Çözüldü MSI B450M Pro M2 Max boot ışığı yanıyor görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Cabbar40

Decapat
Arkadaşlar merhaba. Bugün sıfır aldığım Ryzen 5 5500 işlemci, 8 GB T-Force TUF 3200MHz RAM'i ikinci el aldığım anakartıma monte ettim montajda hiçbir sıkıntı çıkmadı. Lakin güç verdiğimde anakartın uyarı ışıkları sırasıyla CPU DRAM VGA'yı kontrol edip boot da kalıyor ve görüntü gelmiyor.

Denediğim yöntemler:
  • Ekran kartsız VGA'dan görüntü almak.
  • BIOS pilini çıkartıp anakart içinde statik elektiriği boşaltmayı denemek.
  • HDD söküp başlatmak.
  • RAM'lerin yerini değiştirmek ve statik elektriklenme olduysa diye silgiyle temizleyip tekrar taktım.
Bu yöntemleri denedim, başarılı olamadım. Anakart BIOS güncellemesi mi istiyor yoksa başka bir sorun mu var? Eğer BIOS güncellemesi istiyorsa sanırım eski nesil bir işlemci ile görüntü alıp BIOS güncellemem gerekiyor, fakat elimde eski nesil bir işlemci yok. Ne yapmam gerekiyor?

Önerilerinizi bekliyorum çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
DVİ to VGA değil de, HDMİ to VGA ile denenebilir. Ekran kartınız HDMİ destekliyordur diye düşünüyorum.
HDD SATA ile besleniyorsa SATA kablosu dışında başka kablo takamazsınız zaten.
Anakarttaki SATA yuvaları pek fark etmiyor, hepsi de olur. Siz yine de içinde sistem olan diski ilk SATA yuvasına takın. Bunun kodlaması ya SATA0 ya da SATA1 olur.
Ekran kartım destekliyor HDMI (R7 240 2GB) Şuan uzay montaj eski sistemde HDDye x64 windows kurdum 32 bit Windows vardı, biosu açmıyo vga ile belki içinde 32 bit olduğu için Windows'u bile boot edemiyordur diye düşündüm

DVİ to VGA değil de, HDMİ to VGA ile denenebilir. Ekran kartınız HDMİ destekliyordur diye düşünüyorum.
Anakarttaki SATA yuvaları pek fark etmiyor, hepsi de olur. Siz yine de içinde sistem olan diski ilk SATA yuvasına takın. Bunun kodlaması ya SATA0 ya da SATA1 olur.

SATA güç kablosunda sorun olsaydı HDD çalışmazdı, en ufak bir titreşim ve ses varsa HDD çalışıyor demektir.
Sata girişlerini değiştirmeyi psu dan çıkan güç kablolarından başkalarını değiştirmeyi denedim olmadı h
HDMİ monitör ile denemek kaldı

Son düzenleme:
Ekran kartım destekliyor HDMI (R7 240 2GB) Şuan uzay montaj eski sistemde HDDye x64 windows kurdum 32 bit Windows vardı, biosu açmıyo vga ile belki içinde 32 bit olduğu için Windows'u bile boot edemiyordur diye düşündüm

Sata girişlerini değiştirmeyi psu dan çıkan güç kablolarından başkalarını değiştirmeyi denedim olmadı h
HDMİ monitör ile denemek kaldı
Evet, dediğim gibi işletim sistemi olsun olmasın, hatta sisteme takılı bir disk olmasa bile BİOS her türlü görüntü verirdi. Dediğiniz gibi son çare HDMİ girişli bir monitör denemek, nasıl deneyeceğiniz de size kalmış tabii ki. Sistemi her türlü kendi monitörünüzde kullanacaksınız sanırım, o halde HDM girişli bir monitör ile görüntü alırsanız, aynı zamanda format atmalısınız ki kendi monitörünüzde hazır bir şekilde kullanasınız. Siz bu şekilde yapmaya çalışın bakalım, gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim.👍

Evet, dediğim gibi işletim sistemi olsun olmasın, hatta sisteme takılı bir disk olmasa bile BİOS her türlü görüntü verirdi. Dediğiniz gibi son çare HDMİ girişli bir monitör denemek, nasıl deneyeceğiniz de size kalmış tabii ki. Sistemi her türlü kendi monitörünüzde kullanacaksınız sanırım, o halde HDM girişli bir monitör ile görüntü alırsanız, aynı zamanda format atmalısınız ki kendi monitörünüzde hazır bir şekilde kullanasınız. Siz bu şekilde yapmaya çalışın bakalım, gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim.👍
Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim pazartesi günü deneyeceğim şimdi elimde monitör yok HDMİ ile görüntü alırsam formatı da atarım peki HDMİ to VGA dönüştürücü ile elimde olan monitörü kullanabilir miyim? zaten monitörü değiştireceğim biraz beni idare etsin yeter tekrardan çok teşekkür ederim gelişmelerden mutlaka haberdar ederim.

GÜNCELLEME

HDMİ Destekleyen bir monitör ile denedim yine görüntü alamadım dünüştürücü ile vga monitörde denedim yine görüntü alamadım EZ DEBUG Ledleri sırasıyla CPU DRAM VGA geçiyor BOOT Ledinde kalıyor ve görüntü vermiyor klavyeyi algılıyor klavyenin ışıkları yanıyor.
Acaba ekran kartım sisteme göre çok geride olduğu için görüntü vermiyor olabilir mi birde yarın BİOS güncellemesi deneyeceğiz Ryzen 5 3600 ile

Bu işlemci ile Bios güncellenir mi

Hevesim kursağımda kaldı bir pc toplayacaktım önerilerinizi bekliyorum denemem gereken başka ne kaldı ? :(

@Cabbar40 @Techmo

Son düzenleme:
Anlıyorum, sorun yaşadığın için üzgünüm. 3600 ile görüntü alabilirsen BİOS güncelleyebilirsin tabii ki. Ancak benim de aklıma pek bir çözüm gelmiyor maalesef.
Sorun belki işlemcide, belki de anakarttadır, ya da ufak bir yazılım problemi vardır.

Deneme yapmadan anlamak zor, tanıdığınız işin ehli bir bilgisayarcıya göstermek faydalı olabilir.

DVI to VGA değil de, HDMI to VGA ile denenebilir. Ekran kartınız HDMI destekliyordur diye düşünüyorum.

SATA güç kablosunda sorun olsaydı HDD çalışmazdı, en ufak bir titreşim ve ses varsa HDD çalışıyor demektir.

@Techmo
GÜNCELLEME

Dün sipariş verdiğim Gigabyte B450M K model anakartı motaj ettim Ryzen 5000 ready yazıyordu kutuda BIOS güncellemesi yapmadan kurulum yaptım şu an sorunsuz kullanıyorum. :) İkinci el aldığım MSI B450M Pro m2 Max anakartı iade ettim. Şey sormak istiyorum şu an monte ettiğim kasa eski ofis kasası içinde fan yok, boşta sıcaklık HW Monitör ile kontrol ettiğimde ortalama 40 derecelerde geziyor, değerler normal midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Techmo
GÜNCELLEME

Dün sipariş verdiğim Gigabyte B450M K model anakartı motaj ettim Ryzen 5000 ready yazıyordu kutuda BIOS güncellemesi yapmadan kurulum yaptım şu an sorunsuz kullanıyorum. :) İkinci el aldığım MSI B450M Pro m2 Max anakartı iade ettim. Şey sormak istiyorum şu an monte ettiğim kasa eski ofis kasası içinde fan yok, boşta sıcaklık HW Monitör ile kontrol ettiğimde ortalama 40 derecelerde geziyor, değerler normal midir?
Sorunun çözüldüğüne sevindim, boşta 40 derece normaldir, takabiliyorsanız en azından kasaya 1 adet egzoz fan takmanızda fayda var.

Geri
Yukarı