Çözüldü MSI B550 Tomhawk R5 5600X sistem kapanıyor ve DRAM ışığı yanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KryptonJDM

Centipat
Daha fazla  
Selam, hiç uzatmadan sorunumdan bahsedeyim. PC oyunlarda belli bir süre sonra kapanıyor.

Bunu yapmaya başlayalı çok olmuştur bazen başlıyor ve art arda oluyor. Sonrasında kesiliyor. Örneğin. GTA V oynarken birkaç gün art arda bu sorun oluyor sonra bir daha hiç olmuyor. Ya da Fortnite gibi bir oyuna yeni indirip başladığımda oluyor bir süre sonra kesiliyor. Oluyor olarak bahsettiğim şey ise bilgisayarın direk kapanması. Hatta oyun farketmediğini şöyle açıklayayım Mad Games Tycoon 2 oynarken bile belli bir süre sonra kapanıyor. Bazen kapanıyor açılmıyor ve DRAM ışığı yanıyor.

Bu durumda RAM'lerin slotunu değiştirince sorun düzeliyor. Fakat son birkaç gündür bu sorun arttı ve artık psikolojik mi bilmiyorum sanki bana kasadan koku geliyormuş hissiyatı vermeye başladı. Kasayı 1 hafta önce temizledim ve format attım. Artık bu durum çözülmeyecek bir hal aldığı için bütün testleri yaptım(RAM, SSD, OCCT). OCCT güç testi sırasında bu sorunu yine yaşadım. Testi başlattığım anda sistem kapanıyor. Bunu Fortnite'da "önerilen ayarları ayarla" seçeneğine bastığımda da yaşıyordum.

Sorunun tam olarak neden olduğunu anlayamadığım için öncelikle GPU ve CPU'nun termal macun bakımlarını yapmaya karar verdim. Bir termal macun sipariş ettim ve onun gelmesini bekliyorum. Ama ne yalan söyleyeyim hiç içimden bu sorunu çözecekmiş gibi gelmiyor. Ayrıca PSU almak içinde kendime bir bütçe ayırdım. Size danışmak istedim. Kaçırdığım bilmediğim veya yapmam gereken bir şey varsa söylerseniz çok sevinirim.

Not: Ekran kartımı aylar önce MSI Afterburner ile test ettiğimde boşta 52 derece, yükte 80 85'leri gördüğünü fark etmiştim.

Sistem
CPU - Ryzen 5 5600X
GPU - ASUS ROG STRIX RX 580 8 GB
PSU - Hazır sistem Power Boost kasasının stok 650W güç kaynağı
Motherboard
- MSI B550 Tomhawk
Memory - 8 GB - 8 GB DDR4 3000MHz
m2.SSD - 980 Pro

Cevaplayan herkese teşekkür ederim. PSU değiştirerek sorunu çözdüm.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı