MSI GP76 Leopard 10UE-663XTR vs ASUS ROG Zephyrus GA401QM-HZ210T

Omeruy0217

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba yakın zamanda sağlam bir Gaming laptop almayı düşünüyorum fakat şu ikisi arasında kaldım. Oyun ve dizi izlemek dışında render yazılım kodlama gibi hiçbir şeyle uğraşmayacağım.
Ve

ASUS'taki Ryzen işlemci tek çekirdekte daha performans veriyor galiba. Ama ekran kartı 80W güç çekebiliyor en fazla. MUX Switch yok. Ama USB-C ile monitöre bağlayınca optimus bypass ediliyor.
MSI DA 140W'a kadar çekebiliyor sanırım. 32 GB RAM var çift kanal. MUX Switch mevcut MSI'da da IPS panel kullanılmıyor ve G-Sync desteklemiyor.
İşin içinden çıkamadım size sormaya karar verdim. 21 bin lirayı geçmeyecek şekilde diğer önerilerinize de açığım. Çok teşekkürler şimdiden.

İlk attığın bilgisayar gayet iyi, alabilirsin. Soğutma bakımından çok kaliteli buldum. Şu video gayet iyi özetliyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videodaki eleman yorumlarda sürekli soğutma sisteminin çok iyi olduğundan ve fanların inanılmaz sessiz çalıştığından bahsetmiş, ki videodaki testlerde de ısı değerlerinin inanılmaz düşük olduğu gözle görülüyor ve bu ısı değerlerine rağmen fanların sessiz çalışması ayrı bir başarı.

İkinci bilgisayar kötü bence. 60W başlangıç, 80W maksimum ayarlarda çalışıyor; MSI ise 115W başlangıç, 130W maksimum ayarlarında çalışıyor. Aradaki performans farkı fazla olacaktır. Display olarak da MSI daha iyi. Asus, Gray to Gray Screen Response Time'da 9 ms iken MSI 6.2, overdrive seçeneğini aktif ettikten sonra ise 3.27'ye kadar düşüyor ms.

Alternatif olarak Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H bekleyebilirsin. Ya 21k altında ya da 21k bandında gelir muhtemelen. Legion 5'i bekle dememin sebepleri:

1-) 5800H, 10870H'dan çok daha iyi.
2-) 125W RTX 3070, 115W RTX 3060'dan çok daha iyi.

MSI laptopun avantajları 32 GB Ram, çok iyi bir soğutma ve 17.3'' olması. 32 GB Ram'e çok gerek yok açıkçası, dual-channel olması yeterli, ki iki laptop da öyle. Eğer illaki 17.3'' olmasından yanaysan bunu alabilirsin, ama Legion 5 Pro da 16.1'', o kadar da küçük değil yani. Öte yandan Legion 5 Pro'nun 2560x1600 olduğunu, MSI'ın ise 1920x1080 olduğunu söylemek lazım. Soğutma konusunda da Lenovo Legion 5 Pro'nun seni üzeceğini sanmıyorum, ama soğutma bakımından senin attığın laptopun çok kaliteli olmasına şaşırdım. Özellikle bir laptopta çok iyi değerler onlar. CP77, RDR 2 maksimum ayarlar, CP77 DLSS açık ve işlemci 65-70 derece civarında. Fazla iyi. Adam fanları turbo'ya aldı da bizi mi kekliyor acaba? Hayır, videonun yorumlarında birisi şaşırıp bunu sormuş zaten ve adam hayır demiş. Videodaki adam yorumlarda Lenovo Legion 5 Pro yerine GP76'yı tercih edeceğini söylüyor ve bunun sebebini de soğutmanın çok iyi, fan seslerinin ise çok sessiz olmasına bağlamış.

Lenovo Legion 5'in haziran sonunda geleceği söyleniyor: Legion 5 15ACH6H R7 (82JU006ETX) Türkiye'de!-Lenovo Topluluğu (Normal Lenovo Legion 5 de çok iyi ama Türkiye'ye gelen versiyonu 15.6''. Özellikleri neredeyse aynı, Ryzen 5800H ve 17.3'' dışında. Dediğim gibi, 17.3'' benim için önemli diyorsan MSI al, eğer değilse düz Legion 5 bekle. Hem GP76'dan daha ucuza gelme ihtimali de var. Tabii, yurtdışında 15k'ya çok uygun fiyatlısı da var. Aşağıya bırakayım linkini, haziran sonunu beklemektense buradan alabilirsin. Haziran sonu gelecek üründen her türlü daha ucuz olacaktır.)

Lenovo Legion 5 Pro'nun da fabrikadan çıkıp Türkiye'ye gönderim aşamasında olduğu söyleniyor, o da aynı şekilde ya haziran sonu ya da temmuz ortalarına doğru gelir bence.

Ama belli de olmaz biliyor musun. Yani, Legion 5 Pro 21k üstüne de çıkabilir, bunun sebebi ise yaşadığımız ülkenin hiçbir konuda stabil olmamasıyla bilinen Türkiye olması. 23-24k'ya çıkma riski alınır mı bilmiyorum. 20k'ya çıkarsa direkt alınır zaten de işte... Bunu da şu yüzden söylüyorum: MSI GP76'nın 3070 modelinin indirimli bir halde 24k olması. Legion 5 Pro ile aralarında pek bir fark yok MSI GP76'nın 3070 hâli, bu yüzden belki Legion 5 Pro da 21k üstüne çıkabilir.

Son olarak, şuradan satın alabilirsin: https://www.hepsiburada.com/msi-gp7...nt=HBCV000005PNG8&utm_term=c&wt_pc=epey.c.c.c

32'ye gerek yok bence, eğer attığın sitede 16'lı olanı stok yüzünden alamıyorsun hepsiburada linkindeki hem stoğu var hem de daha ucuz, dolayısıyla hepsiburada linkini alabilirsin. 32 ram istersen sen bilirsin tabii. Bu hepsiburada linkinde de değerlendirme yapan kişi soğutmanın efsane olduğundan bahsetmiş bu arada. Bence Legion 5 Pro'nun 21k altında çıkıp çıkmayacağının riskine girmektense direkt hepsiburada linkindeki ürünü satın alabilirsin.

Ben 17.3'' çok dert etmiyorum, bu yüzden ben olsam yurtdışından gelen ürünü alırdım. Fiyatı çok uygun. Hem de özellik olarak 5800H ile daha iyi olup da daha uyguna geliyor, soğutma bakımından da 70-80 arası stabil kalıyor, ki gayet kaliteli ve iyi soğutma. 17.3'' ve çok azıcık daha iyi soğutma var diye +3800 TL vermem. Eğer yurtdışından alamayacağını söylüyorsan ay sonunu bekleyebilirsin, ay sonunda Legion 5 ve Legion 5 Pro'nun fiyatlarını MSI'ınki ile kıyaslayabilir ve ona göre seçimini yapabilirsin. Bence Legion 5 18, Legion 5 Pro da 22k civarında çıkacak. Legion 5 için konuşuyorum, işte o zaman eğer önem veriyorsan ''17.3'' mi yoksa 5800H mı?'' tartışması yapabilirsin kendi kafanda. O zaman belki 17.3'' tercih edilebilir, çünkü 5800H vs 10870H'da oyunlar için konuşacak olursak aralarında ahım şahım fark yok, 3-4 FPS önde çıkıyor 5800H.

Son düzenleme:
İlk attığın bilgisayar gayet iyi, alabilirsin. Soğutma bakımından çok kaliteli buldum. Şu video gayet iyi özetliyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Videodaki eleman yorumlarda sürekli soğutma sisteminin çok iyi olduğundan ve fanların inanılmaz sessiz çalıştığından bahsetmiş, ki videodaki testlerde de ısı değerlerinin inanılmaz düşük olduğu gözle görülüyor ve bu ısı değerlerine rağmen fanların sessiz çalışması ayrı bir başarı.

İkinci bilgisayar kötü bence. 60W başlangıç, 80W maksimum ayarlarda çalışıyor; MSI ise 115W başlangıç, 130W maksimum ayarlarında çalışıyor. Aradaki performans farkı fazla olacaktır. Display olarak da MSI daha iyi. Asus, Gray to Gray Screen Response Time'da 9 ms iken MSI 6.2, overdrive seçeneğini aktif ettikten sonra ise 3.27'ye kadar düşüyor ms.

Alternatif olarak Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H bekleyebilirsin. Ya 21k altında ya da 21k bandında gelir muhtemelen. Legion 5'i bekle dememin sebepleri:

1-) 5800H, 10870H'dan çok daha iyi.
2-) 125W RTX 3070, 115W RTX 3060'dan çok daha iyi.

MSI laptopun avantajları 32 GB Ram, çok iyi bir soğutma ve 17.3'' olması. 32 GB Ram'e çok gerek yok açıkçası, dual-channel olması yeterli, ki iki laptop da öyle. Eğer illaki 17.3'' olmasından yanaysan bunu alabilirsin, ama Legion 5 Pro da 16.1'', o kadar da küçük değil yani. Öte yandan Legion 5 Pro'nun 2560x1600 olduğunu, MSI'ın ise 1920x1080 olduğunu söylemek lazım. Soğutma konusunda da Lenovo Legion 5 Pro'nun seni üzeceğini sanmıyorum, ama soğutma bakımından senin attığın laptopun çok kaliteli olmasına şaşırdım. Özellikle bir laptopta çok iyi değerler onlar. CP77, RDR 2 maksimum ayarlar, CP77 DLSS açık ve işlemci 65-70 derece civarında. Fazla iyi. Adam fanları turbo'ya aldı da bizi mi kekliyor acaba? Hayır, videonun yorumlarında birisi şaşırıp bunu sormuş zaten ve adam hayır demiş. Videodaki adam yorumlarda Lenovo Legion 5 Pro yerine GP76'yı tercih edeceğini söylüyor ve bunun sebebini de soğutmanın çok iyi, fan seslerinin ise çok sessiz olmasına bağlamış.

Lenovo Legion 5'in haziran sonunda geleceği söyleniyor. (Legion 5 15ACH6H R7 (82JU006ETX) Türkiye'de!-Lenovo Topluluğu)

Lenovo Legion 5 Pro'nun da fabrikadan çıkıp Türkiye'ye gönderim aşamasında olduğu söyleniyor, o da aynı şekilde ya haziran sonu ya da temmuz ortalarına doğru gelir bence.

Ama belli de olmaz biliyor musun. Yani, Legion 5 Pro 21k üstüne de çıkabilir, bunun sebebi ise yaşadığımız ülkenin hiçbir konuda stabil olmamasıyla bilinen Türkiye olması. 23-24k'ya çıkma riski alınır mı bilmiyorum. 20k'ya çıkarsa direkt alınır zaten de işte... Bunu da şu yüzden söylüyorum: MSI GP76'nın 3070 modelinin indirimli bir halde 24k olması. Legion 5 Pro ile aralarında pek bir fark yok MSI GP76'nın 3070 hâli, bu yüzden belki Legion 5 Pro da 21k üstüne çıkabilir.

Son olarak, şuradan satın alabilirsin: https://www.hepsiburada.com/msi-gp7...nt=HBCV000005PNG8&utm_term=c&wt_pc=epey.c.c.c

32'ye gerek yok bence, eğer attığın sitede 16'lı olanı stok yüzünden alamıyorsun hepsiburada linkindeki hem stoğu var hem de daha ucuz, dolayısıyla hepsiburada linkini alabilirsin. 32 ram istersen sen bilirsin tabii. Bu hepsiburada linkinde de değerlendirme yapan kişi soğutmanın efsane olduğundan bahsetmiş bu arada. Bence Legion 5 Pro'nun 21k altında çıkıp çıkmayacağının riskine girmektense direkt hepsiburada linkindeki ürünü satın alabilirsin.
Merhaba bu kadar detaylı cevabınız için çok çok teşekkür ederim. Aslında ekran boyutu takıntım yok yani küçük ekran daha şık geliyor bana. Onun dışınfa laptopu taa mayıs ortasında alacaktım güya ama uzun uzun araştırınca hala işin içinden çıkamadım bi de şu lenovo legionlar gecikti iyice patates oldu kafam. Ya aslında benim önceliğim biraz da ekran paneli hani bu kadar para verip canlı renklerle oynamak istiyorum o yüzden asusa bakmıştım. Ama asusun da bu zephyrusları dışındabi serisi yok sanırım şuan stoklarda 3000 serisi flagship strixler. Yani bu kadar para döküp lol cs falan oynamak istemiyorum AAA oyun oynarım o yüzden her ne kadar msiın tn panellerinde gecikme süresi düşük ve yenileme hızı yüksek olsa da öyle çok teknik farkı sezemeyecek bi günlük kullanıcı olarak 144hz yenileme yeter diye düşünüyorum zaten gecikme sürelerinde farkı anlayabilir miyim emin bile değilim. Galiba bekleye bekleye ağaç olacağım ama legion 5 pronun gelmesini bekleyeceğim. Fakat hala şeyi anlayamadım nasıl oluyor da zephyrusta ryzen 9 5900hs varken bu yeni legion prolar ryzen 7 5800 ile geliyor. Tekrar çok teşekkür ederim.

Merhaba bu kadar detaylı cevabınız için çok çok teşekkür ederim. Aslında ekran boyutu takıntım yok yani küçük ekran daha şık geliyor bana. Onun dışınfa laptopu taa mayıs ortasında alacaktım güya ama uzun uzun araştırınca hala işin içinden çıkamadım bi de şu lenovo legionlar gecikti iyice patates oldu kafam. Ya aslında benim önceliğim biraz da ekran paneli hani bu kadar para verip canlı renklerle oynamak istiyorum o yüzden asusa bakmıştım. Ama asusun da bu zephyrusları dışındabi serisi yok sanırım şuan stoklarda 3000 serisi flagship strixler. Yani bu kadar para döküp lol cs falan oynamak istemiyorum AAA oyun oynarım o yüzden her ne kadar msiın tn panellerinde gecikme süresi düşük ve yenileme hızı yüksek olsa da öyle çok teknik farkı sezemeyecek bi günlük kullanıcı olarak 144hz yenileme yeter diye düşünüyorum zaten gecikme sürelerinde farkı anlayabilir miyim emin bile değilim. Galiba bekleye bekleye ağaç olacağım ama legion 5 pronun gelmesini bekleyeceğim. Fakat hala şeyi anlayamadım nasıl oluyor da zephyrusta ryzen 9 5900hs varken bu yeni legion prolar ryzen 7 5800 ile geliyor. Tekrar çok teşekkür ederim.
MSI GP76 serisi TN panel değil, IPS kullanıyor. Specification GP76 Leopard

Öte yandan hem Legion serisinin hem de GP76 serisinin gecikme süresi düşük, o yüzden gecikme süresi konusunda dert etmenize gerek yok. Legion 5 4.66 MS iken GP76 3.27 ve dediğiniz gibi, ikisi arasındaki fark anlaşılmaz bile muhtemelen. Önemli olan 5'in altında olması. ''Ben rekabetçi oyun oynamıyorum fazla, bu yüzden gecikme süresinin düşük olması benim için bir anlam ifade etmiyor.'' diye bunu sadece rekabetçi oyunlarla sınırlayıp düşünmeyin lütfen, sıradan bir oyuncunun singleplayer bir shooter oyununda yaşadığı deneyimi de etkileyecektir bu. Daha iyi bir deneyim için 5'in altında olması yeterlidir, en azından casual gamer diye hitap ettiğimiz kesim için.

Hem Legion hem de MSI IPS panel kullandığı için canlı renkler deneyimleme konusunda bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Eğer olaya ekranın büyüklüğü olarak değil de gördüğünüz görüntünün kalitesi ve güzelliği olarak bakıyorsanız dediğiniz gibi Legion 5 Pro'yu beklemek iyi bir seçenek olabilir, çünkü çözünürlük olarak en yükseği o ve Legion 5'de bulunup MSI'da bulunmayan G-Sync/FreeSync seçenekleri de mevcut, hem Legion 5'in ekranından daha büyük, aynı zamanda donanım olarak da en iyisi. Umarım makul bir fiyata çıkar.

Ryzen 9 5900HS ile Ryzen 7 5800H arasında devasa farklar yok bu arada. Şöyle bir benchmark testi: Screenshot

Arkadaki mantığı ben de bilmiyorum açıkçası ama 5900 bombasını yeni bir seri oluşturup ona takmayı tercih ettiler, bu serinin ismi de Legion 7. 4800H'ı Legion 5 ile, 5800H'ı Pro yaratarak onla, 5900HX'i de Legion 7 yaratarak onla kullanmayı tercih ettiler. İşlemciler düşükten yükseğe doğru gittiği gibi laptoplar da eskiden yeniye doğru gidiyor. Bence mantıklı. Yeni çıkmış daha düşük işlemcileri daha eski modellerde kullanarak onları güncellemek, yeni çıkan daha üst işlemcileri daha yeni modellerde kullanarak yeni seri yaratmak.

MSI GP76 serisi TN panel değil, IPS kullanıyor. Specification GP76 Leopard

Öte yandan hem Legion serisinin hem de GP76 serisinin gecikme süresi düşük, o yüzden gecikme süresi konusunda dert etmenize gerek yok. Legion 5 4.66 MS iken GP76 3.27 ve dediğiniz gibi, ikisi arasındaki fark anlaşılmaz bile muhtemelen. Önemli olan 5'in altında olması. ''Ben rekabetçi oyun oynamıyorum fazla, bu yüzden gecikme süresinin düşük olması benim için bir anlam ifade etmiyor.'' diye bunu sadece rekabetçi oyunlarla sınırlayıp düşünmeyin lütfen, sıradan bir oyuncunun singleplayer bir shooter oyununda yaşadığı deneyimi de etkileyecektir bu. Daha iyi bir deneyim için 5'in altında olması yeterlidir, en azından casual gamer diye hitap ettiğimiz kesim için.

Hem Legion hem de MSI IPS panel kullandığı için canlı renkler deneyimleme konusunda bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Eğer olaya ekranın büyüklüğü olarak değil de gördüğünüz görüntünün kalitesi ve güzelliği olarak bakıyorsanız dediğiniz gibi Legion 5 Pro'yu beklemek iyi bir seçenek olabilir, çünkü çözünürlük olarak en yükseği o ve Legion 5'de bulunup MSI'da bulunmayan G-Sync/FreeSync seçenekleri de mevcut, hem Legion 5'in ekranından daha büyük, aynı zamanda donanım olarak da en iyisi. Umarım makul bir fiyata çıkar.

Ryzen 9 5900HS ile Ryzen 7 5800H arasında devasa farklar yok bu arada. Şöyle bir benchmark testi: Screenshot

Arkadaki mantığı ben de bilmiyorum açıkçası ama 5900 bombasını yeni bir seri oluşturup ona takmayı tercih ettiler, bu serinin ismi de Legion 7. 4800H'ı Legion 5 ile, 5800H'ı Pro yaratarak onla, 5900HX'i de Legion 7 yaratarak onla kullanmayı tercih ettiler. İşlemciler düşükten yükseğe doğru gittiği gibi laptoplar da eskiden yeniye doğru gidiyor. Bence mantıklı. Yeni çıkmış daha düşük işlemcileri daha eski modellerde kullanarak onları güncellemek, yeni çıkan daha üst işlemcileri daha yeni modellerde kullanarak yeni seri yaratmak.
Hocam IPS level diyor muhtemelen ips değil ama ips seviyesindedir. Zaten zephyrustaki ips panelle ntsc ve rgb değerler aynı. Sanırım sonuç olarak ölme eşşeğim ölme bakalım fırsatçı mediamarkt kaçta sürecek piyasaya.

Doğru, şimdi baktım ve TN panelmiş GP76 serisi ama TN deyip müşteri kaçırmamak için sanırım IPS level diyorlar.

Zamanında geldiğinde 20k'ya alanlar olmuş, yeni stoklar da 21-22k arası olur muhtemelen.

Şöyle çok güzel bir bilgisayar var: https://www.amazon.es/-/pt/dp/B08VPW54KB/ref=sr_1_7?dchild=1&keywords=Gaming+Laptop&qid=1624262246&s=computers&sr=1-7&th=1

Oyun benchmarkları:

Videoyun'un bu laptopa göz attığı video:

Toplamda 1897,38€ tutuyor, o da 19.777,11 TL yapıyor. Legion 5 Pro ile kıyaslandığında daha düşük TDP değerine sahip olmasına rağmen (sanırım Gigabyte başlangıç 115, maksimum 130W iken Legion 5 Pro 125 W ile başlayıp 140W'a çıkabilmekte) Legion 5 Pro'dan daha iyi performans veriyor, hem daha ucuza geliyor Legion 5 Pro'dan hem de daha iyisi. Legion 5 Pro 22K gibi yüksek bir fiyata gelirse buna yönelebilirsiniz.

Bir de şöyle bir PC var, Legion 5 Pro ile aşağı-yukarı eşit seviyede ve ekranı muhteşem: https://www.adorama.com/gixc8us5450p.html?origterm=gigabyte+aero+15+oled+xc&searchredirect=true

Şimdi fark ettim, stok yokmuş. Olsaydı 2300$ fiyatına, yani 20k'ya alabilirdik, ki muhtemelen Legion 5 Pro'dan her türlü daha ucuza gelirdi.

İncelemesi, içerisinde oyun benchmarkları da bulunmaktadır:

Bu da Legion 5 Pro oyun benchmarkları:

Bu benchmarkları toparlamak gerekirse, Legion 5 Pro ile Gigabyte Aero 15 OLED XC aşağı yukarı aynı performansta, bazı oyunlarda Legion 5 Pro geçerken bazılarında Aero 15 geçiyor. Teknik olarak Legion 5 Pro'nun daha güçlü olması lazım aslında, çünkü Legion 5 ekran kartı 125-140W, Gigabyte ise 75-105W gücünde çalışıyor ve Legion 5'de 5800H var, ama ilginç bir şekilde Aero 15 yaklaşabilmiş Legion 5 Pro'ya. Aero 15 tercih edilebilir, çünkü performans olarak Legion 5 Pro'ya aşağı-yukarı eşit zaten, ama Aero 15'in ekranı inanılmaz iyi. 60hz ama 4k OLED bambaşka bir şey gördüğün şeyin güzelliği bakımından. Amazon'daki Gigabyte laptopu ise bu ikisinden de daha performanslı kanımca ve ben onu tercih ederdim. Hem ekran olarak kaliteli, 17.3'' hem de daha performanslı. Bence Gigabyte AORUS 15P XC > Gigabyte Aero 15 OLED> Legion 5 Pro.

Hatta bunlardan çok daha iyisini buldum: https://www.adorama.com/giyc8us2450h.html?CategoryID=217633

Toplamda $2.408,5 fiyatına denk geliyor, hatta bunu daha da düşürebiliriz. Yani, Türkiye'ye kargolanması $109.50 tutuyor, ama sitenin VIP360 üyeliğini $49.99 fiyatına alırsak ücretsiz kargolayabiliyoruz, üstüne üstlük 60 gün içerisinde iade edebiliyoruz. Böylece fiyat $2.348,99 oluyor, yani 20.609,09 TL. Çok iyi bence. Gerçi gümrük vergisi dahil mi bilmiyorum. Eğer değilse ve gümrük vergisini de eklersen 24k'ya denk gelir. Amazon'daki ürün de gümrük vergisine dahil olmayabilir, o zaman o da 23k'ya denk gelir ve ona yönelmeniz anlamsız kalır.

Vazgeçtim, içerisinde RTX 3080 var ama pek de iyi bir bilgisayar değil. Özellikle şu oyun benchmarklarını gördükten sonra anladım bunu:

İlk attığım laptop zaman zaman geçiyor bu laptopu, öyle diyeyim. 105W çalıştığı için herhalde.

Şöyle güzel bir seçenek de mevcut: https://www.adorama.com/msigp76076.html?origterm=msi+gp76&searchredirect=true

Ürün $2,099.00, normalde 18.416,97 TL iken gümrük vergisiyle birlikte 21.739,68 yapmakta ve bu ürün için $91 dolarlık kargo bedelini ücretsize getirmek amacıyla alacağımız $49.99 VIP360 üyeliği ise 438,62 TL yapmakta, toplam fiyat 22.178,3 TL. Pek de güzel bir seçenek değilmiş gerçi, ben çok daha ucuza gelir diye düşünüyordum, dolayısıyla Legion 5 Pro 22k'ya çıktığında bu daha iyi bir seçenek olurdu. Daha iyi bir seçenek elbette ama çok daha iyi değil, daha iyi bir seçenek olmasının sebebi de Lenovo Legion 5 Pro'dan da daha iyi performans vermesi. Gayet iyi.

Oyun benchmark testleri şu şekilde:

Legion 5 Pro da iyi gayet, 2560x1600 Ultra ayarlarda Read Dead Redemption 2'yi 60 FPS oynamak çok güzel. Ya zaten diğer laptopların sıkıntısı çoğunun 1920x1080 olması, 4K OLED Gigabyte hariç. Şimdi, bu segmentte tüm laptoplar çok iyi performans verdiği için görüntü bakımından en güzel olanına yönelmek daha mantıklı galiba. Bu yüzden Legion 5 Pro ve Gigabyte 4K OLED 3070 arasında bir tercih yapılabilir. Ben Gigabyte seçerdim stok olsaydı tabii. Bu OLED ekranlı Gigabyte laptopunun 3060'lı hâli mevcut, ekran kartı düşük Watt çalışıyor bu yüzden alınmaz bence. 3070'li versiyonu daha mantıklı.

MSI GE66 ve GE76 Raider 2021 serisi de çok güzel, QHD, ekran kartı 130W'da çalışıyor: https://www.adorama.com/msige6611070.html

Tabii, attığım tüm linkler yurtdışı, dolayısıyla konu dışı oldu biraz ama olsun, yurtdışı/yurtiçi ayırım yapmadan laptop modellerinden bahsetmeye çalıştım daha çok. $2348,99 fiyatına getirebiliyorsun, ki o da 20.650,93 TL yapıyor. Bu gümrük işlerini bilsem keşke, acaba gümrük dahil mi değil mi vs. bilmek işleri daha da kolaylaştıracaktır. Stok yokmuş gerçi bunda da.

Son düzenleme:
Hocam heralde ben araştırma yapsaydım bu kadar kapsamlı olmazdı. Elinize kolunuza sağlık çok teşekkür ederim yurt dışı alışverişi için amazon dışında tercih etmek istemiyorum o kadar güvenemiyorum çünkü. Ama amazonda'da doğru düzgün stok yok anladığım kadarıyla. Aslında gigabytelara da baktım ama bu kadar beklemişken yeni nesil işlemcili qhd IPS panelli legionları bekleyeceğim sanırım.

aslında burada fiyatı bayağı iyiymiş ekran kartı max-q fakat 105w da çalışıyor dynamic boost da var mux switch de oluyor bildiğim kadarıyla ve 4k ekran cezbetmedi değil qhd ekranı beklerken samsung panel cidden hoşmuş
Hocam heralde ben araştırma yapsaydım bu kadar kapsamlı olmazdı. Elinize kolunuza sağlık çok teşekkür ederim yurt dışı alışverişi için amazon dışında tercih etmek istemiyorum o kadar güvenemiyorum çünkü. Ama amazonda'da doğru düzgün stok yok anladığım kadarıyla. Aslında gigabytelara da baktım ama bu kadar beklemişken yeni nesil işlemcili qhd IPS panelli legionları bekleyeceğim sanırım.

aslında burada fiyatı bayağı iyiymiş ekran kartı max-q fakat 105w da çalışıyor dynamic boost da var mux switch de oluyor bildiğim kadarıyla ve 4k ekran cezbetmedi değil qhd ekranı beklerken samsung panel cidden hoşmuş
Ama işte bundaki intel işlemci de ısınma sorunu olur mu bilemedim

Ama işte bundaki intel işlemci de ısınma sorunu olur mu bilemedim
Şimdi baktım kendi sitesinde max-q diyor ama itopyada p yazıyor anlamadım

Son düzenleme:
Zephyrus G serisinin panellerinin color gamutları yüksektir, edit için kullananlar çok olduğu için
Tam oyun performansı için MSI GP alın.
Hibrit olarak oyun oynarım/içerikle ilgilenirim yani dizi izlerim, edit vs. derseniz Zephyrus G14 daha iyi olacaktır.
Macbook ve gaming laptop arası bir cihaz

Zephyrus G serisinin panellerinin color gamutları yüksektir, edit için kullananlar çok olduğu için
Tam oyun performansı için MSI GP alın.
Hibrit olarak oyun oynarım/içerikle ilgilenirim yani dizi izlerim, edit vs. derseniz Zephyrus G14 daha iyi olacaktır.
Macbook ve gaming laptop arası bir cihaz
hocam sadece oyun oynayacağım asusun da ekran kartı baya düşük bi watt da çalışıyor o yüzden lenovoları bekleyeceğim sanırım.

İtopya'da neden öyle yazdığını bilmiyorum ama sanırım 90W ile çalışıyor o ekran kartı, Dynamic Boost ile 105W'ye çıkıyorsun. Dediğin gibi MUX Switch + Dynamic Boost da var, iyi çalışır. 4K OLED 60 HZ > FHD hatta QHD IPS 240 HZ bence, ben de tercih edebilirdim bunu.

En aşağıda FPS ve sıcaklık değerleri var, turboda iyi soğutuyor, normalde 80-85 arası gider tahminimce. Soğutması kaliteli. Oynadığı oyunlar AAA değil ama çok büyük bir fark olacağını sanmıyorum.

Fiyatı €1601,7 burada, ki o da 16.710,35 TL yapıyor. Gümrük işlerinden pek anlamıyorum, bu ürünü alırken gümrük dahil mi değil mi diye konu açarsanız güzel olur. Eğer gümrük dahilse iyi, değilse İtopya'dan almanız daha kârlı olacaktır.

Bunun stoğunu bekleyecekseniz bu 3070'li hâli, 2300 dolara denk getirebilirsiniz: https://www.adorama.com/gixc8us5450p.html?origterm=gigabyte+aero+15+oled+xc&searchredirect=true

Adorama, Amazon gibi güvenilir bir sitedir. Pre Order'a açılmış ve ''Eğer Pre Order yaparsanız bu ürünü gelir gelmez sipariş etmiş olursunuz ve biz de bu ürünü kargolayana dek sizden para almayız.'' diyor. Buradan anlaşılacak şey şu: Pre Order'a açık bir durumda, dolayısıyla ne zaman gelir bilmiyorum ama eninde sonunda stok gelecektir.

Aynı mevzunun farklısı bunun için de geçerli. ''Üreticiden tedarik bekliyoruz. Şimdi sipariş edin, ürün kargolanmaya hazır olana dek kartınızdan para çekilmeyecektir.'' deniliyor bu ürün için. MSI'dan emin değilim ama Gigabyte daha umut vaat edici gözüküyor bu konuda. Stok kriziyle çok güzel bir şekilde başa çıktılar, bence çok bekletmeden gelecektir 3070'li OLED. QHD, 240HZ ve 3070 tam ideal özellikler bu fiyata. Bence MSI da fena değil.

Yok ya, boş ver QHD IPS falan, UHD OLED bambaşka. Şu videoya bakın:

2:10'a alın, UHD bir video açmış adam ve soldaki QHD IPS 165 HZ iken sağdaki bizim bildiğimiz Gigabyte'ın Samsung paneli. QHD bile tırışka kalıyor. Keşke Gigabyte OLED'in 3070 modeli stoklarda olsa.

Laptoplar aynı değil ama 90W-105W 3060 ile birisi videoda gösterdiği oyunları gayet yüksek bir FPS'de oynuyor, Gigabyte de bunun gibidir umarım:

Bu arada yakında laptoplar için Samsung 90 HZ OLED paneller çıkacak, bu da güzel bir haber.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı