MSI Dizüstü BIOS Güncelleme Rehberi

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Bazı dizüstü PC'lerin BIOS'unu Windows üzerinden güncellemek pek tavsiye edilmiyor. Bu bağlamda Flash bellek ile DOS kullanabilirsiniz. Bu rehberde MSI laptopların BIOS'unu DOS üzerinden nasıl güncelleyceğinizi anlatacağız:

İlk olarak USB belleğimize FreeDOS yazıyoruz. Bunun için Rufus kullanabilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bellek hazır olunca BIOS Güncelleme dosyasını indirip, Extract edip, içerideki dosyaları belleğe atın.

Artık tek yapmanız gereken bilgisayar açılırken F11 tuşuna basıp listeden USB belleği seçmek. Sonrasında karşınıza DOS ekranı gelecek. Burada

Kod:
flash

yazın ve enter'a basın. BIOS güncelleme işlemi başlayacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Anlattığınız şekilde USByi hazırladım. Ve Afudos dosyasıyla Bios dosyasını da usb ye attım. Boot edip başlattım ve dir komutuyla bende usbnin içine baktım ancak bende flash.bat dosyası yok.

Zaten usbye yüklediğim dosyalarda da flash.bat diye bir dosya yok. Sadece güncel bios dosyasının içindeki üç dosyadan biri flash.nsh uzantılı.

Bir yerde hata mı yapıyorum yoksa flash.bat dosyasını bulup usbye mi eklemeliyim?

Anlattığınız şekilde USByi hazırladım. Ve Afudos dosyasıyla Bios dosyasını da usb ye attım. Boot edip başlattım ve dir komutuyla bende usbnin içine baktım ancak bende flash.bat dosyası yok.

Zaten usbye yüklediğim dosyalarda da flash.bat diye bir dosya yok. Sadece güncel bios dosyasının içindeki üç dosyadan biri flash.nsh uzantılı.

Bir yerde hata mı yapıyorum yoksa flash.bat dosyasını bulup usbye mi eklemeliyim?

Sniper forumda gördüğüm kadarıyla değişik sorunların var ve bu konuyu da daha iyi anlatmak için özel yardım edeceğim. Mail adresinizi kontrol edin.

Cihazın yeni ise bu rehberi izle:

MSI UEFI BIOS Güncelleme Rehberi

Son düzenleme:

Zaten o konudan buraya gelmiştim. :) Maalesef biosumda secure boot diye bir seçenek bulunmuyor.

Murat50358 sağolsun bilgisayarıma bağlandı ve bayağı da bir uğraştı ama sanki yazılımın her tarafında bir eksiklik var.

Bios UEFİ den boot edilemiyor.(öyle bir seçenek çıkmıyor)Bios security sekmelerinde Secure boot seçeneği yok. Gelişmiş seçeneklerde UEFİ BELLENİM AYARLARI yok.

Şimdilik bir çözüm üretemedik maalesef. Windows 7 ye dönüp oradan bios güncellemesi yapmayı deneyeceğiz herhalde.

Sizin bu şartlarda bir çözümünüz var mıdır?

Güncelleme:

Sağolsun Murat5038 uzun uğraşlar sonucu çözümü buldu ve AfuWin ile biosumu güncelledi.
Benim gibi sorun yaşayanlar için de bu konuyla alakalı bir konu açacakmış.
Teşekkürler Murat

Son düzenleyen: Moderatör:
msi a320m pro-vd-plus anakart aldım. ikinci el olarak. açılışta exper yazısı çıkıyor ve bios güncellemesi yapamıyorum. yardımcı olabilirmisiniz.

Geri
Yukarı