MSI B550M-A Pro anakart BIOS ekranı gelmiyor

Erkan353

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, yeni anakart aldım fakat ne yaptıysam BIOS ekranı gelmiyor ama Windows açılıyor. Tek sorun BIOS ekranının gelmemesi. Yardımcı olursanız sevinirim.
Anakart MSI B550M-A Pro.

Sanırım Fast Boot aktif ve bundan dolayı BIOS'a giriş "Delete" ya da anakartın kendi BIOS tuşunu algılamıyor. En kısa ve pratik olarak BIOS'a MSI markasının kendine ait yazılımı ile erişebilirsiniz.

Herhangi bir MSI Fast Boot programı sisteminizde çalışır diye tahmin ediyorum ve paylaştığım linkten "Fast Boot (Windows 10)" uygulamasını indirip dener misiniz?

MSI Fast Boot

Yok maalesef işe yaramadı
MSI Center üzerinden bios u güncelleyim dedim, güncellemeyi indirdi fakat kendini resetledikten sonra ekran kalıyor ve sadece klavye, maus çalışıyor

Son düzenleme:
Mouseniz ile Görev Çubuğundan Windows Simgesine Basın
Akabinde Aç Kapa Kısmına Gelin Ve Yeniden Başlat Simgesinin Üzerine Mousenizi Getirin.
Shift Tuşuna Basılı Tutarak Windows'u Yeniden Başlatın.

Bir Seçenek Belirleyin Menüsü Gelecektir.
Sorun Gider
Gelişmiş Seçenekler
UEFI Donanım Yazılımı Ayarları
Yeniden Başlat

Herhangi Bir Tuşa Basmayın ve Açılmasını Bekleyin.

BIOS'a erişmiş olmanız lazım.

Mouseniz ile Görev Çubuğundan Windows Simgesine Basın
Akabinde Aç Kapa Kısmına Gelin Ve Yeniden Başlat Simgesinin Üzerine Mousenizi Getirin.
Shift Tuşuna Basılı Tutarak Windows'u Yeniden Başlatın.

Bir Seçenek Belirleyin Menüsü Gelecektir.
Sorun Gider
Gelişmiş Seçenekler
UEFI Donanım Yazılımı Ayarları
Yeniden Başlat

Herhangi Bir Tuşa Basmayın ve Açılmasını Bekleyin.

BIOS'a erişmiş olmanız lazım.
Maalesef ki onu da denemiştim yinede açılmadı, ekran kalıyor, maus ve klavye ışıkları çalışıyor.
Daha öncesinde a320m-a pro vardı onu söktüm ardından bunu taktım. Acaba dedim öncekinin yazılımları mı çakışıyor diye bilgisayarı sıfırladım ama o da olmadı

Son düzenleme:
Bilgisayarı Kapatın.
Kasanın Kapağını Açın

CLR CMOS - CLRTC olarak da geçer Anakartınız da bu şekilde 2 başlıklı pin göreceksiniz. Herhangi bir metal parça ile şase yaptırın. Şase kelimesi sizi korkutmasın herhangi bir zarar vermez.

CLR CMOS CLRTC Pini genelde BIOS piline yakın olan bölgede olur. Yine de referans olması adına görsel paylaşacağım.

Yeşil alanda işaretlediğim kısım yani "JBAT1" sizin CLR CMOS pininiz bilgisayar kapalı iken metal bir parça ile ( Tornavida - Anaktar - Çay Kaşığı ) o kısma şase yaptırın ve 5-10 saniye bekleyin. Sonrasında sistemi yeniden açın.

Dosya Ekleri

• 44444.png
    44444.png
    66,7 KB · Görüntüleme: 60
Bilgisayarı Kapatın.
Kasanın Kapağını Açın

CLR CMOS - CLRTC olarak da geçer Anakartınız da bu şekilde 2 başlıklı pin göreceksiniz. Herhangi bir metal parça ile şase yaptırın. Şase kelimesi sizi korkutmasın herhangi bir zarar vermez.

CLR CMOS CLRTC Pini genelde BIOS piline yakın olan bölgede olur. Yine de referans olması adına görsel paylaşacağım.

Yeşil alanda işaretlediğim kısım yani "JBAT1" sizin CLR CMOS pininiz bilgisayar kapalı iken metal bir parça ile ( Tornavida - Anaktar - Çay Kaşığı ) o kısma şase yaptırın ve 5-10 saniye bekleyin. Sonrasında sistemi yeniden açın.
Valla birçok yöntem denedim bana mısın demedi, yani bu söylediğinizi de denemiştim ama olmadı. Yalnız kısa devre yaptırdıktan sonra anakart üzerindeki boot ışığının beyaz yanması normal midir diğer ışıklar sönüyor ama boot ışığı beyaz yanık kalıyor?

Valla hocam aklıma gelen tüm çözüm yöntemlerini paylaştım. Boot ışığının kırmızı yada beyaz yanması anakart üreticisinin belirlediği bir opsiyon ve ne anlama gelir bilemiyorum bir diğeri de anakarttan anakarta değişiyor.

BIOS u BIOS üzerinden güncellemeniz daha saglıklı olurdu güncelleme sırasında bir hata meydana gelmesi BIOS u yada BIOS çipini bozmuş olabilir.

Cunku bu paylasılan yöntemler kesin çözüm olmasa da etkili çözümler hatta CLR CMOS bile işi çözmediyse farklı bir sıkıntı vardır diye tahmin ediyorum.

Yardımcı olamadım üzgünüm.

Valla hocam aklıma gelen tüm çözüm yöntemlerini paylaştım. Boot ışığının kırmızı yada beyaz yanması anakart üreticisinin belirlediği bir opsiyon ve ne anlama gelir bilemiyorum bir diğeri de anakarttan anakarta değişiyor.

BIOS u BIOS üzerinden güncellemeniz daha saglıklı olurdu güncelleme sırasında bir hata meydana gelmesi BIOS u yada BIOS çipini bozmuş olabilir.

Cunku bu paylasılan yöntemler kesin çözüm olmasa da etkili çözümler hatta CLR CMOS bile işi çözmediyse farklı bir sıkıntı vardır diye tahmin ediyorum.

Yardımcı olamadım üzgünüm.
Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Anakartı ilk taktığımdan beri bios açılmıyordu, biosu m-flash üzerinden güncelleyecektim fakat bi türlü biosa giremediğim için yapamadım, çeşitli yollar denedim ama olmadı. Hdmı la monitöre bağladım olmadı, başka konularda tv ye filan bağlamışlar onu denedim yine olmadı. En sonda işte Msı center üzerinden yapayım dedim o da işe yaramadı.

F12 tuşunuda deneyin. Ben bir bilgisayarda BIOS'u direk atladığı için bunşekilde açabilmiştim. Oradan BIOS'u seçmek lazım oluyor. Belli seçenekler çıkartıyor yani. Oradan BIOS'u seçin girin.

Yeni konular

Geri
Yukarı