MSI B560 Tomahawk RAM OC sonrası oyundan atma

Aezakmi4

Decapat
Merhaba arkadaşlar, Intel i5 10400 işlemcisine sahibim. MSI B560 Tomahawk anakartına sahibim. RAM OC yaptıktan sonra oyun oynarken 20 dakika sonra atıyor. Sebebi nedir? Doğru mu yaptım?

009E31B7-7BF2-4641-AE5F-4970998D45D6.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Memtest86 ile test et, eğer hata çıkarsa iade edersin. Hata çıkmazsa 2700 MHz'e düşürüp tekrar dene. Yine aynı sorunu yaşarsan LogFile dosyası paylaşabilirsin.

Kısa bir süre önce bende de oyunlar hata vermeden kapanıyordu. Bazen yirmi dakika sonra bazen bir buçuk saat sonra çat diye kapanıyordu.. Olay görüntüleyicisinde ki hatalarda hep oyunların .Dll dosyaları sıkıntılı gözüküyordu. Kaç kere formatladım, gpu sürücüsünü DDU ile kaç kere sil-kur yaptım bir ben biliyorum 🤣
Neyse sonra RAM OC yaptığım aklıma geldi. 3000MHz CL16 RAM'leri 3600MHz CL16 OC yapmıştım. Bir süre sıkıntısız kullandım ama sonra bunlar başıma geldi. RAM'lerin frekanslarını bir miktar düşürünce sorun kalmadı, sanırım RAM'ler kaldıramadı.
Senin RAM'lerin ne model yazmamışsın ama benzer bir sorun olabilir. Paylaşmak istedim.

Kısa bir süre önce bende de oyunlar hata vermeden kapanıyordu. Bazen yirmi dakika sonra bazen bir buçuk saat sonra çat diye kapanıyordu. Olay görüntüleyicisinde ki hatalarda hep oyunların .Dll dosyaları sıkıntılı gözüküyordu. Kaç kere formatladım, GPU sürücüsünü DDU ile kaç kere sil-kur yaptım bir ben biliyorum 🤣
Neyse sonra RAM OC yaptığım aklıma geldi. 3000MHz CL16 RAM'leri 3600MHz CL16 OC yapmıştım. Bir süre sıkıntısız kullandım ama sonra bunlar başıma geldi. RAM'lerin frekanslarını bir miktar düşürünce sorun kalmadı, sanırım RAM'ler kaldıramadı.
Senin RAM'lerin ne model yazmamışsın ama benzer bir sorun olabilir. Paylaşmak istedim.

Aslında RAM'ler kaldırıyor. Nereden mi biliyorum çünkü 2400MHz RAM'leri 3600 MHz CL 17 1.35v değerinde kullanıyorum (Asus a320m-f).Ama H510 sistemde 3200MHz RAM bir gram OC yapılmıyor o ayrı mesele.
Ha 16 GB tek kanal RAM ile bu OC'yi yaptım.

Kısa bir süre önce bende de oyunlar hata vermeden kapanıyordu. Bazen yirmi dakika sonra bazen bir buçuk saat sonra çat diye kapanıyordu.. Olay görüntüleyicisinde ki hatalarda hep oyunların .Dll dosyaları sıkıntılı gözüküyordu. Kaç kere formatladım, gpu sürücüsünü DDU ile kaç kere sil-kur yaptım bir ben biliyorum 🤣
Crucial Ballistix RGB CL15 3000 MHz.
Aslında RAM'ler kaldırıyor. Nereden mi biliyorum çünkü 2400MHz RAM'leri 3600 MHz CL 17 1.35v değerinde kullanıyorum (Asus a320m-f).Ama H510 sistemde 3200MHz RAM bir gram OC yapılmıyor o ayrı mesele.
Ha 16 GB tek kanal RAM ile bu OC'yi yaptım.
Ben de CL15 3000 Mhz olunca öyle ayarladım. Daha yükseğe çıkıyor mu? Şu an 2933 Mhz de

RAM voltajı arttırmayı denediniz mi? Ayrıca atıyor derken OC eğer olmadıysa bilgisayar açılır ama örüntü gelmez.
Hocam 2933 yerine 3066 denedim. Ramlerim 3000 mhz fakat biosta 3066 oldu. Arttırmayı denesem mi sankıncası olur mu?
Memtest86 ile test et, eğer hata çıkarsa iade edersin. Hata çıkmazsa 2700 MHz'e düşürüp tekrar dene. Yine aynı sorunu yaşarsan LogFile dosyası paylaşabilirsin.
Hocam xmp kapalıyken mi memtest yapmam gerek? Xmp açıkken baya errors verdi.
RAM voltajı arttırmayı denediniz mi? Ayrıca atıyor derken OC eğer olmadıysa bilgisayar açılır ama örüntü gelmez.
37FF4B56-C430-4AEB-BE72-DADAB55E45F7.jpeg

Daha tam bitmedi XMP açık. CL15 3000 Mhz ramlerle biostan 3066 mhz yaptım. Sıkıntı mı var hocam?

Son düzenleme:
Hocam 2933 yerine 3066 denedim. RAM'lerim 3000 MHz fakat BIOS'ta 3066 oldu. Arttırmayı denesem mi sankıncası olur mu?

Hocam XMP kapalıyken mi Memtest yapmam gerek? XMP açıkken bayağı errors verdi.

Eki Görüntüle 1225460
Daha tam bitmedi XMP açık. CL15 3000 MHz RAM'lerle BIOS'tan 3066 MHz yaptım. Sıkıntı mı var hocam?

Sıkıntı varmış gibi duruyor 2216 hata vermiş galiba ya da hatanın kodu da olabilir. RAM voltajını arttırmayı dene ya da CL değerini 18'den başla o şekilde dene.

Geri
Yukarı