MSI B450 Tomahawk Max Dual RAM kitte çalışmıyor

-Leon-

Hectopat
RAM
32 GB ( 8GB x 4 )
Anakart
B450 Tomahawk Max
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X
Merhaba,

B450 Tomahawk Max anakartım var 4 slot dolu 8+8+8+8 RAM kullanıyordum. Ancak bilgisayarın temizlik zamanı gelmişti bende bilgisayarı açıp temizledim RAM'leri çıkarıp yuvalarına hava sıktım. CPU'nun macununu değiştirdim. İş bilgisayarı toplayıp çalıştırmaya geldiğinde ise 4 slot RAM'ı doldurduğumda CPU ışığı kırmızı yanmaya başladı ve gitmedi(yani bilgisayar açılmadı). Uzun uğraşlar, araştırmalar ve denemeler sonucunda öğrendimki anakarta Dual takınca çalışmıyor, yani a1+B1 veya A1 veya B1 slotlarına RAM'leri takınca bilgisayar çalışıyor ama a1+B1+a2+b2 veya A1 + A2 veya B1+ B2 slotlarına takınca anakartta CPU kırmızı ışığı yanıyor ve görüntü gelmiyor. BIOS'u sıfırladım, güncelledim, flashback yaptım ama çözüm olmadı. Sanırsam BIOS'da Dual RAM aktif etmem gerek ama aradım BIOS'da buna benzer bir şey bulamadım.

Sistem temizliğinde önce böyle bir sorun yokken neden şimdi oldu anlamadım. Bilen biri yardım edebilir mi :)

Not: Temizlik yaparken hiçbir aksana zarar verilmedi sistem aslında sağlam ama farklı yazılım sorunu var sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı