MSI B450 Gaming Plus Max sistemde DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL mavi ekran hatası

BSimsek

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Öncesinde hiçbir sorun olmayan bilgisayarımda 2 gündür bir problem var. Sistemi açıyorum anakart CPU arıza ışığı yakıyor. Sonra biraz uğraştım ve bilgisayarı açtım ama 2 - 3 kere mavi ekran yedim. Mavi ekran yediğimde verdiği hata kodu DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL. Bu hata kodunu aldıktan sonra bilgisayarı açmaya çalıştığım zaman sistem yine CPU arızasına düşüyor. CPU arızasına düştüğü zaman sıvı soğutmanın pompasına bastırdığım zaman ara ara sistem açılıyor ama sistem her açılmasında BIOS kendini sıfırlıyor. Sistem kararlılık testlerini ekran kartı, işlemci ve RAM'lar için yaptım. Testlerin hiçbirinde bir sorun olmadı. Testleri fotoğraf olarak ekliyorum. Sorun neyden veya hangi parçadan kaynaklı olabilir ? . Tüm bileşenlerin garantisi var ama hangi ürün arızalı hangisini garantiye göndermeliyim?

SİSTEM
5800X3D
MSI B450 GAMING PLUS MAX
MSI GAMING X 3070Tİ
KİNGSTON FURY 8*4 3200 MHZ RAM
HIGH POWER 750W PSU

Minidump klasorümü buraya ekliyorum. Umarım doğru yapmışımdır.

@claus hocam affınıza sığınaraktan etiketliyorum. Müsaitliğiniz varsa rica etsem bakabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• 20230220_154747.jpg
    20230220_154747.jpg
    231,4 KB · Görüntüleme: 13
  • 20230225_144925.jpg
    20230225_144925.jpg
    264,7 KB · Görüntüleme: 24
  • 20230226_115148.jpg
    20230226_115148.jpg
    456,5 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Her zaman etiketleyebilirsiniz. Çözüm için buradayım :)
Şimdi hocam bu durum hayra alemet değil. O ışığın yanmaması gerek. CPU yada anakartta sorun olabilir. Açıkcası dosyalara baktım ama %100 CPU yada anakart sorunu var diyemem. Bazen net olarak çıkmayabiliyor dosyalarda fakat sizde zaten baariz bir sorun var.
Sıvı soğutma bir ihtimal oluyordur dediğin gibi. Mümkünse komple söker misin veya varsa test amaçlı başka bir tane tak.
BIOS'a gir ve optimize defaults save yap. Bunlara rağmen hala o ışık yanıyorsa servise yolla.

Her zaman etiketleyebilirsiniz. Çözüm için buradayım :)
Şimdi hocam bu durum hayra alemet değil. O ışığın yanmaması gerek. CPU'ya da anakartta sorun olabilir. Açıkçası dosyalara baktım ama %100 CPU'ya da anakart sorunu var diyemem. Bazen net olarak çıkmayabiliyor dosyalarda fakat sizde zaten baariz bir sorun var.
Sıvı soğutma bir ihtimal oluyordur dediğin gibi. Mümkünse komple söker misin veya varsa test amaçlı başka bir tane tak.
BIOS'a gir ve optimize defaults save yap. Bunlara rağmen hala o ışık yanıyorsa servise yolla.

Mavi ekran hatası 2 kere aldım diye hatırlıyorum. İlk aldığım mavi ekranda mavi ekran hatası %100 doldu ve bilgisayar yeniden başladı. 2. aldığım mavi ekranda yine aynı hata koduydu ama bu sefer Complete %0 kaldı ve ilerlemedi bende ortalama 10 15 dakika sonra güç düğmesinden bilgisayarı kapattım. Sonrasında işlemcimi sökmeye karar verdim. İşlemciyi sokete sağlam taktığımdan emin olarak termal macunu yenileyip sistemi sorunsuz bir şekilde başlattım. Sistem termal macun yenileme sonrası mavi ekran vermedi ama dün gece bilgisayarı açmak istediğim zaman CPU hatası verip açılmadı. Sıvı soğutma pompasına bastırıp, sağ ve sol kaydırmaya çalışır gibi yapmaya çalıştım ve tekrar restart verdim bu sefer sistem açıldı. Bu hareketi aynı günün öğleni yine yapmıştı ve yine aynı şekilde pompaya bastırarak sistemi çalıştırdım. Son zamanlarda bilgisayarıma yüklediğim 2 program var bunlar: Armoury Crate VE Razer Synapse bunun harici bir program yüklemedim. Acaba minidump dosyalarımda anlaşılır bir hata var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dosyalara baktım ama o arıza ışığı yanmaz mavi ekran alınca.
DEdiğim şekilde kontrol edin.
Şuan deneyebilecek farklı bir soğutucum yok. İşlemcinin içindede stok soğutucu çıkmadı. Temiz bir format atıp. Bios um güncel ama biosu alt sürümü düşürüp tekrar güncellememde fayda olur mu ?

Yeni konular

Geri
Yukarı