MSI B550 anakartlarda riser ile ekran kartı tanıtılamıyor

qwert7610

Centipat
Daha fazla  
MSI B550 Gaming Edge Wi-Fi anakartim var anakart X16 slotuna ekran karti takildiginda sorunsuz calisiyor lakin ekran kartini riser ile anakarta bagladigimizda sistem kesinlikle riser ile takili ekran kartini tanimiyor, Windows acilsa bile 10 sn sonra Windows siyah ekrana dusup kilitleniyor ve o 10 saniye acayip yavas bir şekilde calisiyor. Durum X1 ve X4 soketlerinde de ayni okudugum bir makaleye gore B550 PCI 4.0 destekli oldugu icin riserlar ile uyumsuzluk gosteriyormus fakat durum biraz farkli cunku anakartin BIOS ayarlarindan gen 1'den gen 4'e kadar secim yapilabiliyor B550 BIOS'tan gen 1 gen 2 gen 3 4G enable ayarlansa bile aktif olmuyor ve riser PCI ex 4.0 olmadigindan ekran karti anakart tarafindan kabul gormuyor BIOS Board Explorer'da bile gorunmuyor o soket boşmuş gibi algilaniyor.

Kulladigim riser modelleri:
OEM riser V009s Plus X1 X16 Switch.
OEM riser V010-X 8 kapasitörlü PCI-e X1 to X16.
Aslinda gen ayarlari calissa anakartta gen2 tada gen 1 ile tanimasi gerek ekran kartlarini.
@Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
B550'li bir sistem kurdum 2 3 ay önce, öyle bir sorun yaşamadım. Düşük de olsa işlemcinin x1 kontrolcüleri sıkıntılı olabilir, mümkünse başka bir işlemci ile deneyin. Riser güç bağlantıları da düzgün bir şekilde yapıldıysa bir sorun çıkmamalı. m2 slotu da boş olmalı bu arada.

B550'li bir sistem kurdum 2 3 ay önce, öyle bir sorun yaşamadım. Düşük de olsa işlemcinin x1 kontrolcüleri sıkıntılı olabilir, mümkünse başka bir işlemci ile deneyin. Riser güç bağlantıları da düzgün bir şekilde yapıldıysa bir sorun çıkmamalı. m2 slotu da boş olmalı bu arada.
islemci garantiye sirf bu durum yuzunden gitti yenisiyle degisim yapildi sorun devam ediyor sizin anakart modeliniz tam olarak nedir?

B550-A Proydu sanırım. Benim değil bir müşterimin sistemiydi. Riser bağlantıları önemli.
suan ayni riser ayni ekran karti baska bir anakarta bagli sorunsuz calisiyor b550 gaming edge ye taktigimda ya goruntu gelmiyor yada acilip siyah ekranda kaliyor muhtemelen anakart serileri arasinda da fark var taniyip tanimama konusunda cunku b550 ye denemedigim sey kalmadi

Sorunu çözebildiniz mi hocam? Bende uzun süredir bu sorunla uğraşıyorum. Aynı parçalar B450M Bazooka'da çalışırken B550M Mortar WiFi'ye bağladığım zaman sizinle aynı sorunu yaşıyorum.

Sorunu çözebildiniz mi hocam? Bende uzun süredir bu sorunla uğraşıyorum. Aynı parçalar B450M Bazooka'da çalışırken B550M Mortar WiFi'ye bağladığım zaman sizinle aynı sorunu yaşıyorum.
hocam cozemedim recep baltas bu durumu msi a iletecigini soylemisti ama son durum hakkinda bilgi yok
@Recep Baltaş

@qwert7610 Sorunu kendi uğraşlarım neticesinde çözdüm, en azından bende çalıştı. Mevzu şu MSI riseri Gen4'e zorladığı için görmüyor. Çözüm:
Ekran kartlarını ve riseri anakarttan sökün.
PSU güç bağlantısını kesin.
Anakartın pilini çıkartın.
Kapasitörlerdeki enerjiyi almak için 50-60 saniye güç tuşuna basılı tutun.
5-10 Dakika ellemeyin dursun.
(Belki direk Clear CMOS ile de olabilir, denemedim.)
Daha sonra riser ile kullanacağınız kartı risera, onu da anakarta takın. (İlk baştaki Gen4 portuna değil diğer PCI slotlarından hangisini kullanacaksanız artık ona takın.)
Monitörü de risera takılı olan karta bağlayın.
BIOS'a girin, Settings>Advanced>PCI>4G Crypto Enable, PCI_E1 Gen3, Chipset Gen1 yapın. Diğer ayarlarınızı yapıp kaydedin.
Windows'a girip Aygıt Yöneticisinden kontrol edin, biraz bekleyin 3-4 dakika bazen kartı tanımak için driver kuruyor. (İnternet bağlı olsun.) Daha sonra miningi çalıştırıp bir sorun var mı yok mu kontrol edin.
Bilgisayarı kapatın. Kullanacağınız ana ekran kartını Gen4 slota takın, monitörü ona bağlayın. Bilgisayarı açın.
Yine kontrol edin eğer bir problem yoksa, BIOS'tan slotu Gen4'e alabilirsiniz.
Resize BAR'ı denemedim.
Ekleme: Resize BAR açtım sıkıntı olmadı, Chipset Gen3 yaptım ayrıca. Şu anlık bir sıkıntı yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı