MSI GeForce RTX 4060 ekran kartı için sistem tavsiyesi

Bütçe
20.000 - 35.000

Shawarpers

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba herkese iyi bir gün ve hayırlı bir ömür dilerim. 🤗

2012 yılında topladığım sistem artık pek sağlıklı çalışmamasından ötürü yeni bir sistem toplama kararı aldım araştırma aşamasında olduğum için ve çok da bilgim olmadığı için videolar vb. izlerken bugün bilgisayarım açılmadı eski ekran kartımı (RX 590 8 GB) çıkarıp çok eski bir AMD Radeon kart taktım tek fanlı fanı da küçük bunu takınca sisteme görüntü geldi ama RX 590'ı takınca sisteme görüntü gelmeyince ki bu 3. kez oluyor ki 1.5 yıl önce de ASUS R9 280 3GB ekran kartım bozulmuştu bu RX 590 ise 2. el bir ekran kartıydı abim Almanya'dan eski kullandığı kartı getirmişti. Bu bozulunca da seri bir araştırma yapıp şu anki bütçeme uygun bir kart bakmaya karar verdim ve en uygun kartın MSI GeForce RTX 4060 Ventus 2X WHITE 8G OC GDDR6 128 Bit olduğuna karar verdim bu kart bana 12.119₺'ye mâl oldu. Yaklaşık 1 saat içinde her şey oldu bittiye de geldi niye bu kartı aldın şu daha iyiydi vb. deyip moralimi bozmazsanız sevinirim. 😃 Dediğim gibi şu an bütçeme bu uygun olduğu için bunu aldım. Kartı sisteme takınca sanki ufak takılmalar hissetmeye başladım ya da psikojik mi bilmiyorum aslında Vatan'ı arayıp hem DisplayPort alıp hem de sistem için yardım isteyecektim ama istediğim kablo yokmuş bende hiç sormadım.

Bu ekran kartı çevresine yeni ve güzel beni yine 10 yıl götürecek bir sistem toplamak istiyorum. Bilgim olmadığı için fiyatına göre parçaları ekleyip sistemi salata gibi yapmak istemiyorum. 2012 yılında asgari ücret 700₺ civarındayken 6.000₺ civarına eski sistemimi toplamıştım ve beni 10 yıl götürdü hâlâ da götürüyor tek sıkıntı ekran kartımdaydı yani bu bir mucize değil 10 yıl dememin de nedeni bu benden bilgili olanlar 10 yıllık sistem mi toplanır vs diyebilir hak veriyorum ama eski sistemim iyiydi ve beni bir hayli idare etti. Bu konuda bilgili olan birileri gerçekten güzel bir sistem toplamamda yardım ederse çok sevinirim gerçekten hiç bilgim yok. İşlemciyi AMD düşünüyorum ama bu ekran kartına uygun ne işlemci çok güçlü olup bu kart güçsüz kalsın veya gücüne yetişmekte zorlansın ne de tam tersi olsun istiyorum. Sistemi Gaming odaklı değil yazılımsal odaklı da toplamak istiyorum. Unreal Engine, Unity, Blender, After Effetcs vb. programları kullanıyorum gerektiği zaman render almam gerekiyor hem işlemci hem de bu ekran kartında güzel verim alabileceğim bir sistem olsun isterim. Şimdi vatana gidip sistem toplama konusunda yardım almak isterim ama şimdi oradakiler beni tanımıyor, ben onları tanımıyorum belki ellerindeki ürünleri satmak için ona uygun sistem dizecekler bilmiyorum. En azından burada beraber sistem toplamama yardım ederseniz elimde bir veriyle gitmiş olurum. Bütçe konusunda RTX 4060 Ventus 2X 8 GB'a ne yakışırsa onu kullanmak istiyorum. Normalde aklımda 4090 falan vardı yakında da memur olacağım oradan onu da denk getiririm diyordum ama işe girmeyi ve belirli süreyi şu an bekleyemem en azından ekran kartını almam gerekiyordu şu an işsiz halimle anca bunu alabildim. Çok uzattıysam özür dilerim. Dediğim gibi render alma, video kayıt, Unreal Engine gibi programlar kullanan birisine ve bu yazdığım 4060 çervesinde bir sistem toplamama yardım edebilecek birisi olursa çok sevinirim. 🙏🌹 bütçe konusunda şu an aşırı uçamam ama dediğim gibi memur olacağım için ek olarak yine beni en az 8-9 hatta yine 10 yıl götüren bir sistem istiyorum. Ekran kartı olmayacak sistem toplamada zaten bugün aldım ekran kartsız 20-25k civarı verebilirim. Anakart DDR5 destekli olabilir yine Wi-Fi ve Bluetooth destekli 30-35'e çıkarsa da parçaları tek tek alıp birleştirmeye çalışırım. Sisteme yeni bir güç kaynağı da ekleyebilirsiniz. Sıvı soğutucum var Corsair'in çift fanlı ama yine sıvı soğutucu da ekleyebilirsiniz bu kasayı bozmadan belki yeni bir kasa ile alabilirim.

Şu an ki sistemim:
İşlemci: AMD FX 8350 Eight-Core Processor
RAM: 4x4GB RAM - 2 Corsair 2 Markasını hatırlayamadığım RAM.
Anakart: Gigabyte 990FXA-UD5
Güç Kaynağı: Xigmatek 750W
Sıvı soğucutu: Çift fanlı Corsair (tam olarak ürün kodunu hatırlamıyorum)
Bu sistem ile aldığım Ekran kartı: ASUS R9 280 3GB

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı