MSI GL65 vs GF65

hocam cok faydali bilgiler vermissiniz sagolun eksik olmayin.

UC yapmaktan alikoyabilecek bir yorum:) Iyisi mi ben biraz daha dusuneyim.
Yapın, oluşan farkı benchmarklarda gözlemleyin. Sıcaklık farkını da dikkate alın. Kararı siz verirsiniz. Ben 95 derecede çalışmasındansa 3-5 FPS az alırım 78'de çalıştırırım. Fan sesi de azalıyor ayrıca.

MSI hidden BIOS settings şeklinde ara. BIOS'dan Intel'in koyduğu sınırlamayı kaldırman lazım. Şu an aklımda değil kombinasyonu vardı.
Sonra Throttlestop indir. Kurduktan sonra komut istemcisine shell:startup yaz. Çıkacak olan klasör kenarda dursun. Throttlestop.exe'ye sağ tıklayıp kısayol oluştur de, sonra kısayolu o klasöre at. Windows klasörünü açıp startup yazabilirsin sağ üst aramaya aynısı çıkar. Bu, throttlestop'un bilgisayarla açılmasını sağlıyor.
Sonra TS'yi aç. FIVR kısmına gir. Ortadaki CPU Core Voltage sekmesinde adjust voltage kısmına tik at. Şimdi başlayabilirsin. Core frequency azaltayım daha serin çalışsın dersen 3.8 yapabilirsin benim gibi. Sol alttaki şeyleri 38 yapacaksın yani. Sağ alttan "Save voltages immediately" seç, Offset Voltage'in range'i de 250 yaparak azaltmaya başla. Eğer GHz düşürmezsen 80-100 gibi kalır sanırım. Ben 3.8 GHz'de -170 yaptım. CPU Cache'i de aynı şekilde yap, bazıları Cache ve Core'u aynı azaltın diyorlar bende biri 170 biri 110 falan bir şey olmuyor. Iccmax var, değiştirmek sana kalmış. Ben değiştirdim ama tam olarak ne olduğunu bilmiyorum.
Onun dışında, TS Bench var oradan 960M test yap. Error çıkana kadar 5-10 düşür. 3.8 GHz yapacaksan Core -130'dan, Cache -90'dan falan denemeye başla. 5.0 GHz kalsın diyorsan -50 falan dene. Sürekli 960M yapma uzun sürer. 120M yap, baktın 3 4 kere 120M yaptın bir 960M yap. Error çıkmazsa tamamdır. Error çıktığında 5-10 düşür, kaydet ve kullan.

Hocam aslında GHz düşürmeden de bir miktar yapabilirsiniz. Sıcaklığa çok fark etmez ama.
Sağ-shift, Sağ-CTRL,Sol-ALT, ve F2 olabilir mi hocam bahsettiğiniz kombinasyon?

Tabiki 😂😂
En basitinden, BIOS'dan ayarları eski haline çevir. Veya TS'yi sil.
Hocam ayarlari yaptim. Ekte paylastigim degerleri %100 yaptigimda dise dokunur bir sicaklik dususu yok ama %90 yaptigimda sicaklik bayagi bir dusuyor. Boyle mi olmasi gerekiyor?

Dosya Ekleri

• Opera Snapshot_2021-03-09_224646_www.sordum.net.png
    Opera Snapshot_2021-03-09_224646_www.sordum.net.png
    21,2 KB · Görüntüleme: 32
Hocam ayarlari yaptim. Ekte paylastigim degerleri %100 yaptigimda dise dokunur bir sicaklik dususu yok ama %90 yaptigimda sicaklik bayagi bir dusuyor. Boyle mi olmasi gerekiyor?
%99 ve aşağısını yaparsan Turbo kapatır, 2.6 GHz üstü çıkmaz. FPS'de ciddi düşüş olur. Kendin test yap gör. Cinebench R20 veya oyun benchmarkı yap. Benim tercihim o %100 olsun, TS'den ince ayarla 4.2 falan sabitle çok performans düşüşü istemiyorsan. Maks. 85 falan olur herhalde 4.2 GHz'de sıcaklıklar.
Ayrıca daha hızlı yardımcı olmamı istersen dc veya telegram verebilirsin bana. UV konusunda da yardımcı olurum.

Tabiki hocam musait oldugunuz bir zaman yardimci olursaniz minnettar olurum. Ben kendim ugrastim birebir sizin degerlerinizi girdim TS'ye, ardindan Prime95 ile 1 dakika civari bir stress testi yaptim. Sonuclari ekteki gibi. Ne dersiniz bu degerler normal mi sizce?

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    115,3 KB · Görüntüleme: 24

Yeni konular

Geri
Yukarı