuz güç kaynakları daha fazla sorun çıkartıyor, ucuz olmasa bile sorunlu olabilir.

Sizin sisteminizde voltaj düzensizliğinden kaynaklanan sorunlar var. Bir UPS takarak sistrmi garantiye alabilirsiniz. SSD ya da bileşenlerinizin bozulma riski var. Güç kaynağınız ve kasanız ne tam dökum paylaşabilir misiniz? Ryzen sistemlerde ucuz güç kaynakları daha fazla sorun çıkartıyor, ucuz olmasa bile sorunlu olabilir.

Kasam :
Xigmatek Glare 7a

Güç kaynağım ise içerisinde hali hazırda gelen;
Xigmatek NRP-VC 600 600W 80 Plus.

Sistemim:
  • AMD Ryzen 3 1300x
  • MSI B350M Pro VD Plus
  • Kingston 8 GB HyperX DDR4 3000MHz
  • ASUS GeForce GTX1050 Ti GDDR5 OC 4GB
  • SanDisk SSD Plus 240GB.

XMP, UEFI, fan ayarları vs. hariç default ayarlarda sistem açılışını etkileyen bir etmen yok. Bu durumda ilk önce sistem açılışında açılam programlara bakmak gerekiyor. Gelen ses ile bilgisayar kasıyorsa birçok kişinin yaşadığı bir sorun. Nasıl bir ses geliyor ki? Windows açılışından sonra SSD performansı, PSU, anakart, RAM'ler öyle öyle sorunu bulursunuz.

XMP, UEFI, fan ayarları vs. hariç default ayarlarda sistem açılışını etkileyen bir etmen yok. Bu durumda ilk önce sistem açılışında açılam programlara bakmak gerekiyor. Gelen ses ile bilgisayar kasıyorsa birçok kişinin yaşadığı bir sorun. Nasıl bir ses geliyor ki? Windows açılışından sonra SSD performansı, PSU, anakart, RAM'ler öyle öyle sorunu bulursunuz.

Gelen ses şöyle birşey... halihazırda şarkı çalmayan bir amfiye jak taktığınızda bir ses gelir, o sesin aynısı oluyor. Buda muhtemelen voltajın ani düşüp yükselmesinden kaynaklıdır diye düşünüyorum. Yani sesin bilgisayarın çalışması ile alakalı olan bir durumu yok ,PC den gelen bir ses değil sesle birlikde PC de kasmada olmuyor.

Başlangıç uygulamalarımda ise sadece realtek ve ESET etkin.

Anakart kasadaki vidalar hariç bir şeye temas ediyor mu? Ayrıca BIOS'da voltaj koruması ayarı olacak, onu açın bakalım uyarı verecek mi. Sorun büyük ihtimal PSU veya gelen elektrikte.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı