MSI B550 Gaming Plus, anakart LED'i yanıyor PC açılmıyor

burak611

Kilopat
MSI B550 Gaming Plus anakartım var. Ryzen 5600X işlemci için BIOS flash ile en son sürüme sıkıntısız bir şekilde güncelledim. Sonra PC açıldı sorun yoktu. Şeytan dürttü beni RAM'lerimi 4000MHz yapmak istedim. BIOS'tan ayarları yaptım tekrar açılmadı PC. CPU ışığı beyaz bir şekilde anakartının üzerinde yanıyordu. Sonra buradan konulara baktım. CMOS sıfırladım. Olmadı. En son dedim flash BIOS'la eski BIOS atmaya çalışayim. O aşamada flash BIOS kırmızı ışığı yanıp sönüyor sürekli ama öncesinde 5 dk da ışık sönüyordu güncellemiştim şimdi ışık yanıp sönmesi durmuyor sürekli flash BIOS kırmızı ışığı yanıp sönüyor. Şu an 45DK'dır yanıp sönüyor. Bu esnada yine CPU beyaz ikaz ışığı anakartın yanık bir şekilde bekliyor. Şu an hala öyle. Ne yapmam gerekiyor bilginiz var mı? Yoksa servise mi gitmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Cmos'u yapamamış olabilirsin aynı şeyi bende yaşadım tekrar tekrar CMOS sıfırlamayı deneyin en son başardığınızda tüm BIOS ayarları sıfırlanacak ve sistem acılacaktır.

CMOS'u yapamamış olabilirsin aynı şeyi bende yaşadım tekrar tekrar CMOS sıfırlamayı deneyin en son başardığınızda tüm BIOS ayarları sıfırlanacak ve sistem acılacaktır.

Bu süre zarfında anakartı tekrar BIOS güncellemeye zorladım. Ama flash belleğin veri alışverişi yaparken ışığı yanıp sönerdi. Bu denemelerin hiçbirinde yanıp sönmedi. CMOS sıfırlama için güç bağlantılarının hepsini çıkardım. Pili çıkardım. İki pine tornavide ike dokundum. Daha fazla ne yapabilirim bilmiyorum. Acaba tekrar BIOS atarken anakarta zarar vermiş olabilir miyim?

USB bellek kalitesiz veya hasarlı bir ürünse problem yaratabiliyor. Farklı bir USB ile tekrardan deneyebilirsiniz.
Pek kaliteli değil evet. Ama daha öncesinde güncellediğim flash aynı. Tek fark içinde “system volume information” diye gizli bi dosya var format atmama rağmen kaybolmuyor.

Sistemi tek RAM ile açın.

Soldan 2. Slot da olacak.
Denedim. Tek ram, farklı ram slotları denedim. Anakart direk açılışta cpu ışığını yakıyor sabit.

Pek kaliteli değil evet. Ama daha öncesinde güncellediğim flash aynı. Tek fark içinde “system volume information” diye gizli bir dosya var format atmama rağmen kaybolmuyor.

Denedim. Tek RAM, farklı RAM slotları denedim. Anakart direk açılışta CPU ışığını yakıyor sabit.

BIOS sıfırlamayı doğru yoldan yapın, anakartınızda ekran kartının alt tarafında JBAT1 pinleri var bu 2 PIN'i, PSU açık sistem kapalıyken, tornavida ile 5 saniye birleştirin, sonra sistemi açın.

BIOS sıfırlamayı doğru yoldan yapın, anakartınızda ekran kartının alt tarafında jbat1 pinleri var bu 2 PIN'i, PSU açık sistem kapalıyken, tornavida ile 5 saniye birleştirin, sonra sistemi açın.

PSU kapalı şekilde deniyordum. Bu sefer PSU açık güç gelirken deneyeceğim. Anlaşıldı. Bu arada CMOS sıfırlarsam anakartım eski BIOS sürümüne ger dönüyor mu?

Hayır BIOS sürümü değişmez, ayarlar sıfırlanır.

Maalesef yine başarısız. CPU ışığı sabit yanıyor. Büyük ihtimalle anakart hala işlemciyi RAM'leri 4000MHz çalıştırmaya zorluyor. CMOS sıfırlamayı beceremiyor muyum anlamadım. 40 saniye tornavide ile jbat1 pinlerine dokundum. Pili çıkardım taktım. Pilsiz çalıştırmayı denedim. Olmadı. İşlemciye herhangi bir zarar verdiğimi düşünmüyorum. Anakarta da öyle. Fiziki hiçbişe yapmadım. Sadece MSI BIOS'unda sistem profilerlerinde RAM'i 4000MHz seçtim.

Yeni konular

Geri
Yukarı