MSI GL62 6QD-079XTR vs ASUS X550VX-XX147D

Tamer7

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, maksimum 3000 TL bütçem var ve aklımda başlıktaki iki model var. Alacağım dizüstü bilgisayarı çoğunlukla günlük işler, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator vs. gibi yazılımlar için kullanacağım. Tabii ki arada oyun da oynarım. Msi bilgisayarda bana göre daha kaliteli kasa, FULL HD ekran, klavye yapısı ve klavye rengi varken, Asus olan bilgisayarda ise i5 6300HQ'ya göre daha iyi bir işlemci olan i7 6700HQ var. Ayrıca Msi bilgisayarda GDDR3 grafik birimi varken Asus bilgisayarda GDDR5 grafik birimi mevcut. Bu arada Asus'ta 12 GB RAM mevcut iken MSI'da ise 8 GB. Herşeyden önce MSI laptopda FULL HD ekran var fakat Asus'ta HD ekran kafamı karıştıran en büyük unsur da bu. Sizce hangi dizüstü bilgisayarı tercih etmeliyim? :kararsız:

Ekranı Full Hd olan bir Asus modeli bulabilirsen bence Asus'u al. Adobe programları için i7-6700HQ ve 16 GB Ram şahane olur. Senelerce seni götürür. Çıkabilirsen 3 binin biraz daha üzerine çık ve iyi bir Asus al.

3000 TL maksimum sınır. FULL HD ekranlı Asus'da bu bütçe içerisinde yok. MSI beni bu konuda üzer mi? Asus X550VX ile arasında uçurum fark var mı?

X550VX modelinin FHD panellisi gelmiş. MSI modelde ekran kartı bellekleri DDR3 ve performansı düşük. GTA V High ayarlarda 35 FPS alacaksam 3000 Tl bir bilgisayara vermem. X550VX GDDR5 belleğe sahip 950M i7 işlemci ile bir tık daha önde.

Photoshop'la ciddi anlamda uğraşıyorsanız 16 GB Ram çok iyi olur. Illustrator, Indesign, After Effects gibi programlarla beraber çalışıyorsanız Ram çok önem arz ediyor. Ben Photoshop programında bir kaç sekmede işlemler yapınca Photoshop 10 GB'dan fazla Ram harcıyordu. Hatta 11 GB. Bazen Photoshop'la beraber Illustrator'da açınca daha da yük biniyordu laptopa. Ayrıca işlemci gücü de bu programlar için çok gerekli. Örneğini resimde görebilirsin. Ekran konusunda Full Hd olup olmaması senin deneyimine kalmış. Bu konuda (komik olacak ama) ikisini de dene tarafını seç demek zorundayım. (Tabi teknoloji marketlerde bakabilirsin, ekran kalitelerine.)

Dosya Ekleri

• ram canavarı photoshop.PNG.jpg
    ram canavarı photoshop.PNG.jpg
    97,7 KB · Görüntüleme: 131
X550VX modelinin FHD panellisi gelmiş. MSI modelde ekran kartı bellekleri DDR3 ve performansı düşük. GTA V High ayarlarda 35 FPS alacaksam 3000 Tl bir bilgisayara vermem. X550VX GDDR5 belleğe sahip 950M i7 işlemci ile bir tık daha önde.
X550VX'in FULL HD olan modelinin linkini atar mısınız?

Photoshop'la ciddi anlamda uğraşıyorsanız 16 GB Ram çok iyi olur. Illustrator, Indesign, After Effects gibi programlarla beraber çalışıyorsanız Ram çok önem arz ediyor. Ben Photoshop programında bir kaç sekmede işlemler yapınca Photoshop 10 GB'dan fazla Ram harcıyordu. Hatta 11 GB. Bazen Photoshop'la beraber Illustrator'da açınca daha da yük biniyordu laptopa. Ayrıca işlemci gücü de bu programlar için çok gerekli. Örneğini resimde görebilirsin. Ekran konusunda Full Hd olup olmaması senin deneyimine kalmış. Bu konuda (komik olacak ama) ikisini de dene tarafını seç demek zorundayım. (Tabi teknoloji marketlerde bakabilirsin, ekran kalitelerine.)
Aynı anda 2 programı da çalıştıracağımı pek sanmıyorum. Bu iki model kafamı karıştıran şeyler MSI'ın daha iyi ekran kalitesi sunması ve genel tasarımı, malzeme kalitesi ve klavyesi daha iyi. Asus'un klavyesi ve kasa kalitesi açıkcası hiç hoşuma gitmedi. Kırmızı klavye düşük ışıkta sıkıntı çıkarır diye düşünüyorum.

"Oyuncu kasası kullandığı için GL62 tavsiye ederim. X550 de güzel bir bilgisayar ancak geleneksel kasa yapısına sahip. Bunun da estetikten öte soğutma üzerinde ciddi bir etkisi var." Ali Güngör'den alındı.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı