MSI GL72 6QF 641XTR Fan Çalışmama Sorunu

fenomennetwork

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Bu laptopu alalı 1 hafta oldu ve bugün farkettim sağdaki fanın çalışmadığını, soldaki fazla üflüyor ve ses yaptığından elimle yoklayınca sağdaki fanın çalışmadığını anladım.
Bunun bir ayarı var mıdır? Ya da bu normal midir? Ürün kusurlu mudur?

3.png

Normal midir diye sorma sebebim turbo moda alınca ikisi de sorunsuz çalışıyor. Yani sistem boştayken kasıtlı mı tek fan çalışıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de öyle, peki neden bunun bir sorun olduğunu düşündünüz ki?
Boştayken soldaki daha fazla üflüyor, turbo'ya alınca ikisi de tam güç çalışıyor.

Kabul edilebilir sıcaklık değerlerinde tek fan soğutma için yeterli oluyorken, sıcaklık yükseldiğinde iki fan birden devreye giriyor.

Sol taraftaki fan cpu içindir. Sağ taraftaki fan ise gpu içindir. Eğer gpu'yu kullanacak bir işlem yapmazsanız sağ taraftaki fan çalışmaz. Ayrıca sol taraftaki fanın devir sayısıda normal değerlerdedir. Kısaca fan konusunda hiçbir hata yoktur. Güle güle kullanınız.

Bende de öyle, peki neden bunun bir sorun olduğunu düşündünüz ki?
Boştayken soldaki daha fazla üflüyor, turbo'ya alınca ikisi de tam güç çalışıyor.

Kabul edilebilir sıcaklık değerlerinde tek fan soğutma için yeterli oluyorken, sıcaklık yükseldiğinde iki fan birden devreye giriyor.

Sol taraftaki fan cpu içindir. Sağ taraftaki fan ise gpu içindir. Eğer gpu'yu kullanacak bir işlem yapmazsanız sağ taraftaki fan çalışmaz. Ayrıca sol taraftaki fanın devir sayısıda normal değerlerdedir. Kısaca fan konusunda hiçbir hata yoktur. Güle güle kullanınız.

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Ben de tahmin etmiştim böyle olduğunu bir de bilene danışayım dedim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı