MSI GE60 Apache işlemci frekansı düşme sorunu

Chwax

Centipat
Öncelikle herkese merhaba! Bu benim ilk konum. MSI GE60 Apache modeli oyuncu dizüstü bilgisayarımı 2014 yılında aldım. Dizüstü bilgisayarımı kronik ısınma problemiyle 6 senedir bir şekilde kullanıyorum. Bu ısınma sorunundan dolayı sıkça fan temizliği ve termal macun değişimi yapmam gerekti. Bildiğiniz gibi aşırı ısınma işlemcinin frekansının düşmesine sebep oluyor. Ama bu sefer farklı. Isı değerlerim dizüstü bilgisayarıma göre gayet iyi ancak oyun içinde sıkça sanki bilgisayarımı fişten çıkarmışım gibi ekran parlaklığı azalıyor ve işlemci frekansı 800-900 MHz aralığına kadar iniyor. Oyun içinde işlemci en fazla 85° oluyor ki ben 94 derecelerde saatlerce oynadığımı hatırlıyorum. Bunun sebebini bir türlü bulamadım. Termal macunu 2 defa yeniledim, fan temizliği yaptım. Aklıma gelen tek şey 1 sene önce orijinal adaptörün bilgisayara giren kısmında kopma olmuştu. Bende tanıdık bir bilgisayarcıya götürmüştüm, adaptörün sadece bilgisayara giren kablosunu değiştirmişti. Değişen kablo bilgisayarıma eskisi kadar sağlam oturmuyordu ama uzun süre sıkıntı çıkmadan kullandım. Aklıma gelen tek olasılık sorunun bu kablo yüzünden olması ama emin olmak istedim.

Not: İşlemcimi yaklaşık 2 senedir undervoltlu bir şekilde kullanıyorum. İşlemi Intel Xtu uygulamasından yaptım ve gayet stabil çalışıyor. 3.3 GHz olan Boost frekansını 2.9 GHz'e düşürdüm.

Sistem özelliklerim:
Anakart: MS-16GF
İşlemci: Intel Core i7-4710HQ 2.5GHz
Ekran kartı: GTX 850M 2 GB GDDR5
RAM: 16 GB 1600MHz DDR3 RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı