MSI GF63 Thin 10SC laptop aşırı ısınıyor

yabujin

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
1650 Max-q
İşlemci
I5 10300H
MSI GF63 Thin 10SC Kullanıyorum. 1650 Max-Q, I5 10300H, 16 GB RAM'e sahibim. 3-4 sene önce sıfır satın aldım.

Çoğu Notebook'un başına gelen bir durumla karşı karşıyayım. Birkaç sene kullandığımda hiçbir sorun yaşamadım ancak son 1 sene içerisinde işlemci aşırı ısınmaya başladı. Fan temizliği + termal macun yenilemesi yaptım ve sorunu bir nebze azalttım ancak yeterli gelmedi. PC tamamen boşta iken 90 dereceleri görmeye başladığında aklıma fanı hızlandırma fikri geldi, bu noktada MSI Dragon Center üzerinden Fan Turbo Boost özelliğini kullanarak ısıyı düşürdüm. 4-5 ay sonrasında Turbo Boost yeterli gelmemeye başladı ve oyun vesaire oynamak imkansız hale geldi. En basit oyunda bile 15-20 fps yukarıyı görememeye başladım + iki saniyede bir giren droplar da ayrı bir konu. Söz konusu böyle olunca tekrar fan temizliği ve macun yenilemesi yaptım ancak sorunu asla çözmedi. Tamamen oyun oynamayı bıraktım ve gündelik kullanıma döndüm ancak tabii bu süreçte yine ısı 95-100 arasında gidip geliyordu.

Bugün bu durumdan fazlasıyla bunaldım ve sorunu çözmek adına PC'nin alt kapağını açarak inceleme yaptım. Fanda temassızlık mı var vesaire. Bir sorun gözlemleyemedim ve aklıma test amaçlı o şekilde PC'yi çalıştırma fikri geldi. Ne göreyim? Yük altındayken bile 60 dereceyi geçmiyor. Gözlerime inanamadım sorun gerçekten hava sirkülasyonu muydu? Çok mantıksız geldi, 15-20 dakika bu şekilde kullandım ve hala 55-60 derecede sabitti. Sonrasında kapağı kapattım, PC'nin altına geçen senelerden kalma harici Laptop fanı koydum ve hava sirkülasyonu için yeterli alanı bıraktım ancak bir baktım yine 90-95 derece... Aynı şekilde ekran kartı da 90 derecede sabit. İşlemci kullanımına bakıyorum boşta iken %20'i de geçmiyor. Sorunu asla çözemedim. Donanımsal mı yoksa yazılımsal mı bilmiyorum. Alt tarafı bir kapak nasıl olur da 50 derece ısı yükseltebilir. Fan değiştirsem çözer mi emin değilim. Öncesinde Overclock vesaire yapmadım fakat öyle bir durum söz konusu ise nereden anlayacağım onu da bilmiyorum.

Yazılımsal bir sorunsa fan değiştirmek istemiyorum bu yüzden CPU-Z bilgilerini koyacağım. Fikir sahibi olanlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim. Bu illet durumdan bir an önce kurtulmam gerekiyor.

Teşekkürler.

(Core Speed fazlasıyla değişken. Saniyelik olarak 2100-4200 civarında sürekli oynuyor.)

1712596772301.png

1712596863247.png

Yeni konular

Geri
Yukarı