MSI GF 65 düşük FPS sorunu

Bende de aynı laptop var ama ben LoL'de en düşük 120 FPS alıyorum Ultra ayarlarda.
NVIDIA Driver'lerinin düzgünce yüklendiğindem emin olun, GeForce experinceden optimizasyon yapın, güç tasarrufu falan kapalı olsun, ayrıca NVIDIA denetim masasından ekran kartı seçimini otomatik yapın muhtelemen Intel'in ekran kartını kullanıyor sizin oyun oynarken emin değilim ama

Yeniden temiz bir kurulum yapıp önceden sorun yaşatan bazı driverları wifi kapatıp manuel kurdum ve güç seçeneklerinde bazı değişiklikler yaptım şuan genel olarak 110-240 arası alıyorum ultrada en ağır yerlerde ufak 90lı sayılara birkaç saniyeliğine düşebiliyor lolde. Güç seçenekleri ve nvidia denetim masasından bazı değişiklikler yaptım. Sonuç diğerinden çok farklı ama benim asıl merak ettiğim bu pclerde işlemci darboğazı olup olmaması.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
mesela bu adamda da aynı ekran kartı ve işlemci var tek fark bunda 2x8 ram olması. Adamın bu oyunda aldığı fps benim aldığım fps'den 20-30 fps kadar fazla ki o ultra da ben normal ayarlarda oynuyorum. Bu adamda gpu usage sürekli 90ın üstündeyken benimkinde 60-70li sayılara düşüyor. Bu konularla ilgili pek bir fikrim yok ram darboğazı diye bir şey var mı bilmiyorum ama tek fark bu gibi gözüküyor fiyat olarak da çok yakınlar birbirlerine. Bu videoyu atan adam yorumlarda aynı gpu ve cpu sahiplerine de mutlaka 2x8 haline getirmelerini öneriyordu. Bu forumda da bir adam 2x8 haline getirince sorunun çözüldüğünü belirtmişti.

Son düzenleme:
Yeniden temiz bir kurulum yapıp önceden sorun yaşatan bazı driverları wifi kapatıp manuel kurdum ve güç seçeneklerinde bazı değişiklikler yaptım şuan genel olarak 110-240 arası alıyorum ultrada en ağır yerlerde ufak 90lı sayılara birkaç saniyeliğine düşebiliyor lolde. Güç seçenekleri ve nvidia denetim masasından bazı değişiklikler yaptım. Sonuç diğerinden çok farklı ama benim asıl merak ettiğim bu pclerde işlemci darboğazı olup olmaması.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
mesela bu adamda da aynı ekran kartı ve işlemci var tek fark bunda 2x8 ram olması. Adamın bu oyunda aldığı fps benim aldığım fps'den 20-30 fps kadar fazla ki o ultra da ben normal ayarlarda oynuyorum. Bu adamda gpu usage sürekli 90ın üstündeyken benimkinde 60-70li sayılara düşüyor. Bu konularla ilgili pek bir fikrim yok ram darboğazı diye bir şey var mı bilmiyorum ama tek fark bu gibi gözüküyor fiyat olarak da çok yakınlar birbirlerine. Bu videoyu atan adam yorumlarda aynı gpu ve cpu sahiplerine de mutlaka 2x8 haline getirmelerini öneriyordu. Bu forumda da bir adam 2x8 haline getirince sorunun çözüldüğünü belirtmişti.
Gpu kullanımı %90 altına düşmemeli bazı oyunlarda ilemci ağırlıklı oluyor onun dışında düşmemeli hocam ramle de alakası yok 2x8 fark eder en fazla 10 fps ama gpu kullanımı sıkıntı

Hocam bende de 9300H GTX 1650 konfigürasyonlu laptop var. Araştırdığım kadarıyla dual channel kullanımda bilgisayar GPU’dan tam anlamıyla faydalanıyor. Mesela ben GTA 5’te %90’ların üstünü çok nadir görürken aynı konfigürasyonlu sadece 8+8 dual channel RAM kullanılmış benchmarkta sürekli %90’ların üstünü görmekteydi. Ve ne kadar yorum gördüysem hepsi RAM’in yükseltilmesi yönünde. Yani en kötü 4+4 bile tek slot 8’den daha iyi performans verecektir kaldı ki tek slot 8 GB bir cihaza sahipseniz ikinci bir 8 GB cihazı çok rahatlatır diye düşünüyorum bende yakın zamanda yükseltme yapacağım sonuçları paylaşırım.

Arkadaşlar uzun zaman olmuş ama belki faydalı bir cevap verebilirim.
Her ne kadar CS GO işlemci ağırlıklı bir oyun olsa da i5-9300h rtx2060'ı da gtx1660ti'ı da besleyecek güçtedir. Muhtemelen güç modunu yükseğe çekmiyorsunuz ya da termal macun kötü sürülmüş ciddi termal throttle söz konusu. GPU kullanımı %90'ların altına sık düşüyorsa, işlemci darboğaz oluşturuyor, GPU gücünü kullanamıyor demektir tabii dikey senkronizasyon açık değilse.
MSI'ın güç modları bulunur sessiz modunu mu kullanıyorsunuz acaba? RAM yetmezse kopma donmalar olur fps düşüklüğünden ziyade, 1x8 bu oyunlar için son derecede yeterlidir. Dual channel da en fazla %5-10 etkiler.
Ayarlarda çoklu işlemciyi etkinleştir seçeneğiniz kapalı olabilir mi?
İşlemci kaç frekansta çalışıyor bu esnada ve kullanım oranı ne durumda? Ne kadar güç çekiyor vs. afterburner ile ekran görüntüsü atabilirseniz daha fazla yardımcı olabilirim belki.

Geri
Yukarı