tyrosee

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, öncelikle başlıktan da anlaşıldığı üzere PC hakkında pek bilgi sahibi değilim.
MSI B450M Bazooka Max Wi-Fi anakartını almak istiyorum ama aklımda birtakım sorular var.
Bu anakartta Wi-Fi ibaresi var ama gerçekten de içinde Wi-Fi var mı? Çünkü diğer anakartlardaki gibi bir adaptör anteni göremedim.
Ayrıca varsa bile soğutucular, VRAM'ler kaliteli mi yani cidden alınabilecek bir anakart mı?
Ryzen 5 3500X için almak istiyorum onu da belirteyim. Uygun veya değil yazarsanız sevinirim.
En ucuz Wi-Fi anakartlardan olduğu için bu modeli gördüm.

Ayrıca almak istediğim sistem:

Ekran kartı: Gigabyte GTX 1660 Super Gaming OC.
Anakart: MSI B450M Bazooka Max Wi-Fi.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X.
RAM: G.Skill Ripjaws V 2x8 GB (3200 MHz) DDR4.
SSD: SanDisk Ultra 3D 1TB 2400-1950MB/s NVMe m.2.
Monitör, kasa ve PSU'ya daha karar vermedim. Önerilerinize açığım o konuda.

O nasıl oluyor hocam? Yani bilmediğim için soruyorum.
Anteni yanında gelmiyorsa yani monte bir şekilde? Anakart nasıl interneti görüyor.

Ryzen 5 3500X'i tercih etmemin birçok sebebi var. Oyun anlamında ısınma anlamında ve genel kategoride. Biliyorum Intel i5 10400F oyun anlamında Ryzen 5 3600X kadar bir işlemci ama Intel'in 2666MHz RAM desteği gibi eksi bir özellik. Ayrıca Z490 alamayacağım ve bütçem o kadar fazla değil. Ayrıca overclock yapılamıyor olması da başka bir dezavantaj. Ben overclock yapmayı bilmediğimden yapmayı düşünmüyorum. Intel tarafında Turbo Boost kullanılabildiğini biliyorum ama temel frekans 2.9 GHz. Ben o toplara girmek istemiyorum çok fazla. Ayrıca Intel'in soket soğutucusu da birazcık yetersiz AMD'ye göre. Ayrı bir soğutucu almayı düşünmüyorum. Ekran kartı tarafından bakarsak Palit'e de güvenmiyorum o kadar. Almışken en iyisi olsun. Yine de önerin için çok teşekkürler.

Ryzen 5 3500X'i tercih etmemin birçok sebebi var. Oyun anlamında ısınma anlamında ve genel kategoride. Biliyorum Intel i5 10400F oyun anlamında Ryzen 5 3600X kadar bir işlemci ama Intel'in 2666MHz RAM desteği gibi eksi bir özellik. Ayrıca Z490 alamayacağım ve bütçem o kadar fazla değil. Ayrıca overclock yapılamıyor olması da başka bir dezavantaj. Ben overclock yapmayı bilmediğimden yapmayı düşünmüyorum. Intel tarafında Turbo Boost kullanılabildiğini biliyorum ama temel frekans 2.9 GHz. Ben o toplara girmek istemiyorum çok fazla. Ayrıca Intel'in soket soğutucusu da birazcık yetersiz AMD'ye göre. Ayrı bir soğutucu almayı düşünmüyorum. Ekran kartı tarafından bakarsak Palit'e de güvenmiyorum o kadar. Almışken en iyisi olsun. Yine de önerin için çok teşekkürler.
AMD fanboyusunuz gibi geldi bana. Intel'in soğutucusu AMD'ninkinden daha serin tutuyor işlemciyi. O.C. yapmayacaksanız işlemciyi neden kötülüyorsunuz? RAM frekansı düşük olsa bile gene de R5 3500X'in önünde. Aynı paraya 6C/6T işlemci almak mı 6C/12T işlemci almak mı? Hangisi daha mantıklı olur acaba?

AMD fanboyusunuz gibi geldi bana. Intel'in soğutucusu AMD'ninkinden daha serin tutuyor işlemciyi. O.C. Yapmayacaksanız işlemciyi neden kötülüyorsunuz? RAM frekansı düşük olsa bile gene de R5 3500X'in önünde. Aynı paraya 6C/6T işlemci almak mı 6C/12T işlemci almak mı? Hangisi daha mantıklı olur acaba?

Hocam YouTube'da gördüğünüz o testler Z490 anakartta ve overclock yapılarak verilen sonuçlar. Ben de diyorum ki yapamayacağım overclock, Turbo Boost gibi frekans artırmaları. Eğer overclock yapılmamış halinin daha iyi olduğu bir test videosu atarsanız size inanırım. Çünkü ben hep baktım hep overclock tarzı işlemler uygulanmış ve soğutmaları üstün bir şekilde yapılmış (sıvı soğutma gibi) ayrıca AMD fanboyu değilim çünkü şu an Intel bir işlemci kullanıyorum marka model de i5 6500.
Bulabilirseniz overclock'suz temel frekans karşılaştırmalı bir video lütfen atın. Bana da yardımcı olur teşekkürler.

Hocam YouTube'da gördüğünüz o testler Z490 anakartta ve overclock yapılarak verilen sonuçlar. Ben de diyorum ki yapamayacağım overclock, Turbo Boost gibi frekans artırmaları. Eğer overclock yapılmamış halinin daha iyi olduğu bir test videosu atarsanız size inanırım. Çünkü ben hep baktım hep overclock tarzı işlemler uygulanmış ve soğutmaları üstün bir şekilde yapılmış (sıvı soğutma gibi) ayrıca AMD fanboyu değilim çünkü şu an Intel bir işlemci kullanıyorum marka model de i5 6500.
Bulabilirseniz overclock'suz temel frekans karşılaştırmalı bir video lütfen atın. Bana da yardımcı olur teşekkürler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlk defa arattım ve en üstte bu çıktı. Siz nasıl bulamadınız? Hem B460 çipset ile hem Z490 çipset ile benchmark yapmış. B460 ile bile i5 10400F daha önde.

@Teknocuk
Hocam 4000MHz gösteriyor işlemci frekansını. Bu Turbo Boost olayına biraz önyargılıyım. İşlemci ömrünü düşürür mü veya sıcaklığı önemli derecede artırır mı? Eğer artırırsa makul fiyatlı bir soğutucu öneriniz var mı? Sıvı veya hava?
Ayrıca her zaman 4000MHz kalabilir mi işlemci?
Bilmediğimden soruyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı