MSI Gaming Notebook CPU ve GPU 90+ Derece

hefese

Hectopat
Daha fazla  
MSI GE63VR 7RF Raider model NVIDIA Geforce GTX 1070 ekran kartlı bir oyun laptop'ım var. Bu laptop geldiği günden beri (yani 8 aydır) ne zaman oyun oynasam CPU ve GPU sıcaklık seviyeleri aşırı sıcaklık seviyelerinde (90 derece seviyelerinde) seyrediyor. MSI'ın destek ekibiyle daha ilk aldığım günlerde iletişime geçtiğimde bunun normal olduğunu, bunun bir laptop olduğunu ve bu kadar ısınmasının normal olduğunu söylediler. Bir sorunun olmadığını defaatle söylediler. Kafama gerçekten yatmasa da en sonunda peki dedim.

Bu laptop'la birçok grafik gücü isteyen (Battlefield1 gibi) oyun oynadım ve hiçbir sorun yaşamadım. Ellerim tuşa basarken parmak uçlarımın yanması dışında. Fakat Black Desert Online oyununa başladığım şu sıralarda bir problemle karşı karşıyayım. Black Desert Online oynunu oynarken;

CPU & GPU Usages
- GPU kullanımı %98-99'dan aşağı inmiyor.
- CPU kullanımı da %90'lardan aşağı inmiyor.

CPU & GPU Temparatures
- CPU sıcaklığı %90'dan aşağıya inmiyor.
- GPU sıcaklığı da %90'dan aşağıya inmiyor.

(Not: Bu değerler oyuna girdikten atıyorum yarım saat, bir saat sonra olmuyor. Girdikten hemen sonra oluyor ve öyle devam ediyor)

Yanlış tespit etmemişsem bir şey daha var ki GPU kullanımı %100'e geldiği an ekran rahatsız edici bir şekilde kasıyor. Hareketler yavaşlıyor ve faremle sağa sola dönüşler yaparak eski hıza kavuşmaya (toparlamaya) çalışıyorum. Bu yaklaşık olarak her 20 saniyede bir tekrarlanıyor.

Diyebilirsiniz ki oyunun grafiklerini düşür. Ancak Very High'da yaşadığım bu sorunu Low'da da yaşıyorum. Yani mantıken Very High'dayken GPU kullanımı seviyesi (%99) ise Low'a çektiğimde - ki görüntü metin2 seviyesine iniyor - GPU kullanımı seviyesi belli bir miktar aşağılara inmeli. Ancak halen %99'larda ve hatta %100'lerde seyrediyor. Yani değişen hiçbir şey olmuyor. Ekranın kasması ve hareketlerin yavaşlaması Low'da dahi oluyor. Reddit, tomshardwareguide gibi yerlerde bunun GPU kullanımıyla alakalı olmadığına dair cevaplar da görmekteyim. Yani dediklerine göre GPU'nun %100 kullanıma ulaşması bir sıkıntı teşkil etmez diyorlar.

O halde geriye iki seçenek kalıyor: Ya sorun sıcaklık seviyelerinde ya da oyunda. Fakat başka Black Desert Online oynuyan kişilerin büyük bir çoğunlu bu sorunu yaşamadığına göre bana kalırsa geriye tek seçenek kalıyor. O da sıcaklık. Yine reddit, tomshardwareguide gibi platformlarda yaptığım okumalar neticesinde genel olarak

Black Desert Online CPU bazlı bir oyun. Dolayısıyla sıcaklık seviyesi CPU'nu darboğaza (throttling && bottleneck) sokuyor. O nedenle oyunda sıkıntı yaşıyorsun.

deniyor. Buna karşılık bir çözüm arayan Black Desert online oyuncusu ise notebook soğutucu ile sorunu çözdüğünü iddia ediyor. Ancak net bir bilgiye halen ulaşamadım. Zilyon tane sebep sayıyorlar. Bazısı oyun optimize bir oyun değil, sorun o yüzden diyor, bazısı BIOS'ta bazı ayarlamalar yapman gerek diyor, vs.... Sonuç olarak sorum şu:

Soru 1: Oyun oynarken 90 derece seviyelerinde seyreden bir "CPU" ve "GPU" sıcaklığı sizce laptop'lar için normal değerler mi?
Soru 2: Değilse bana oyun notebook'um için hemen alabileceğim, "gerçekten kaliteli" (tercihen aluminyum malzemeli) ve fiyat sınırlamasına gidilmeden (çok da uçmazsanız sevinirim, maksimum 400 TL civarlarında) bir notebook soğutucu önerebilir misiniz?
Soru 3: Vakum soğutucular da iş görür mü? Bu tam olarak nedir? Henüz bu teknolojiye yabancıyım.
Soru 4: Bazı forumlarda gördüğüm kadarıyla notebook soğutucular 3 - 4 derecelik düşüşler sağlıyormuş. 3 - 4 derece için açıkçası soğutucu almak bana pek akıl karı gelmiyor. En az 10 derece düşüş sağlayacak bir soğutucu yok mu?

Sistemim:
Laptop: MSI GE63VR 7RF Raider
Ekran Kartı: NVIDIA Geforce GTX 1070
RAM: 16 GB
İşlemci: i7-7700HQ 2.80 GHz

Merhaba,

Tam da aynı bilgisayarın bende de olduğunu, aynı sorunu benim de yaşayıp nasıl kolayca çözdüğümü anlatan uzun ve açıklayıcı bir cevap yazdım ve gönderecektim ki son anda yazdığınız notu gördüm. Biraz daha sabırlı olmalısınız. İnsanlar sizin sorununuza anında cevap veremeyebilirler. Sabah yazmışsınız sonuçta. Henüz bir gün bile geçmemiş. Neyse, sorununuzu çözmüşsünüz. Önemli olan da bu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı