MSI GE70, GE72 ve GS70 Isınma

Güven KAHVECİ

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmeni
Merhaba. Aklıma takılan bir konu var. İncelemenizi izledim. Beklediğim ve merakla izlediğim bir incelemeydi. Öncelikle ellerinize sağlık. MSI serisinden GE70, GE72, GS70 modellerini ısınma konusunda sıralayacak olursak sıralama GE70(en çok ısınan), GE72(orta seviye), GS70(en az) ısınan şeklinde mi sıralanır yoksa GE72 modeli GS70 modelinden daha az mı ısınır?

Bir senaryo oluşturalım. Bütün bilgisayarlar aynı anda açıldı. Aynı oyunlar oynandı ve aynı süre de sıcaklıkları ölçüldü. Klavyenin üstünde hangi modelde daha sıcak hissederim? Hangi model daha fazla fan sesi yapar? Hiç oyun oynamadan normal diz üstünde kullanımda hangi bilgisayar daha serin bir ortam sunuyor?

Vereceğiniz cevap için teşekkür ederim bu kadar soru sordum vaktiniz olur da cevaplaya bilirseniz memnun kalırım.

İki üründe GDDR5:
MSI GE70 2QD-820XTR Apache Core i5-4210H 8GB 1TB GTX950M 17.3" Full HD FreeDos (Hediyeli) | sanalmarketim
MSI GE62 2QE-072XTR Apache Core i7-4720HQ 8GB 1TB GTX965M 2GB 15.6" Full HD FreeDos | sanalmarketim

Son düzenleme:
Bütün genellemeler gibi hatalı olacak ancak genelleme yaparsak en serin çalışan modeller daha yüksek kasalara sahip olan GT serileri oluyor. Bunlar performans odaklı ve soğutmaları da çok güçlü.

GS serileri ince ve taşınabilir, biraz daha para kazanmış, ağır dizüstü taşımaktan bıkmış ve bilgisayarını götürdüğü yerde tasarımının da şık olmasını isteyen ama yüksek performanstan kesinlikle vazgeçmek istemeyenler için.

GE serileri eskiden çok kalın ve kabaydı ancak günümüzde onların tasarımları da güzelleşti, inceldi. GE serilerinde güzel performans var, fiyatları da GT ve GS'ye göre çok daha uygun ancak kalınlık, ağırlık ve sıcaklık sıralamasında iki serinin gerisinde kalıyorlar. Üst seviye GT'lerde 34-36 derece olurken, GS'lerde 36-38 derece, GE'lerde 40-42 derece oluyor. Bu elbette bir genelleme ama bu birkaç derecelik fark kullanımda çok bariz farkediliyor.

Fan sesi marka, model hatta Firmware sürümlerine göre bile değişebiliyor. Bu konuları parça parça her incelemede anlatıyoruz, vakit buldukça sitede ya da burada da tekrar yazıyoruz.

Teşekkür ediyorum gerçekten aradığım bir cevaptı. Yaza bir notebook almayı düşünüyorum aslına bakarsanız. MSI GE62 yani yeni serisi çok hoşuma gidiyor bana daha yakın fakat tekbir sorun var aklımda. Ben bu notebooku günlük hayatta da kullanacam yani bu yeni seri GE62 serisi internette dolaşırken de fan sesi yapar mı? Beni çok rahatsız eden bir durum bu.

Teşekkür ediyorum gerçekten aradığım bir cevaptı. Yaza bir notebook almayı düşünüyorum aslına bakarsanız. MSI GE62 yani yeni serisi çok hoşuma gidiyor bana daha yakın fakat tekbir sorun var aklımda. Ben bu notebooku günlük hayatta da kullanacam yani bu yeni seri GE62 serisi internette dolaşırken de fan sesi yapar mı? Beni çok rahatsız eden bir durum bu.
Kuzenim kullanıyor sen turbo fan açmadığın sürece pek ses yok.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı