Çözüldü MSI B550M Mortar Wi-Fi ve Ryzen 9 5900X ile 8x4 32 GB RAM'ler Dual çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

udede

Kilopat
Merhaba,

Arkadaşlar bu anakart ile daha önce 5 5600 işlemci kullanıyordum. Şimdi işlemcimi değişip 5900X'e yükselttim. Sistemde 8x4 = 32 GB 3600MHz GeIL marka RAM kullanıyordum sorunsuzdu şimdi bu işlemcide 8x4 RAM çalışmıyor.

DIMMB 1 ve 2 nolu slotlarda (2x8 = 16 GB) RAM'ler çalışıyor ama DIMMA 1 ve 2. soketlerine RAM'leri takınca anakartta CPU ikaz ışığı yanıyor. Daha önce böyle bir sorun yoktu yeni işlemci ile bu sorun başladı. Eski işlemcide şu an elimde yok. Şu an DIMMB 1 ve 2 de takılı olduğunda RAM'ler Dual çalışmıyor. Bu sorunu nasıl aşabilirim?

Denediğim çözümler;

RAM'leri farklı kombinasyonlarda deneme,
Clear CMOS yapma,
BIOS pili değiştirme,
Farklı ekran kartı ile deneme,
En son BIOS sürümünü yükleme hatta beta sürümünü de denedim.

Çözüm
Yani sorun işlemciden kaynaklı mı? Çünkü çarşamba günü işlemci elime ulaştı denedim iade etmek istiyorum. Giderse 1 ay gibi sürede gelir.

Bunu kesinleştirmek için 4 slot bir anakart lazım, ama bütün oklar işlemciyi gösteriyor.

Benim görüşüm, sorun işlemcide.

Anakartınızın işlemci desteğine baktım, her işlemci için farklı BIOS sürümleri verilmiş, sizin işlemci için 7C94V18 bu BIOS görünüyor, denediniz mi?
Her RAM'i tek tek her slotta denemek yapabileceğin tek şey sanırım. Bu bahsi geçen RAM'ler paketten 4x8 olarak çıktı değil mi?

Her RAM'i zaten denedim sadece DIMMB 1 ve 2 slotlarında çalıştı.

Sorunun RAM'den mi yoksa slottan mı kaynaklandığını anlamak için denemeler yaptınız mı?

Sadece işlemci değiştiğim için gitmesi garip geldi çünkü hiç çıkarmadım dokunmadım ki.

Her RAM'i zaten denedim sadece DIMMB 1 ve 2 slotlarında çalıştı.

Sadece işlemci değiştiğim için gitmesi garip geldi çünkü hiç çıkarmadım dokunmadım ki.

XMP kapatıp soldan 2. Slota tek RAM takıp sistemi açın, XMP aktif edin sistemi kapatıp 4. Slota 2. RAM'i takın, tekrar açın, kalan 2 RAM'i de tek tek 1 ve 3. Slota ilave edin.

Son düzenleme:
Merhaba söylediklerinizi denemiştim fakat benim 3 ve 4 soket çalışıyor. 1 ve 2. soket çalışmıyor. Bu soketlere RAM takınca CPU uyarı ışığı yanıyor.

Merhaba söylediklerinizi denemiştim fakat benim 3 ve 4 soket çalışıyor. 1 ve 2. soket çalışmıyor. Bu soketlere RAM takınca CPU uyarı ışığı yanıyor.

İşlemci soğutucusunu, fazla ve orantısız sıkmış olabilirsiniz, soğutucuyu biraz gevşetip dener misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı