MSI B450 Tomahawk Max anakartta R7 5700G takılı olmasına rağmen CPU LED yanıyor

IAvalonI

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Backend Developer
Herkese iyi sosyaller, arkadaşlar delirmek üzereyim en az 10 saattir bilgisayarla uğraşıyorum. Bugün vatan mağazasından.
G.Skill Ripjaws 2x8 16 GB.
Ryzen 7 5700G.
Kasa (PSU içinde)
Aldım. Evimde statik poşetin içinde 2 yıla yakındır bekleyen bir MSI B450 Tomahawk Max anakart var, BIOS güncellemesini daha önceden yapmıştım hatta açtığım bir konu var bununla alakalı. Her şey tam takır sadece SSD takılı değil (BIOS ekranını görüp boot atacaktım). Eski sürüm BIOS da denedim son sürüme de güncelledim. Bana mısın demiyor maşallah sabahtan beri yanıyor CPU LED'i. Konu hakkında tecrübesi, tavsiyesi olan varsa bilgilendirsin yoksa gidip B550 anakart alacağım masraf çıksın istemiyorum.

Ek olarak işlemci ısınıyor, soğutucuyu sökülü, çalışır haldeyken ellediğimde gayet sıcak. RAM'lerin tamamını da söktüm, tek RAM ile denedim ve aynı. Pili çıkardım 5-10 dakika aralıklarla taktım ve çözüm olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Reis sana tavsiyem selülozik tiner ile anakartını şakur şukur fırcala baba havalandır kuruduktan sonra dene. Düzelirse öyle düzelir, düzelmezse zaten düzelmemiştir :D (Bu arada ciddiyim selülozik tiner ile temizle) NOT: Normal tiner ile temizlemeni önermem :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese iyi sosyaller, arkadaşlar delirmek üzereyim en az 10 saattir bilgisayarla uğraşıyorum. Bugün vatan mağazasından.
G.Skill Ripjaws 2x8 16 GB.
Ryzen 7 5700G.
Kasa (PSU içinde)
Aldım. Evimde statik poşetin içinde 2 yıla yakındır bekleyen bir MSI B450 Tomahawk Max anakart var, BIOS güncellemesini daha önceden yapmıştım hatta açtığım bir konu var bununla alakalı. Her şey tam takır sadece SSD takılı değil (BIOS ekranını görüp boot atacaktım). Eski sürüm BIOS da denedim son sürüme de güncelledim. Bana mısın demiyor maşallah sabahtan beri yanıyor CPU LED'i. Konu hakkında tecrübesi, tavsiyesi olan varsa bilgilendirsin yoksa gidip B550 anakart alacağım masraf çıksın istemiyorum.

Ek olarak işlemci ısınıyor, soğutucuyu sökülü, çalışır haldeyken ellediğimde gayet sıcak. RAM'lerin tamamını da söktüm, tek RAM ile denedim ve aynı. Pili çıkardım 5-10 dakika aralıklarla taktım ve çözüm olmadı.
İşlemci güç kablosunu doğru taktığınıza emin misiniz?
Soğutucuyu takıp öyle dener misiniz?

Fotoğrafını at montajının.

Belki BIOS Flash'ı yanlış yapıyorsundur. 5700G'yi destekleyen BIOS atılmadığı için görüntü vermiyor olabilir.

CPU_fan kısmına bir fan tak.

Fotoğrafını at montajının.

Belki BIOS Flash'ı yanlış yapıyorsundur. 5700G'yi destekleyen BIOS atılmadığı için görüntü vermiyor olabilir.

CPU_fan kısmına bir fan tak.
https://tr.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK-MAX/support
son çıkan sürüm ile denedim genellikle(7C02v3I)
İşlemci güç kablosunu doğru taktığınıza emin misiniz?
Soğutucuyu takıp öyle dener misiniz?
Güç kablolarını denedim ama tekrar deneyim.

Dosya Ekleri

• IMG_5184.jpeg
    IMG_5184.jpeg
    173,5 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_5185.jpeg
    IMG_5185.jpeg
    170,8 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_5187.jpeg
    IMG_5187.jpeg
    267 KB · Görüntüleme: 14
Montajda bir hata yapmadığından eminsen aklıma bir şey gelmiyor maalesef.

İşlemci pinlerini kontrol edebilirsin yamuk var mı diye. Tekrar montaj için yeni macun gerekir ama.

Vatan mağazasından işlemciyi ve RAM'i kontrol etmelerini isteyebilirsin belki.

Hatta Anakartını götürüp onu da rica edebilirsin.

Ya da mahalle bilgisayarcısı varsa orada şansını deneyebilirsin.

Geri
Yukarı