MSI B450M-A PRO Max XMP ile RAM hızlandırma sorunu

cihat21

Centipat
Selamlar değerli üstadlar geçen ay bir sistem topladım.
Ryzen 7 2700X.
MSI 2060 Super Ventus.
MSI B450M-A PRO Max.
Toshiba 500 GB M.2 SSD.
Corsair Vengeance Pro 2x8 Dual kit RGB RAM 3200MHz (
CMW16GX4m2C3200c16)

Anakrtım 4133 MHz'a kadar destekliyor BIOS RAM'leri 2133'te çalıştırıyor XMP ile 3200'e çekiyorum kaydedip çıkıyorum BIOS'u tekrar açtığımda yine 2133 olduğunu görüyorum ne yaptıysam olmadı MSI'nin kendi sitesinden uyumlu olduğunu bakıp aldım bu RAM'leri.
BIOS'tan pek anladığımda söylenemez ama Recep Baltaş'ın videosunu izleyip yaptım olmadı yine BIOS'ta güncell son sürümünü yükledim.

Acil anlayan üstadlarımdan yardım bekliyorum.

Pek yapılacak bir şey yok gibi görünüyor. 2933 Mhz veyahut 3000 Mhz seçeneklerini kullanmanızı öneririm. Onun dışında RAM'larin voltajlarıyla alakalı bir uygulama sorununuzu çözebilir ancak buna ilişkin kaynak yok denecek kadar az.

iyide hocam profil1 2933 profil 2 3200 ben ikisinide denedım xmp ile yıne olmadı kaydettiğimden adım gibi emınım 2933 mhz bile kabul etse razıyım ama olmuyor

iyide hocam profil1 2933 profil 2 3200 ben ikisinide denedım xmp ile yıne olmadı kaydettiğimden adım gibi emınım 2933 mhz bile kabul etse razıyım ama olmuyor
MSI'a kayıtlı hesabınız var ise onun da yardımıyla destek talebi oluşturun ve harici mail atın. Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Araştırıp yorumu düzenlerim yine.

Değerleri elle girmeyi denediniz mi? Elle frekans 3200 MHz değerini, belleklerin üzerinde yazılı olan voltaj değerlerini girip kaydetmeyi deneyin. Bir de CPU-Z programıyla memory sekmesinde DRAM Frequency kaç yazıyor?

hocam açıkçası biostan pek anlamam tek tek anlatırsanız yazarım
Değerleri elle girmeyi denediniz mi? Elle frekans 3200 MHz değerini, belleklerin üzerinde yazılı olan voltaj değerlerini girip kaydetmeyi deneyin. Bir de CPU-Z programıyla memory sekmesinde DRAM Frequency kaç yazıyor?

hocam cpu-z bu şekil

Dosya Ekleri

• 12.png
    12.png
    10,6 KB · Görüntüleme: 176

Geri
Yukarı