MSI B450-A Pro Max RAM tavsiyesi

tala494

Femtopat
Merhabalar, halihazırda şu anakartı alacağım. MSI B450-A Pro Max AMD B450 3466MHz DDR4 Soket AM4 ATX Fiyatı

Sistem bileşenlerim ise 5600XT ve Ryzen 3600, bu sisteme normalde 8x2 3000MHz RAM takmayı düşünüyordum fakat araştırma yaparken şu RAM'i gördüm. G.Skill RipjawsV 16GB (2x8GB) 3600MHz DDR4 Ram Fiyatı
CL değeri diğer RAM'lere nazaran daha yüksek, sizce bunu mu almalıyım yoksa CL değeri düşük bir RAM mi?

Ayrıca çoğu RAM'i anakartın resmi sitesinde desteklemiyor olarak gözükmekte bu durum bir problem teşkil eder mi?

Zaman ayırıp cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
CL değeri diğer RAM'lere nazaran daha yüksek, sizce bunu mu almalıyım yoksa CL değeri düşük bir RAM mi?

Ayrıca çoğu RAM'i anakartın resmi sitesinde desteklemiyor olarak gözükmekte bu durum bir problem teşkil eder mi?

Zaman ayırıp cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim.
MHz değeri düşük bir RAM alıp onu 3600 MHz yapmak mümkün. Bazen teşkil edebiliyor.

Hocam anakartın listesinde olmayan RAM çalışmaz diye bir kural yoktur. CL işlemci bus hızı gecikme süresidir. Ne kadar az olursa o kadar hızlı çalışır. Buna göre tercih yapabilirsiniz.

RAM olarak ben Kingston HyperX serisi RAM'leri öneriyorum. Benim 10 yıllık 2x2x2 GB Kingston HyperX marka RAM'lerim var, çok şükür hiç üzmediler. Ayrıca Technopat yeni sunucu için Kingston marka RAM kullanıyordu. Sebep olarak ise piyasa da en uzun ömürlü RAM'lerin Kingston kanadında olduğunu söylüyordu Recep Baltaş ve Ali Güngör.

Biraz daha pahalı ama şu bellekleri alabilirsiniz. İkisi de listede var.

1.png

2.png

Yeni konular

Geri
Yukarı