MSI GP 66 Leopard anlık sıcaklık yükselmesi

HeraldV

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Mühendisi
Merhaba,

Yaklaşık olarak 1 yıl önce MSI GP66 Leopard marka bir laptop satın aldım. Laptop içeriside yaşadığım can sıkıcı bir olayı sizlere sormak istiyorum. Baştan sorulacak ilk soru olarak şunu cevaplayabilirim ki, bu problem için MSI firmasının kendi teknik servisine yolladım fakat bir problem görülmedi cevabını alarak tekrardan teslim aldım.

Ekran kartı ve işlemci modelim:

Intel i7-11800H işlemci.
RTX 3070 ekran kartı.

Problemim ise;

Bilgisayarı yüksek performans modunda kullanmaya başladığımda, işlemci boş durumda iken işlemci hızı genel olarak 4 GHz civarlarında dolaşıyor (bknz resim 1). Bunun ile birlikte beraber sıcaklık değerleri de anlık olarak peak duruma geçip geri düşmektedir ve bu durum sürekli olmaktadır. Örneğin bir tarayıcı açtıktan sonra sıcaklık değeri 55 dereceden ani olarak 95 dereceye çıkıyor ve 1 saniye içerisinde geri düşüyor (bknz resim 2). Bu durum uzun süre olduğunda canımı sıktı ve ben de işlemci gücünü 100'den 99'a çekerek Turbo Boost özelliğini kapattım (işlemci hiçbir zaman 2.5GHz üzerine çıkamayacak). Turbo Boost özelliğini kapattıktan sonra bu problem ortadan kalkıyor. İşlemci hiçbir zaman 95 derecelere kadar çıkamıyor. (bknz resim 3)

Gel gelelim ben bu cihaza üzülerek 20 bine yakın bir ücret ödedim ve Turbo Boost özelliğini kapatarak kullanmak istemiyorum.

Sizce bu problemin genel bir sebebi var mıdır veya bu durumun bir soruna yol açmayacağını söyleyebilir miyiz?

Ek olarak, oyun içerisinde anlık olarak 97-98 derece işlemci sıcaklıklarını gördüm ve birkaç forumdan aldığım bilgiye göre bu sıcaklıklar bu işlemciler için çok normal olduğu söylendi. Sizce bu doğru mu?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

İyi Sosyaller.

Dosya Ekleri

• turboost_on.png
    turboost_on.png
    43,3 KB · Görüntüleme: 28
  • turboboost_on_msi_afterburner.png
    turboboost_on_msi_afterburner.png
    20,2 KB · Görüntüleme: 22
  • turboost_off_msi_afterburner.png
    turboost_off_msi_afterburner.png
    17,7 KB · Görüntüleme: 24
Çok denedim ama her seferinde ya bilgisayar kitlendi ya mavi ekran hatası aldım. Her kombinasyonu denemişimdir 😅
Honeywell 7950 al ve kullan, piyasadaki en iyi termal macun ve kesin çözüm. Ayriyeten fanları sök ve ızgara yollarını temizle, bendekinde baya toz vardı ve temizledikten sonra sesi ciddi anlamda düştü (6700 devirden 5500 devire düştü, max fan devri) Kendim de kullandım şu an 75 derece üzeri işlemci sıcaklığı ve 68 derece üzeri GPU sıcaklığı görmedim oto fanda MW2’de. Herhangi uV işlemi de yapmadım.

Son düzenleme:
Honeywell 7950 al ve kullan, piyasadaki en iyi termal macun ve kesin çözüm. Ayrıyeten fanları sök ve ızgara yollarını temizle, bendekinde bayağı toz vardı ve temizledikten sonra sesi ciddi anlamda düştü (6700 devirden 5500 devire düştü, Max fan devri) kendim de kullandım şu an 75 derece üzeri işlemci sıcaklığı ve 68 derece üzeri GPU sıcaklığı görmedim oto fanda MW2'de. Herhangi UV işlemi de yapmadım.

Aynı cihazımı kullanıyoruz hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı