MSI GTX 1080 SEA HAWK Oyunlarda Düşük GPU Kullanımı

S1VAD

Hectopat
Hafta sonu yeni sistemimi topladım ve BIOS, ekran kartı, anakart, chipset, windows 10'un son sürüm olmak üzere bütün sürücüleri kurdum. Daha sonra GTA 5 indirip test etmek istedim BECHMARK testini full ayarlarda 2k görüntüde başlattım. (MSSA, V-SYNC kapalı.)

Fakat test sırasında GPU kullanımım hiç %95'in üzerine çıkmadı. %50'ye kadar düştüğü bile oldu. Ortalama yüzde 60-80 dolaylarında seyretti. Tam GPU %90'a geliyor test bölümü geçiyor.

Ekran kartı sıcaklığı 45 dakikalık oynamanın sonucunda 45 dereceyi geçmedi. Oyun içinde ise GPU kullanımı %98'de kalıyor ama ara ara %80 ne kadar düşüyor ancak anlık oluyor.

CPU kullanımı ortalama %35 kullanım sergiledi. Oyunda takılma, donma gibi sorunlar yaşamadım. FPS değerleri de 80'den aşağı inmedi ama stabilize çalışmadığını düşünüyorum. Testlere bakıyorum milletin ekran kartı %99 kullanıyor. İşin içinden çıkamadım yardımlarınızı bekliyorum.

Sistemim aşağıda ki gibidir;

İşlemci : AMD Ryzen 7 1700X
Anakart : MSI X370 XPOWER GAMING TITANIUM
Ekran Kartı : MSI GeForce GTX 1080 SEA HAWK 8GB
RAM : Corsair 16GB (1X16GB) VENGEANCE Siyah
HDD : Seagate 3.5" 1TB Barracuda SATA 3.0
SSD : Samsung 250GB 960 EVO PCIe M.2 SSD
PSU : Corsair Builder CXM 600W Modüler 80+ BRONZE
Kasa : CORSAIR Carbide Serisi 270R ATX Siyah Kasa
Hava Soğutma : MSİ CORE FROZR L İşlemci Soğutucu
Monitör : Aoc 23.8 Ag241Qx Gaming Monitör 1Ms

Son düzenleyen: Moderatör:
Oynadığın oyunlar hangisi? 2K'da mı oynuyorsun? Sürekli tam performans göstermek zorunda değil GPU. Donma, kasma olmadığını belirtmişsin, bu yüzden bana göre sorun yok ortada. Her zaman %99 kullanım sergileyecek diye bir durum yok.

Oynadığın oyunlar hangisi? 2K'da mı oynuyorsun? Sürekli tam performans göstermek zorunda değil GPU. Donma, kasma olmadığını belirtmişsin, bu yüzden bana göre sorun yok ortada. Her zaman %99 kullanım sergileyecek diye bir durum yok.

Şu an için sadece GTA 5 ' de denedim 2k da çalıştırdım. İzlemiş olduğum GTX 1080 2k testlerinde gpu kullanımı yüksek o yüzden darboğaz mı var diye düşünüyorum ama zor ihtimal. Daha iyi anlayabilmem için hangi testleri uygun görürsünüz acaba?

Darboğaz yapcak bir sistemin yok. FPS yüksek ise sıkıntı yok bence.

Alta ki testte GPU test başlar başlamaz %98 ile başlıyor ama bende böyle başlamıyor ilk önce düşük kullanım dan yükseliyor. Ayrıca sahne geçişleri de bu kadar hızlı değil bir sahne geçişini 3-4 saniye bekliyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
O izlediğiniz benchmark Core i7 5960X işlemci ile yapılmış sanıyorum, tabi farklı sonuç verecektir.

O izlediğiniz benchmark Core i7 5960X işlemci ile yapılmış sanıyorum, tabi farklı sonuç verecektir.

Dostum anladığım kadarıyla sistemin gücü olduğundan ekran kartı zorlanmadığı için bu kullanımı sergiliyor değil mi? Yani sürücüleri eksik ve ya yanlış kurmayla alakası olabilir mi sizce?

GPU'yu zorlayacak ayarlar aç. PSU ile alakalı bir durum değil.

GTA 5 ' de oyun esnasında %98 kullanırken BECHMARK testin de neden düşük GPU kullanıyor bunu anlamadım. Ve oyun içinde sabit %98 değil ara ara dalgalanma oluyor. Ancak donma takılma olmuyor Sadece FPS Kaybediyorum. Atıyorum %98 ken ufaktan %85 e geriliyor sonra tekrar %98 oluyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı