MSI GS60 2QE FHD, 3K ve 4K Modelleri

Hasan Akbulut

Hectopat
Daha fazla  
@Recep Baltaş @Ali Güngör

Sevgili Technopatlar iyi günler. MSI, GS60 2QE 3K modelinden sonra geçtiğimiz günlerde 4K modelini de çıkardı. 4K modeli şu an bazı yabancı alışveriş sitelerinde mevcut.

Açıkçası GS60'ın GTX970M'li modelleri olan 2QE serisinin hepsiyle ilgileniyorum. Ama hangi panelin isteğime uygun olduğunu konusunda kafam karışıyor.

GTX970M, 1440p de bile uygun grafik ayarlarında akıcı bir oyun deneyimi sunacak bir kart -naçizane görüşüm, sizler daha iyi bilirsiniz elbet. Ayrıca Photoshop, Illustrator, çeşitli dijital tasarım ve render yazılımları ile hobi kapsamında kendimce uğraşıyorum ve ileride daha çok uğraşmayı planlıyorum. İşte bu yüzden gönlüm daha yüksek çözünürlükten yana, yani FHD üstü.

Sorularıma geçmeden önce,

3K olan modelin paneli (Generic PnP Monitor Properties: MONITOR\MEI96A2) internette araştırdığım kadarıyla 60(59.965Hz) Hz'lik frekans verebiliyor. 4K olan modelin ise -yine emin değilim, sadece bu bilginin bulunduğu linkleri verebilirim- 48 Hz frekans verebilen bir paneli var. Bilgilerin doğruluğu konusunda sizin de yardımınızı bekliyorum.

Bu linkler newegg.com’daki 128 GB SSD’li farklı panellere sahip versiyonlarına yönlendiriyor.

FHD, 12 GB RAM:

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16834152656

FHD, 16 GB RAM, 6 GB VRAM (Diğer modeller hep 3 GB):

http://www.newegg.com/Product/Produ...cm_re=msi_gs60_gtx970m-_-34-152-686-_-Product

3K, 16 GB RAM:

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16834152655

4K, 16 GB RAM:

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16834152693

4k panelin 48 Hz oluğuna dair bilgilerin bulunduğu linkler:

http://www.newegg.com/Product/Produ...2691&cm_re=msi_gs60_4k-_-34-152-691-_-Product – burası newegg.com’un 2QE 4K Gold Edition ürünü. Aşağıda “reviews” bölümünde birisi negatif özellik olarak söylemiş ve açıklamış.

http://forum.notebookreview.com/msi/762769-msi-gs60-ghost-pro-970m-owner-s-lounge-63.html
- burada 3. mesajda birisi belirtmiş.

Şimdi geleyim sorunlarıma ve sorularıma:

1) 3K panel 2880 x 1620 çözünürlüğe sahip. Yani FHD’nin her kenarının tam 1,5 katına çıkarılmış hâli. Ben bu çözünürlükte tam ekranda FHD film izlemek ya da FHD çözünürlükte oyunu oynamak istesem doğal olarak grafik kartından gelen pikselleri “scale” edemeyecek. O zaman kayıp pikseller oluşacak. Bu sorun çok göze batar mı ya da bunun nasıl bir çözümü var? Bazı oyunları FHD’de oynamak zorundayım maalesef her oyunu 3K’da oynayamam ve gözü de yorar.

2) 4K panel 3840 x 2160 çözünürlüğe sahip. Yani FHD’den 2 x 2 şeklinde alt alta yan yana 4 tane koyulmuş hâli. Aslında 3K panelde bahsettiğim soruna bunda bir çözüm var. 4K’da FHD oyun oynamak istediğimizde her 2 x 2 biçimindeki pikselleri adeta bir piksele dönüştürecek ve piksel kaybı olmadan 4K’da FHD takılabileceğiz. Hem bu faktörle hem de 4K’nın dijital tasarım için kullanmadaki artısıyla diyebilirim ki gönül 4K istiyor.

Ama gel gör ki MSI bu panele 48 Hz kilidi koymuş ve yine linkteki kullanıcıların yazdığı kadarıyla hangi çözünürlükte kullanırsan kullan bu kilit açılmıyormuş ya da becerememişler. 48 Hz bir oyuncu bilgisayarı için göz ardı edilemeyecek bir eski – hem de içinde GTX970M varken. Çoğu oyunda 48 FPS üstü alabilecekken panelin bunu engellemesi gerçekten çok sinir bozucu.

Sizce 3K almalı mıyım? 4K’nın 48 Hz kilidi -bunu uzun vadede görebiliriz ama- BIOS’a falan ellemeden MSI desteğiyle açılır mı ileride ya da şimdi açılabiliyordur da kullanıcılar açamamış mıdır? Ya da bu gibi moral bozucu şeyleri düşünmeden 3K’nın tam ekrandaki FHD performansın güvenmeli miyim? Hiçbiri olmazsa FHD’ye razı gelip Amerika’dan getirteceğim. Yani uzun bir işlem süreci ve büyük bir yatırım söz konusu, bu yüzden içimi ferah tutacak doğru bir karar vermeliyim. Sevgili Technopatlar yardımlarını bekliyorum.

Her şey için şimdiden teşekkür ederim…

4K'nın freakans kilidi açılamaz zira donanımsal engel olduğu için kilitleniyor, input lag gibi şeyler giriyor işin içine. Günümüzde 4K paneller oldukça yeni ve öncelikle grafik, iş amaçlı ortaya çıkıyorlar. Oyuncular için yüksek frekanslı modeller çok az bulunuyor, bu henüz yeni bir teknoloji. Profesyonel kullanım için yüksek çözünürlük düşük yenileme, oyuncular için düşük çözünürlük yüksek yenileme ve ikisini birden yapmak isteyenler için ortalama değerler gerekiyor. Mükemmel bir çözüm yok ancak 1440p şu an hem çalışan, hem oyun oynayan insanlar için ideal. Ama bu masaüstünde, dizüstünde 2880x1620 çözünürlük bu orta değeri sağlıyor. Ancak bir konuda uyarmam gerekiyor henüz Adobe Photoshop gibi uygulamaların tamamı 1080p ötesi çözünürlüklerde ve özellikle dizüstü bilgisayarda kullanım için arayüz olarak optimize edilmedi.

1080p sürüm Türkiye'ye yeterli stokta gelecek, 3K ve 4K gibi sürümler ise çok az sayıda gelecek. Çıkar çıkmaz yakalayanlar alabilecek. Bu tür sorular daha önce de geldi ancak birden fazla firma ile bu tür üst seviye modeller için stok konuştuğumda aldığım ortak cevap "Biz normal hesapladığımız miktarda ürünü zaten getireceğiz ancak çok üst düzey modellerde madem soruyorsunz Technopat Sosyal'de grup oluşturup 5 kişi, 10 kişi biz bunu getirin istiyoruz derse getiririz" oldu.

4K panelin 48 Hz olması konusunda notebookreview.com'dan verdiğim linkin bir önceki sayfasında da bir takım bilgiler var:
***The MSI GS60 Ghost Pro 970M Owner's Lounge*** - Page 62

@Ali Güngör hocam ben zaten Türkiye'den almayı planlamıyorum. Amerika'dan alacağım. Aslında 4K'ya o kadar müptela değilim ama 3K panelin FHD bir filmi veya oyunu nasıl genişleteceğini teorik olarak anlamadım. Youtube'ta bazı videoları var bu modelin, Crysis 3 oynuyorlar ama pek fikir sahibi olamadım. FHD'de bir pikselin sahip olduğu renk koduna 3K'da enine boyuna 1,5 pikselin sahip olması gerekiyor diye düşünüyorum kendimce. Bu konuda ne söyleyebilirsiniz? FHD'yi gerçekten FHD olarak oynatabilir mi 3K?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı