MSI B450 PRO M.2-Max sıvı soğutma montajı

NewDAYI

Hectopat
Makaleler
3
Merhaba arkadaşlar, aslında konu hakkında az çok bilgim var. Donanımdan iyi kötü anlıyorum ama içime kurt düştü deneyen vardır ya da benden daha bilgili olan vardır. Beni aydınlatır diye düşündüm. Öncelikle başlıkta bahsettiğim kartı Ryzen 5 3600 ile kullanmaktayım. Sıvı soğutma almayı düşünüyorum. Anakartımda sadece CPU fan1 ve System fan pinleri mevcut. Benim düşünceme göre CPU Fan'a pompayı bağlayıp System fan'ada radyatör fanlarını bağlarsam sorun olmayacağı yönünde ama bu şekilde kurulum yaparsam performans sıkıntısı olur mu olmaz mı %100 verimlilik alır mıyım soğutucudan gibi aklıma soru işareti takıldı. Sonuçta sıvı soğutma alacağım ve %100 verim almak isterim. Fanlar System fana takınca işlemci fana takmışım gibi hareket eder mi vs derken düşüncelere daldım gittim bilgisi olan ya da bu şekilde kullanan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
B350 Anakartımda bile 1 adet PUMP FAN soketi var. Güncel anakartlarda en az bir tane pompa fanı bağlantısı bulunuyor olması gerek. Olmadığından emin misin? Birini PUMP FAN diğerini de CPU FAN soketine bağlayacaksın, ardından pompa fanını BIOS'dan fan devrini CPU sıcaklığına göre hızlanan moda alacaksın. Çoklayıcı varsa iki fanı birleştirip tek PMP_FAN bağlantısı da yapabilirsin. Eğer pompa fanı soketi dediğin gibi yoksa birini CPU FAN, diğerini de SYS FAN soketine bağlayabilirsin. Her türlü BIOS'tan CPU'ya göre devir ayarı yapacağın için verim almama gibi durumlar olmaz.

B350 Anakartımda bile 1 adet PUMP FAN soketi var. Güncel anakartlarda en az bir tane pompa fanı bağlantısı bulunuyor olması gerek. Olmadığından emin misin? Birini PUMP FAN diğerini de CPU FAN soketine bağlayacaksın, ardından pompa fanını BIOS'dan fan devrini CPU sıcaklığına göre hızlanan moda alacaksın. Çoklayıcı varsa iki fanı birleştirip tek PMP_FAN bağlantısı da yapabilirsin. Eğer pompa fanı soketi dediğin gibi yoksa birini CPU FAN, diğerini de SYS FAN soketine bağlayabilirsin. Her türlü BIOS'tan CPU'ya göre devir ayarı yapacağın için verim almama gibi durumlar olmaz.
Pump soketi olmadığına eminim. CPU_FAN ve SYS_FAN bir de JSPI1 soket var. o yüzden konu açtım. System fanı cpu göre devir ayarı yapacğaın dediğin normal sıcaklık grafik ayarından bahsediyoruz burada değil mi?

Pump soketi olmadığına eminim. CPU_FAN ve SYS_FAN bir de JSPI1 soket var. o yüzden konu açtım. System fanı cpu göre devir ayarı yapacğaın dediğin normal sıcaklık grafik ayarından bahsediyoruz burada değil mi?
Evet, BIOS'tan ayarlanan hazır profillerden birine getiriyorsun. Kendi anakartıma göre tarif ettiğim için anlaşılmamış olabilir. Bildiğimiz BIOS'tan yapılan fan ayarı. Pump soketine fan bağlantısı yapıldığı zaman çok yüksek devirde çalıştığı için her anakart için BIOS'tan ayarı yapmak gerekiyor. O açıdan örnek verdim. Diğer fanı sys fana bağlayacağın için senkranizasyon sıkıntısı olabilir. CPU fan ile Farklı devirlerde çalışacaklar. Fanlar senkronize çalışmazsa verimsizlik durumları olabilir. O sebeple anakartına özel fan ayarlarıyla alakalı araştırma yapabilirsin. Az çok anlıyorsan BIOS'u biraz kurcalayarak kendin çözersin.

Evet, BIOS'tan ayarlanan hazır profillerden birine getiriyorsun. Kendi anakartıma göre tarif ettiğim için anlaşılmamış olabilir. Bildiğimiz BIOS'tan yapılan fan ayarı. Pump soketine fan bağlantısı yapıldığı zaman çok yüksek devirde çalıştığı için her anakart için BIOS'tan ayarı yapmak gerekiyor. O açıdan örnek verdim.
Diğer fanı sys fana bağlayacağın için senkranizasyon sıkıntısı olabilir. CPU fan ile Farklı devirlerde çalışacaklar. Fanlar senkronize çalışmazsa verimsizlik durumları olabilir. O sebeple anakartına özel fan ayarlarıyla alakalı araştırma yapabilirsin. Az çok anlıyorsan BIOS'u biraz kurcalayarak kendin çözersin.
Pompayı CPU_Fan’a bağlayacağım radyatör fanlarını da çoklayıcı ile ikisini birden sys_fana takacağım. Yani fanların farklı devirde çalışma gibi bir durumu olmayacak fanlar sekronize olacaktır.

Pompayı CPU_FAN’a bağlayacağım radyatör fanlarını da çoklayıcı ile ikisini birden SYS_FANA takacağım. Yani fanların farklı devirde çalışma gibi bir durumu olmayacak fanlar sekronize olacaktır.

Bende de pump fan soketi yok dediğiniz gibi devirli çalışıyor mu öyle.

Merhaba arkadaşlar, aslında konu hakkında az çok bilgim var. Donanımdan iyi kötü anlıyorum ama içime kurt düştü deneyen vardır ya da benden daha bilgili olan vardır. Beni aydınlatır diye düşündüm. Öncelikle başlıkta bahsettiğim kartı Ryzen 5 3600 ile kullanmaktayım. Sıvı soğutma almayı düşünüyorum. Anakartımda sadece CPU fan1 ve System fan pinleri mevcut. Benim düşünceme göre CPU Fan'a pompayı bağlayıp System fan'ada radyatör fanlarını bağlarsam sorun olmayacağı yönünde ama bu şekilde kurulum yaparsam performans sıkıntısı olur mu olmaz mı %100 verimlilik alır mıyım soğutucudan gibi aklıma soru işareti takıldı. Sonuçta sıvı soğutma alacağım ve %100 verim almak isterim. Fanlar System fana takınca işlemci fana takmışım gibi hareket eder mi vs derken düşüncelere daldım gittim bilgisi olan ya da bu şekilde kullanan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.
Dostum eline ayağına düştüm. Bende de aynı anakart var ve 2 fanlı sıvı soğutucu aldım. Sys 1 fan soketine kasanın fanları bağlı ve sadece cpu fan soketi boş. Şimdi ben nereye neyi bağlayacam yardımcı olabilir misin?

Dostum eline ayağına düştüm. Bende de aynı anakart var ve 2 fanlı sıvı soğutucu aldım. Sys 1 fan soketine kasanın fanları bağlı ve sadece cpu fan soketi boş. Şimdi ben nereye neyi bağlayacam yardımcı olabilir misin?
cpu fan'a pompayı bağlayacaksın. radyatör fanlarını tek bir fan olarak birleştiren aparatı içerisinde olması lazım eğer bulunmuyorsa internetten fan çoklayıcı sipariş edip radyatör ve kasa fanlarını sys fan'a bağlayacaksın. Kasa fanları molex ile çalışıyorsa direkt psu'ya da bağlayabilirsin.

Geri
Yukarı