MSI B550M sistemde XMP profili çalışmıyor

zafer21

Centipat
Arkadaşlar merhaba. 3200 MHz üzeri (3600 MHz ve 4133 MHz bellekler ile denedim.) belleklerde sistemim XMP profilinde çalışmıyor. Çalışsa bile belli bir süre sonra reset atıyor. Bu bellekleri arkadaşlarımın sisteminde denedim tıkır tıkır çalıştılar. Başlangıçta böyle bir sorun yoktu. Hatta sorunun anakarttan olduğunu düşünüp MSI B550M Mortar anakartımı iade edip ASRock B550M PRO 4 aldım ama aynı sorunlar aynı şekilde devam ediyor. Değerleri elle girdim, BIOS güncelledim ama nafile. 3200 MHz ve altındaki hızlarda sorunsuz çalışıyor. Acaba işlemciden kaynaklı böyle bir sorun olabilir mi? Bilgili arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

İşlemcim: Ryzen 5 3600X.

Anakartlarım: MSI MAG Mortar B550M ve ASRock B550M PRO 4

Güç kaynağı: Corsair RM 750i 80 Plus Gold.

Bellekler: XPG D60G 4133 MHz 2x8 GB ve G.Skill Trident Z 3600 MHz 2x8 GB.

İşlemcinin 3600 MHz ve biraz üstünü desteklemesi lazım Dual Channel ile.

Eğer 4 belleği çorba şekilde kullanıyorsan zaten XMP açamaman doğal. Hem bellekler farklı model hem de 4 kanal kullanıldığında bellek kontrolcüsü daha çok yorulur.

2 bellekle denediysen doğru yuvalara taktığına emin ol.

Yok hocam. Bu konularda az çok bilgiliyimdir. 4 belleği aynı anda takmıyorum tabii ki 🙂 Ayrıca RAM'lerin yerlerine sıkıca oturduğuna da eminim. Doğru yuvalara taktım bellekleri.

Uyumluluk listesinde belleğin koduna göre arama yapıp desteklediği maksimum frekansı kontrol ediniz. RAM kutusu veya etiketi üzerinde kod yer alır.

Linkten "Memory by RX-3X00" sekmesine tıklayın.

Uyumluluk listesinde belleğin koduna göre arama yapıp desteklediği maksimum frekansı kontrol ediniz. RAM kutusu veya etiketi üzerinde kod yer alır.

Linkten "Memory by RX-3X00" sekmesine tıklayın.

Uyumluluk listesi değil o. O anakartla test edilmiş RAM modellerini gösteriyor sadece. Orda olmaması uyumsuz demek değil. Sadece testi yapılmamış demek.

Uyumluluk listesi değil o. O anakartla test edilmiş RAM modellerini gösteriyor sadece. Orda olmaması uyumsuz demek değil. Sadece testi yapılmamış demek.
Ne listesi olduğunu biliyorum. Zaten RAM'leri kullanamazsın demedim. XMP açtığında alabileceği maksimum değeri o listede görebilir. Testi yapılıyor ve XMP ile kaç MHz alındığı yazılıyor.

Konuyu ve mesajları dikkatli oku lütfen. Karşı çıkacağım diyerek mesaj yazma.

@zafer21 Genelde AMD sistemlerde XMP sorunlu oluyor. Bir de 3200 ve üstü hızlar OC ile destekleniyor. O yüzden 3200 üstünde sorun oluyor. Çözümü olduğunu düşünmüyorum. Bulan olursa bana da haber versin. Ben de aynı şekilde Gskill Trident Z Neo 3600 RAM'imi XMP kapalı 3200'de kullanıyorum.
Ne listesi olduğunu biliyorum. Zaten RAM'leri kullanamazsın demedim. XMP açtığında alabileceği maksimum değeri o listede görebilir. Testi yapılıyor ve XMP ile kaç MHz alındığı yazılıyor.

Konuyu ve mesajları dikkatli oku lütfen. Karşı çıkacağım diyerek mesaj yazma.
Ne yazdığınızı okuyun. Uyumluluk listesi diyorsunuz. Biliyorsanız ona göre tabir kullanın madem. Uyumluluk listesi değil o. Çok da bir anlamı yok yani.
Oraya bakın demeye gerek yok yani. RAM'ler orada yoksa ne diyeceksiniz? Niye bakın diyorsunuz o zaman. O üslubunuzu da düzeltin. Araya girmek falan ne oluyoruz? Çok sıkıntı olduysa, görmezden gel.
XMP açtığında alabileceği maksimum değeri BIOS gösteriyor zaten.

G.Skill'i satıp önceki belleklerimi kullanacağım. XPG Spectrix 3200 MHz. Sorunsuz çalışıyor. Boşuna stres yapmayayım 😀 Bu arada yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ediyorum.

Ne yazdığınızı okuyun. Uyumluluk listesi diyorsunuz. Biliyorsanız ona göre tabir kullanın madem. Uyumluluk listesi değil o. Çok da bir anlamı yok yani.
Oraya bakın demeye gerek yok yani. RAM'ler orada yoksa ne diyeceksiniz? Niye bakın diyorsunuz o zaman. O üslubunuzu da düzeltin. Araya girmek falan ne oluyoruz? Çok sıkıntı olduysa, görmezden gel.
Üslubumda bir sıkıntı yok, düzeltmeme gerek de yok. Araya girmek ile ilgili hiçbir şey demedim. Neden ona takıldın?

O listenin bir önemi var. Elindeki RAM'ler test edildi ve maksimum o frekansta çalıştı veya çalışıyor ise sorunun düzeltilemeyeceği, RAM'lerin o anakartta maksimum o frekansta çalıştığı anlaşılacak.

Liste sizin bir yorumlama yapmanız için var. Listede olmasa da CPU-Z memory sekmesindeki JEDEC değerlerine göre yorum yapılabilir. JEDEC değerlerinde XMP açmadan RAM'lerin çalıştığı profiller gösteriliyor.

Ayrıca o listede işlemci ayrımı olduğuna dikkat çekerim. Her RAM her işlemcide aynı frekansta çalışmayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı