MSI GE75 10S RTX 2080S normal kullanımda 70 dereceye ulaşıyor

ogokpio

Centipat
Herkese merhaba.
Elimde geçen sene ağustos civarında aldığım bir MSI GE75 i7-10750H - RTX 2080 Super Mobile Laptop var. Adobe programları için almıştım, After Effects vb. işimi rahatlıkla görüyor.

After Effects render yaparken cooler booster devreye giriyor ve bağıra çağıra ısına işini görüyor. Bu çok önemli değil. Ancak bir süre önce normal dönemde bile 80 90 dereceleri gördüğünü fark ettim. Kısa bir araştırma sonrasında ThrottleStop programını indirdim. Ancak kaşla göz arasında BIOS'u güncellediğim için undervolta izin vermiyor, zaten çok da girmek istemiyorum undervolta. Sonuçta Turbo Power limits ayarında Speed Shift ayarlarıyla oynayarak BD Prochot'u devreye sokan 95 derecelerden (ki bu normal kullanımda bile kafasına göre çıkabiliyordu, zorlamama gerek olmadan) maksimumunu 80'lere kadar indirdim.

Ancak şimdiki halinde de normal kullanımda (arka planda açık Chrome veya Firefox ile birlikte Word programı kullanımı) 70'in altına inemiyorum. Arka planda yoğun bir iş yapılmazken bile 50'leri göremiyorum. Termal paste olayına girmek istemiyorum çünkü bu iş bilgisayarı-riske girmek istemiyorum ve daha 1 yıllık, dolayısıyla ayarlar yoluyla bunu yapmak istiyorum.
Turboyu kapatsam dahi tatmin edici bir soğuma sağlayamıyorum.

Üstüne bir de laptopu düz masada değil hafif eğik bir laptop stand (soğutmasız, sadece fanları açıkta kalsın diye) üzerine kullanıyorum, laptop yeni, üstüne bir de altı tamamen açık yapmışlar neredeyse. Buna rağmen orta yükte bile 70'lerde gezmesi çok can sıkıcı.

Problem şu ki sıkça yazı yazdığım için elimi koyduğum yerlerin sıcak olması beni rahatsız ediyor. 50-60 dereceler böyle bir laptop için ağır kullanımda abartı bir beklenti olabilir ama bir Word 5-6 sekmeli bir browser için de bu kadar Watt yakılır mı bilemedim.

Önerilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hep söylerim 10750H almayın diye. O donanıma göre bence normal. Tozlu ortamda kullanıldıysa kirlenmiştir. Anca bakım yapıp, temizleyip cam masada falan kullanabilirsiniz. Arka ayakların altına 4 cm yükselti koyun.

Geri
Yukarı