MSI GE75 Raider 10 SFS / Metro Exodus / CPU 90+

Tabiki core ve cache yi ayrı ayrı değiştirdim.
Bunlar dışında GPU için hiçbir değişiklik yapmadım.
Yükselticiyi bu hafta içi satın alacağım, aklımdaydı.
Başka oyunlarda bu kadar ısınmaması ve daha bikaç aylık olması(macun için) garanti için erken olduğunu düşündürüyor.
Stres testleri için özellikle önerdiğiniz bir uygulama var mı ?
Yükseltici mantıklı, hatta işe yarıyor mu denemek için silgi kitap vs ile yükseltip test edin isterseniz. Oynadığınız oyun da sisteme baya yük bindiren bir oyun zaten, frekanslar normal olup düşmediği sürece çok sıkıntı olmaz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Stress test için şu video'yu aynen takip edin laptop forumlarından gayet bilgili bir kardeş yapmış, yük altındayken yorumlanabilecek tüm değerleri görmemizi sağlar. CPU için AIDA64, GPU için Heaven Benchmark, ve monitörleme için HWiNFO (Ve AIDA64 Unified sekmesi) kullanılıyor. Screenshotta ise frekans, cpu package power, gpu power önemli değerler onları sığdırmaya çalış.

stres testinden aldığım sonuçlar bunlar. Frekans, sıcaklık, voltaj ve GPU için değerleri aldım ancak tam anlamıyla yorumlayacak kadar bilgim yok maalesef. Bu konuda yardıma ihtiyacım var.

ikinci olarak xtu ile en son atadığım -0,70 mV default olmuş görünüyor. Yani Throttlestop ile program çalıştığı sürece -0,50 mV yapıyorum ancak pc ilk açılışta -0,70 mV ile başlıyor.
xtu yu yeniden yüklemeyi denedim ama " Unable to start Intel Extreme Tuning Utility. If there is another performance application running, you must close it before trying to start this application." hatasını aldım ve ne yaptıysam tekrar çalıştıramadım.
Esas sorum şu; -0,70 mV değerini kalıcı olarak değiştirmenin başka bir yolu var mı?

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    450,7 KB · Görüntüleme: 31
  • 2.jpg
    2.jpg
    440,9 KB · Görüntüleme: 24
  • 3.jpg
    3.jpg
    435,4 KB · Görüntüleme: 28
stres testinden aldığım sonuçlar bunlar. Frekans, sıcaklık, voltaj ve GPU için değerleri aldım ancak tam anlamıyla yorumlayacak kadar bilgim yok maalesef. Bu konuda yardıma ihtiyacım var.

ikinci olarak xtu ile en son atadığım -0,70 mV default olmuş görünüyor. Yani Throttlestop ile program çalıştığı sürece -0,50 mV yapıyorum ancak pc ilk açılışta -0,70 mV ile başlıyor.
xtu yu yeniden yüklemeyi denedim ama " Unable to start Intel Extreme Tuning Utility. If there is another performance application running, you must close it before trying to start this application." hatasını aldım ve ne yaptıysam tekrar çalıştıramadım.
Esas sorum şu; -0,70 mV değerini kalıcı olarak değiştirmenin başka bir yolu var mı?
Bence gayet iyi değerler, ekran kartı max yük altında bile full 110W'da çalışıyor gibi gözüküyor. EDIT: TDP'leri karıştırmışım, sadece ekran kartı yükü altında 2070S'in TDP değerine bakabilir misin rica etsem? 115W olması lazım da yazılım ile 79 derecede termal limit var gibi duruyor. İşlemci de biraz ısınsa da Intel'in 45W TDP'sinin üstünde kalıyor bence güzel. Kaliteli macun değişimi ile sıcaklık olarak daha rahatlayabilir. İstersen ThrottleStop ile TPL sekmesinden PL1 değerini 45W'a sınırla, değerleri HWiNFO'dan da teyit et öyle test yap.
1594664270596.png
1594664343523.png

O XTU sıkıntısı için bence XTU değerlerini sıfırla ve XTU'yu kaldır, hiçbir zaman undervolt değerlerinin kalıcı olmasını istemezsin. Onun yerine stabil bir undervolt'a ulaştığında ThrottleStop'un Windows ile birlikte başlamasını ayarla daha güvenli olur.

Son düzenleme:
Değerlerin güzel olmasına sevindim :)

xtu ile ilgili sıkıntım şu ki programı başlatamıyorum. Defalarca silip yüklemeye çalıştım ama hep aynı hatayı aldım. Xtu yu tekrar kullanma şansım yok gibi görünüyor.
Bu yüzden voltaj offset değerini tekrar 0.000 default etmenin başka bir yolunu sormuştum.

TS, program çalıştığı sürece değişiklik yapıyor ama xtu doğrudan biosa işlemiş gözüküyor. Yine doğrudan biostan değiştirebileceğim alternatif bir program gerekiyor sanırım.

Değerlerin güzel olmasına sevindim :)

xtu ile ilgili sıkıntım şu ki programı başlatamıyorum. Defalarca silip yüklemeye çalıştım ama hep aynı hatayı aldım. Xtu yu tekrar kullanma şansım yok gibi görünüyor.
Bu yüzden voltaj offset değerini tekrar 0.000 default etmenin başka bir yolunu sormuştum.

TS, program çalıştığı sürece değişiklik yapıyor ama xtu doğrudan biosa işlemiş gözüküyor. Yine doğrudan biostan değiştirebileceğim alternatif bir program gerekiyor sanırım.
Aynen performansın iyi, sadece max işlemci perf'ini almak için macun değişimi gerekli gibi. Onu yapana kadar işlemciyi 40 veya 45W'a sınırlamak bir hayli idare eder bence.

XTU için kullanmadığımdan o sorun hakkında çok fikrim yok, XTU ve ThrottleStop'u kaldır yeniden başlat ve sıfırlamak için XTU'yu geri kur bence.

işlemciyi 45W la sınırladım, sanırım bu şekilde 85 dereceyi geçmez artık.

Xtu yu geri kuramıyorum maalesef, çok denedim ama hep o yukarıdaki hatayı aldım.

Çözüm olarak sadece bios pilini çıkarıp takmak gibi görünüyor ama afterburner ya da bir başka programla da bioas erişip offset ayarı yapabilirsem çok daha iyi olur.
sonunda bios pilini çıkarmadan değiştirmeyi başardım :)

yapmam gereken msi click bios advanced ayarlarından default yapmakmış. Şimdi rahat rahat TS yi kullanabilirim.

Dosya Ekleri

• 5.jpg
    5.jpg
    184 KB · Görüntüleme: 24
  • 20200713_235621.jpg
    20200713_235621.jpg
    901,2 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:

Geri
Yukarı