MSI G41M-P26 (MS-7592) ve DDR3 1333 Uyumsuzluğu

MaxyLoL

Hectopat
Geçen günlerde ram aldım ddr3 1333mhz kingston. Bilgisayara taktım. İlk kez taktığım için ters falan taktım elektrik kablosunu çıkarmamıştım birde sonra bilgisayarı açtım ekrana hiçbir sinyal gelmedi sonra tekrar eski ramı taktım yine aynı sorun, gittim bilgisayarcıya anakartı çalıştırmak için baya uğraştı çalışmayınca değişmesi gerektiğini söyledi gittim anakart aldım yeni:

Anakart adı : msı g41m-p26 (ms-7592)

five_pictures1_20101104172145.jpg

Taktı anakartı yeni aldığım rami çalıştıramadı bana eski ramı takıp geri verdi kasayı. Sonra ben tekrar rami aldığım yere gittim araya bayramda girecekti arife günü dedim böyle böyle kasayı getir öyle bakalım dediler. Bugün de kasayı götürdüm incelediler baya her şey birbiriyle uyuyor ram arızalı değil geri alamayız deyip geri verdiler. Birde bios update yaparsan kesin çalışır dediler.

Aıda64 programıyla eski rami incelerken bellek hızının olduğu yerde parantez içinde 667 mhz yazması dikkatimi çekti.

tpk0h.jpg

Bende MSİ 'nin Kolay Bi Programı Vardı Live Update 5 Diye Onu İndirdim Oradan Biosu Update Yaptım . Sonra Güncelleştirdiğime Emin Olmak İçin Birdaha Güncelleştirme Yerine Tıkladım Böyle Dedi

tpjww.jpg

Artık baya sıkıldım bu işten sadece 100 TL’lik ram için birde anakart parası da eklendi bana 250 TL’ye mal oldu 250 TL’nin 1 kuruşuna yanmazdım ram çalışsaydı.

Bir çözüm yolunuz varsa söylemekten çekinmeyin :/

Öönemli not: bir arkadaş anakartın özelliğinde 2ad. Ddr3 800/1066/1333*(oc) dram modülü yazdığını söyledi yani overclock yapılması gerekiyormuş doğru mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski RAM'i sökmen gerek. İkisi aynı anda boot etmeyebilir.

Eski Ramı Söküp Sadece Yeniyi Takıyorum Ekrana Sinyal Gelmiyor. Eskisini Takıyorum görüntü yine gelmedi. Biraz bastırdım rami kapatıp bidaha açtım görüntü Geldi. Birde Açılırken Siyah Ekranda Kırmızı Bi Yazı Yazıyordu Korktum Fazla Kurcalayamıyorum :(

Benim Anakart OC İle 1333Mhz Destekliyor, Normalde 1067 MHz. Bios Ayarından İşlemcinin Hızını Arttırarak 1333 Mhz Yapabiliyorum. Kaydedince Öyle Yapınca Bilgisayar Kapanıyor, Tekrar Açılıyor. Sonra Ekrana Sinyal Gitmiyor. Biosu Sıfırlamam Gerekiyor. İşlemcinin Hızını Çoğaltıp Sonra Çarpanını Azaltıp Yine Eski Hızına Getirsem Ram Mhz Değişmiyor. Öyle Yapsam Olur mu?

İşlemciyi hızaşırtmayacaksınız, o başka bir iş. Yapmanız gereken; bios ayar ekranında, Cell Menu kısmında, FSB/DRAM Ratio değerini Auto'dan alıp, hemen alttaki 1066 değeri 1333 olacak şekilde değiştirmek.
Ancak; bu işi yapabilmeniz için, aldığınız ramin, 1066 MHz standardını desteklemesi gerekir. Mesela yukarıdaki Aida64 görüntüsünde, eski belleğinizin desteklediği hızlar görünüyor; 667 MHz (pratik olarak 1333), 533 MHz (pratik olarak 1066) gibi. Eğer aldığınız ram, salt 1333 MHz (gerçekte 667 MHz) destekliyorsa ve alt frekanslarda çalışmıyorsa, anakart başlatılamayacaktır. Bu şekilde çok az sayıda ram var, ama denk geliyor işte, benim sistemimdeki bellek de sadece 1600 MHz olarak başlatılabiliyor maalesef.

Yeni rami başka bir sistemde deneyin. Eski raminiz de zaten 1333 olduğundan, yeni ramin 1066 desteğinin olmaması, yeni ramin bozuk olması ya da yeni ramin yongalarının anakart kapasitesi üzerinde olması şeklinde üç ihtimal var.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı