MSI B450M M.2 Pro Max ve R5 1600 AF overclock

Kaanbsgmz

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, MSI B450M M.2 Pro Max anakart ve R5 1600 AF işlemci kullanıyorum. Oyun vs için değil de Illustrator için işlemciyi değiştirmek yerine overclock yapmak istiyorum. Birkaç denemem oldu ama sistem ya açılmadı ya da açıldıktan sonra reset atmaya başladı. Stres testine hiç sokamadım stres testini açtığım anda reset attı. RAM olarak 8x2 3200 MHz'a data RAM kullanıyorum. Tam olarak neden sistem kararlı çalışmadı anlayamadım RAM'lerden mi işlemci voltajından mı acaba?

Sistem otomatikte 1.340v - 1360 arasında çalıştırıyor işlemciyi 3.9 ve 4.0 olarak hız aşırmayı denedim 1.400 yetersiz kalıyor anladığım kadarıyla. Voltajı kaça kadar çıkartırsam risk olmaz. Bu arada Arctic Duo 34 e-Sports soğucu kullanıyorum bu sebeple biraz da güvenerek hız aşırmayı düşündüm ama bir türlü sistemi doğru çalıştıramadım. Konu ile ilgili tecrübesi olup yardım edebilen olursa çok sevinirim. Birkaç kez daha düşük veya otomatikte çalıştığı voltajda denedim bu sefer hiç ekran gelmedi BIOS sıfırlamak zorunda kaldım. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı