MSI B450M-A PRO MAX ve Ryzen 5 5600X kullanılabilir mi?

Merhaba. Bugün epey süredir açıklığa kavuşmayan, incelemesi ortaya atılmayan bir ikilinin ''Hardware Numb3rs'' kanalı tarafından incelendiği videoyu sizlerle paylaşmak isterim.

Öncelikle B450M-A PRO MAX'ı tanıyalım.

1625774067864.png

4 pin güç beslemesi var, aslında biraz komik bir durum bu. A320'lerde bile 8 pin bulunduran modeller varken bu modelde neden 4 pin CPU beslemesi olduğunu ah MSI bi' bilsek :D Her neyse konumuza dönelim.

1625774761524.png

25 dakikalık Blender testinde anakart sıcaklığı maksimum 65 dereceleri görmüş, ki bence bu yeterli bir değer.
Zaman ayarlı;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu çeken kişinin yorumları zaman ayarlı;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Videoyu izlemek istemeyenler için kısa bir açıklama: Bu anakart ile 5600X'i rahatlıkla ağır yüklere sokabilirsiniz ve istediğiniz gibi render yapabilirsiniz.

Sonuç

B450M-A PRO MAX, genel olarak hiç tavsiye etmediğim bir anakart. Kötü mü? Kötü ama Ryzen 5 5600X'i kaldırabilecek potansiyele sahip. Ki Ryzen 5 3600 ile bu anakartı kullanan oldukça fazla kişi var. 3600'ün güç tüketimiyle 5600X'in arasında da pek fark yok. 3600 takmakla 5600X takmak arasında pek fark yok OC yapmayacaksanız tabii. Eğer elinizde B450M-A PRO MAX varsa 5600X takılabileceğini düşünüyorum. Ama sıfır alacaksanız en az Gigabyte B450M-S2H öneririm. Çok daha iyi bir anakarttır B450M-A PRO MAX'a göre.

Kaynak

Bu anakartlarla bir halt yapamazsın diye diye bana az daha Pro4 aldırıyordunuz :D
Sonuç : 3200G kullanıyorum.
B450M PRO VDH MAX varken B450M A PRO MAX alıp ne yapacaktın? Gayet güzel seçimdi o. Üstelik 620'ye aldın.

Ancak stok ayarlarda 5600X besler. Onu bile ne kadar beslediği şüpheli, işlemci 4300 MHz ve 1.1v çalışıyor, güç limitine takılmış, hız düşürmüş.

Ancak stok ayarlarda 5600X besler. Onu bile ne kadar beslediği şüpheli, işlemci 4300 MHz ve 1.1v çalışıyor, güç limitine takılmış, hız düşürmüş.
Blender testi yaptığı için öyle, boost algoritması bu şekilde çalışıyor. All core bir yük altında çok yüksek frekansa çıkmıyor. Sıcaklık ile ilgisi yok, zaten videonun sahibi de söylüyor.

Blender testi yaptığı için öyle, boost algoritması bu şekilde çalışıyor. Sıcaklık ile ilgisi yok zaten video'nun sahibi de söylüyor

76W stok ayarlarda bu işlemcinin güç limiti. O limiti kaldırmadan bu testi yapmak ne kadar mantıklı tartışılır, A320'ye taksanız yine tamamlar bu testi, çünkü ortada bir güç limiti var, Intel'in aksine AMD işlemciler bu limitlere uyuyor.

Tabi eğer burada soru ''bu anakart stok olarak bu işlemciyi kaldırır mı'' ise, evet kaldırır. Niye kaldırmasın. Bence S2H varken iyi değil ama elinizde hazır varsa kullanılır yani.

B450M PRO VDH MAX varken B450M A PRO MAX alıp ne yapacaktın? Gayet güzel seçimdi o. Üstelik 620'ye aldın.
Bu anakartlarla bir halt yapamazsın diye diye bana az daha Pro4 aldırıyordunuz :D
Sonuç : 3200g kullanıyorum
B450M Pro VDH Max, 100A çıkış verebilirken B450M-A Pro Max 50A veriyor. Besleme konusunda 2 kat kapasite farkı var, 🙂 keyfinize bakın.

Geri
Yukarı