Çözüldü MSI B450 Tomahawk Max XMP profilleri yok

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hasanboz

Kilopat
Daha fazla  
Bugün Kingston Fury Beast 2x8 GB 3200 MHz RAM'leri taktığımda 2933 MHz'de çalışıyor ama XMP profilleri yok. Başka forumlarda ürünün sahte olduğunu söylemişler bende oradaki kişinin aldığı satıcıdan(Hepsiburada üzerinden alfabilgisayar) aldım. Acaba sahte midir yoksa başka bir problem mi var?

Ryzen 5 1600X.
ASUS ROG STRIX GTX 1070.
MSI B450 Tomahawk Max.
Kingston Fury Beast 2x8 GB 3200 MHz.

1688486108846.png
1688486123471.png

Bu CL20 değerinde çalışıyor CL16 yazmasına rağmen. Birisi yardımcı olsun

@BerkayZ87

Son düzenleme:
Çözüm
BIOS'un güncel olduğundan emin olun. RAM'ler de 2-4 olsun. Sizin RAM'ler ise 2666 MHz CL 20 olarak gözüküyor. RAM'ler ise 3200 MHz. SPD sekmesi parça numarasını göstermiyor. Sıkıntılı olma ihtimali de var. B450 ve birinci nesil ile normalde 3200 MHz desteği olması gerekir diye biliyorum. Olmazsa elle de deneyebilirsiniz.
BIOS'un güncel olduğundan emin olun. RAM'ler de 2-4 olsun. Sizin RAM'ler ise 2666 MHz CL 20 olarak gözüküyor. RAM'ler ise 3200 MHz. SPD sekmesi parça numarasını göstermiyor. Sıkıntılı olma ihtimali de var. B450 ve birinci nesil ile normalde 3200 MHz desteği olması gerekir diye biliyorum. Olmazsa elle de deneyebilirsiniz.

Çözüm

Elle 3200 MHz yapmayı denedim hocam ancak sistem DRAM ışığı yanarken 3 bip sesi verip açılmadı 3, 4 defa reset attıktan sonra sıfırladı ayarları BIOS. CL değerini değiştirmeyi bir kere CL17 yapmayı denedim ancak olmadı. Ben de bugün iade ettim, büyük ihtimalle sahte.

Maalesef piyasada sahte RAM'ler de var. Bazen denk geliyor.

Maalesef piyasada sahte RAM'ler de var. Bazen denk geliyor.

Evet hocam, RAM'in seri numarası da intetnettekinden farklıydı bir kısmı aynı sonrasında /k4 gibi bir şey vardı o normalde yok. Güvenilir olmayan satıcılardan almamak lazım keşke Sinerji, Teknobiyotik, İncehesap gibi satıcılardan alsaydım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı