MSI B650P Wi-Fi alınır mı?

Bütçe
6000
Peki hocam güzel bir tartışmaydı, teşekkür ederim. Ben de söylediklerimin arkasındayım. Zen4 olsun ya da olmasın VRM termal performansı önemlidir. Bu cümlemi güçlendiren söylemleri zaten bir önceki yorumumda paylaştım.
"Farklı mimariden bahsediyorsun" o yüzden ben de Zen4 farklı diyorum.

AM5 anakartların fiyatının bu kadar yüksek olmasının en büyük sebeplerinden birisi de VRM'lerin overkill olması orta seviye anakartlarda dahi.

Sen hiç A520M anakartta 60A mosfet görebildin mi AM4'te?

Bendeki Warcry, sizin hazırladığınız şu listede:
Neredeyse S Tier klasmanına konacakmış... :D
91A257E6-08D8-4AE2-A865-28DD8729ABBE.jpeg
4479ACF8-175F-477F-9D0B-1151831DFBB0.jpeg

Hava akisiyla alakali bir iddia belirtilmedi.

"Farklı mimariden bahsediyorsun" o yüzden ben de Zen4 farklı diyorum.
Ben genel olarak VRM konusunu ele alıyorum.
AM5 anakartların fiyatının bu kadar yüksek olmasının en büyük sebeplerinden birisi de VRM'lerin overkill olması orta seviye anakartlarda dahi.

Sen hiç A520M anakartta 60A mosfet görebildin mi AM4'te?
Madem anakartların farkı yok;

Neden hepsi 58 derece değil? :D
1685013152355.png

Ona bakarsanız Gamepower Warcry ile aynı görünüşe sahip olan GameTech Archon'u neden C Tier'a koydunuz çünkü sadece görünüşe bakmıyorsunuz. Bu sizin kendiniz söylediğiniz bir şey. :D
Bkz:
1685013332153.png

Ayrıca sizin listenizden bağımsız fikirlerimi belirteyim: Yan kapağı açtığım halde pek bir sıcaklık değişimi olmuyor. Bu, hava akışının iyi olduğunu gösterir. Üstelik, ben sıcak ve nemli bir bölgede yaşayan insanım.

Ben genel olarak VRM konusunu ele alıyorum.

Madem anakartların farkı yok;

Neden hepsi 58 derece değil? :D
Eki Görüntüle 1792542

Ona bakarsanız Gamepower Warcry ile aynı görünüşe sahip olan GameTech Archon'u neden C Tier'a koydunuz çünkü sadece görünüşe bakmıyorsunuz. Bu sizin kendiniz söylediğiniz bir şey. :D
Bkz:
Eki Görüntüle 1792545
Ayrıca sizin listenizden bağımsız fikirlerimi belirteyim: Yan kapağı açtığım halde pek bir sıcaklık değişimi olmuyor. Bu, hava akışının iyi olduğunu gösterir. Üstelik, ben sıcak ve nemli bir bölgede yaşayan insanım.
Dostum dediğimi anlamıyorsun ya da anlamak istemiyorsun. Kimse aldığı anakartla 9999 saat cinebench çalıştırmayacak.

Yanlış bilgi
Burayı kavga ortamına dönüşürdünüz ya size çok teşekkür ederim :(

@NipponChemiConKYCap hocamın da fikrimi alayım ben.

Şahsen gidip de DDR5'te şu an ASRock almam. Çünkü DDR5 daha yeni olduğu için pek oturmadı, sorunlar var ve ASRock'ta BIOS konusunda güvendiğim bir marka değil.

B650M DS3H konusuna gelirsek, yukarıdaki dediğim şeyin üstüne BIOS Flashback olmaması ve çöp bir ses codec barındırmasını ekleyebilirim. Gigabyte'ı marka bazlı olarak BIOS'ta başarılı bulmuyorum.

Yukarıda bir arkadaş M anakart alacağıma camdan atlarım daha iyi demiş, atıyorum, B650M Mortar'ın ATX anakarttan ne farkı var söylerse sevinirim 🙂

@GalaxySal450 şahsen B650M Mortar kullanıyorum ve memnunum. Elimdeki işlemci 7600X ve onun için çok overkill lakin ileride daha düzgün bir işlemci taktığımda faydasını göreceğim.

ATX anakartlardan da hiçbir eksiği yok. Yeteri kadar ARGB ve PWM fan soketi de var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgi "yan kapak ile sıcaklık ilişkisi"
Ona bakarsanız Gamepower Warcry ile aynı görünüşe sahip olan GameTech Archon'u neden C Tier'a koydunuz çünkü sadece görünüşe bakmıyorsunuz.
Siz sanirim tier listin mantigini anlamamissiniz. Biz oncelikle kasalari tierlarina uygun olarak yerlestiririz, ardindan o kategoride hangi amacla bulunmasi ve alinmasi gerektigini belirtiriz.

Archon'un C olma sebebi kalitesiz fanlarinin bulunmasi, malzeme kalitesinin Warcry'a gore daha dusuk olmasi ve ekran karti desteginin inanilmaz dusuk olmasindan kaynakli. 1-2 sebebi daha var ama kabaca bunlar. Bunun gibi sebeplerden oturu Warcry A+ iken Archon C. Yoksa hava akisi Archon'dan daha iyi oldugu icin veya A veya B+ Tier'daki kasalardan daha iyi hava akisi oldugu icin degil.
Yan kapagi actiginda sicaklik degisiminin olmamasi, kasanin potansiyelinin o kadar oldugunu gosterir. Mesh bir kasaya gectiginde, aradaki farki anlarsin. Mesh kasalar piyasada varolduklari surece hicbir gosteris kasasi, mesh kasalar kadar iyi hava akisina sahip olamazlar.

Dostum dediğimi anlamıyorsun ya da anlamak istemiyorsun. Kimse aldığı anakartla 9999 saat cinebench çalıştırmayacak.
Ben de bunu soyluyorum ancak anlamak istemiyor belli ki.
B650M DS3H konusuna gelirsek, yukarıdaki dediğim şeyin üstüne BIOS Flashback olmaması ve çöp bir ses codec barındırmasını ekleyebilirim. Gigabyte’yi marka bazlı olarak BIOS’ta başarılı bulmuyorum.
B650M DS3H'de BIOS Flashback tusu var.

Ayrica ALC897 hakkinda yeterli bilgi yok. 887 ve 892 kotu ancak 897'nin kotu olduguna dair bir datasheet gormedim. Diyelim kotu, alabilecegi en ucuz iyi ses yongali anakart olarak ASUS TUF B650M Plus var, o da 5600 TL. Sirf ses yongasi iyi diye 4100 liralik anakarti birakip 5600 liraya yukselecegime 4100 liraya B650M DS3H alir, yanina da Fiio E10K alirim. Ayni paraya gelir, ustune rahatlikla studyo kulakliklarini dahi surebilecegim bir amfi sahibi olmus olurum.

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...ri-fiio-e10k-kulaklik-anfisi-1027436052/detay

Son düzenleme:
Siz sanirim tier listin mantigini anlamamissiniz. Biz oncelikle kasalari tierlarina uygun olarak yerlestiririz, ardindan o kategoride hangi amacla bulunmasi ve alinmasi gerektigini belirtiriz.

Archon'un C olma sebebi kalitesiz fanlarinin bulunmasi, malzeme kalitesinin Warcry'a gore daha dusuk olmasi ve ekran karti desteginin inanilmaz dusuk olmasindan kaynakli. 1-2 sebebi daha var ama kabaca bunlar. Bunun gibi sebeplerden oturu Warcry A+ iken Archon C. Yoksa hava akisi Archon'dan daha iyi oldugu icin veya A veya B+ Tier'daki kasalardan daha iyi hava akisi oldugu icin degil.

Yan kapagi actiginda sicaklik degisiminin olmamasi, kasanin potansiyelinin o kadar oldugunu gosterir. Mesh bir kasaya gectiginde, aradaki farki anlarsin. Mesh kasalar piyasada varolduklari surece hicbir gosteris kasasi, mesh kasalar kadar iyi hava akisina sahip olamazlar.

Ben de bunu soyluyorum ancak anlamak istemiyor belli ki.

B650M DS3H'de BIOS Flashback tusu var.

Ayrica ALC897 hakkinda yeterli bilgi yok. 887 ve 892 kotu ancak 897'nin kotu olduguna dair bir datasheet gormedim. Diyelim kotu, alabilecegi en ucuz iyi ses yongali anakart olarak ASUS TUF B650M Plus var, o da 5600 TL. Sirf ses yongasi iyi diye 4100 liralik anakarti birakip 5600 liraya yukselecegime 4100 liraya B650M DS3H alir, yanina da Fiio E10K alirim. Ayni paraya gelir, ustune rahatlikla studyo kulakliklarini dahi surebilecegim bir amfi sahibi olmus olurum.

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...ri-fiio-e10k-kulaklik-anfisi-1027436052/detay

Bu anakartı bir başkasından deneyimlediğim için ALC897 hakkında bu kadar kesin konuşabiliyorum, cidden fark var.

Onun dışında VRM sıcaklıkları konusunda B650M DS3H tam sınırda. İleride işlemci geliştirmesi yapılabileceğini düşünürsek kısıtlayıcı bir kart olacağını söylemek yanlış olmaz.

Bu anakartı bir başkasından deneyimlediğim için ALC897 hakkında bu kadar kesin konuşabiliyorum, cidden fark var.

Onun dışında VRM sıcaklıkları konusunda B650M DS3H tam sınırda. İleride işlemci geliştirmesi yapılabileceğini düşünürsek kısıtlayıcı bir kart olacağını söylemek yanlış olmaz.
7950X, AMD'nin ilk high-end AM5 urunu. Dolayisiyla hem isiniyor hem fazla guc tuketiyor. Bu kadar kotu bir islemci bir dahaki nesilde gelmeyecektir. Zaten bundan daha kotusu gelirse anakarttan once islemci sogutucu bulamazsin. Cunku 7950X bile cok guclu islemci sogutucularla stres testlerinde 250W ile 95-100 dereceye dayanan bir islemci.

Kaldi ki konu sahibi sabahtan beri 7700X icin oneri istiyor. Ben 7950X'e bile yetebilen bir anakarti onerdigim halde bu kadar konunun uzamasi garip.

Son mesajimdir: B650M DS3H fazlasiyla yeterli bir anakarttir 7700X icin. Beni dinlersin dinlemezsin, orasi beni baglamaz. Para senin paran. Hayirli olsun her ne alirsan.

Şahsen gidipte DDR5’te şu an ASRock almam. Çünkü DDR5 daha yeni olduğu için pek oturmadı, sorunlar var ve ASRock’ta BIOS konusunda güvendiğim bir marka değil.

B650M DS3H konusuna gelirsek, yukarıdaki dediğim şeyin üstüne BIOS Flashback olmaması ve çöp bir ses codec barındırmasını ekleyebilirim. Gigabyte’yi marka bazlı olarak BIOS’ta başarılı bulmuyorum.

Yukarıda bir arkadaş M anakart alacağıma camdan atlarım daha iyi demiş, atıyorum, B650M Mortar’ın ATX anakarttan ne farkı var söylerse sevinirim 🙂

@GalaxySal450 şahsen B650M Mortar kullanıyorum ve memnunum. Elimdeki işlemci 7600X ve onun için çok overkill lakin ileride daha düzgün bir işlemci taktığımda faydasını göreceğim.

ATX anakartlardan da hiç bir eksiği yok. Yeteri kadar ARGB ve PWM fan soketi de var.
Sadece mATX olmasından dolayı sevmiyorum. Herhangi bir sebebi yok, dolaylı olarak VRM sıcaklıkları daha sıcak oluyor ATX anakartlara göre.

BIOS olarak ise AM5'te Asrock en kötüydü ama şu anda en iyisi. En kötüsü Biostar, Gigabyte, MSI diye sıralanabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı