Çözüldü MSI GL73 8SD işlemci fan devri ve sıcaklık sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SefaY

Kilopat
Daha fazla  
MSI GL73 8SD modeli Gaming laptopa sahibim. İçerisinde i7 8750H işlemci bulunmakta. İşlemci bilgisayar ilk açıldığında 48 derece ile açılıyor daha sonra boşta 70-75 derecede geziyor. Oyunlarda, render programlarında 95 derecede prochot olduğu için duruyor. Bununla birlikte önceden olmayan ancak son 1 haftadır olan bilgisayar boşta iken bile çok yüksek devirde çalışan bir fan var. MSI dragoncenter üzerinden aldığım fan değerleri aşağıda. Core Temp üzerinden aldığım sıcaklık değerleri de aşağıda. i7 8750 undervolt rehberinden bakarak bir undervolt uyguladım ama hiçbir şey değişmedi. Sorun ne olabilir? 1 hafta önce bilgisayar boşta gezerken 4500 RPM ile çalışmayan fan ne olmuş da 4500 RPM değerlerine boşta iken çıkmış olabilir? Teşekkürler.

technopat1.jpg

technopat2.jpg

Çözüm
.İni uzantılı dosyayı kaldırdım.Bilgisayarı yeniden başlattım ve ThrottleStop uygulamasını da kaldırıp 9.3 sürümünü yükledim. Son durum bu şekilde.
Aman Allahım!! Sistem adeta yanıyor. Yükte değil ama sıcaklıklar felaket ötesi.

Hemen başlayalım!

İlk olarak CPU Cache'e gelin. -130 olarak ayarlayın ve IccMax değerini maksimum değere çıkartın. Apply'a basın.

CPU Core'a gelin. -150 olarak ayarlayın. Eğer sistemde ilerleyen zamanda bir mavi ekran olur ise -144 olarak ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

İntel GPU ve İGPU Unslice'ı -100 olarak ayarlayın. İkisinin de IccMax değerini maksimuma çekin. Apply'a basın.

System Agent'i -40 olarak ayarlayın ve IccMax değerini maksimuma çekin. Apply'a basın.

Tablonun altında hemen bir seçenek var. O kutuyu yüklemeyi unutmayın.

Bu ayarları uygularken sistemde bir problem olmaz ise sağ alttaki 3 seçenekli yerden en alttakini seçin. Apply kutusu gelir ise Apply'a basın.

ThrottleStop Ana Ekranında:
SpeedStep'i tikleyin. BD PROCHOT tikini kaldırın.

TPL sekmesini de atın bir gözden geçireyim.

Gerekirse Undervolt'umuzu biraz daha da arttırabiliriz. Şimdilik bir etkisini görelim.
Evet. ThrottleStop FIVR ekranında sağ alt köşede 3 seçenekli kutudan alttakini seçin. Apply butonu gelir ise işaretleyin.

ThrottleStop'u her başlangıçta çalışacak şekilde ayarlamayı da şu video ile yapabilirsiniz: Tabi ayarlamadıysanız
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Evet ayarladım. Teşekkür ederim bana zaman ayırdığınız için. Şimdilik sistem biraz daha serin çalışıyor gibi duruyor. Termal macun yenilemesi ve fan temizliği ile serinliği biraz daha arttıracağımı düşünüyorum.

Evet ayarladım. Teşekkür ederim bana zaman ayırdığınız için. Şimdilik sistem biraz daha serin çalışıyor gibi duruyor. Termal macun yenilemesi ve fan temizliği ile serinliği biraz daha arttıracağımı düşünüyorum.
Kesinlikle. Memnun kalmanıza sevindim. Bir problem olursa lütfen yazın. Kendinize iyi bakın. 😃

Kesinlikle. Memnun kalmanıza sevindim. Bir problem olursa lütfen yazın. Kendinize iyi bakın. 😃

1.png
Merhabalar bu ayarlarla mavi ekran aldım. Kendim CPU Core ve cacheten 5'er 5'er kısa kısa bayağı düşürdüm ancak emin olamadım size sormak istedim. Şu an bu ayarlarla henüz mavi ekran almadım ancak CPU Core 130 iken aldım.

Dosya Ekleri

• 2.png
    2.png
    54,4 KB · Görüntüleme: 22
Eki Görüntüle 1124278Merhabalar bu ayarlarla mavi ekran aldım. Kendim CPU Core ve cacheten 5'er 5'er kısa kısa bayağı düşürdüm ancak emin olamadım size sormak istedim. Şu an bu ayarlarla henüz mavi ekran almadım ancak CPU Core 130 iken aldım.
Tamamdır şu an ideal seviyede. Eğer ki yine mavi ekran yaşarsanız şayet -120 muhtemelen sorunu tümden çözer.

Geri
Yukarı