MSI GTX 970 ME Performans Sorunu

Neetmop

Kilopat
Yer
Nürnberg, Almanya
Daha fazla  
Merhaba.
Aşağıdaki sisteme sahibim. NVidia GeForce Experience'ın optimize et özelliğini kullanıyorum fakat optimize ettiğim oyunlarda FPS düşüklüğü sorunu yaşıyorum.
Örnek vermek gerekirse TC's The Division'da önerilen ayarların biraz altına düştüğümde dahi sabit 60 FPS alamıyorum, işin içine alevler, dumanlar vs. girdiğinde FPS 48'e kadar düşüyor ve rahatsız edici boyuta ulaşıyor.
The Division yapımcılarının oyun için önerdiği ekran kartına sahip olmama rağmen neden böyle bir sorun yaşıyorum bilmiyorum. Benzer sıkıntılar Dying Light, Just Cause 3 gibi oyunlarda da başıma geldi.
Yardımınızı bekliyorum.
Not: Oyunlarım orijinal. Ekran kartı sürücüm güncel.

d8faf16217b748cbb6b594587959f082.png

Son düzenleyen: Moderatör:
40'ın altına düşmediği sürece sorun olacağını zannetmiyorum. 48'lere kadar düşüyor demeniz biraz komik geldi açıkçası. Bendede GTX970 var. 40-60 arası oynuyorum max ayarlarda.

@Kutalmış METE
Hocam ben mi çok mükemmeliyetçiyim bilemiyorum fakat 60'ın altına düşmeye başladığı gibi takılmalar, savaş anında donmalar vs. başlıyor. İstediğim sabit 60 FPS'e ancak Medium ayarları kullandığımda ulaşabiliyorum. Eğer bu ekran kartıyla önerilen ayarlarda 45 FPS'e kadar düşüyor olması normal diyorsanız, o zaman yapacak bir şey yok. Ya alışacağım ya da Medium ayarlarda oynayacağım.
Not: UPlay: Mopneet
İsteyenler ekleyebilir.

İnternetten diğer 970 benchmark testleriyle kıyaslayın hocam özellikle Shadow of Morder ve Tomb Raider oyunlarınız varsa benchmark yapın direk ortalama FPS değerini alır diğerleriyle kıyaslarsınız.

@Neetmop
Gölgeleri biraz düşürüp +50 FPS alabilirsiniz. Bir ayar var ismini hatırlayamıyorum onu 'Sun Low' yapınca FPS artıyordu biraz. Zaten oyunun bol hareketli bir oyun olduğu ve siz 4K oynamayacağınız için Nvidia gölgelerini açmanıza gerek yok. Gözünüzü ekrana yapıştırıp dikkatle bakmanız lazım farkı görmek için. Onun dışında normalin altında değilsiniz.

45 fps'yi nasıl kasıyor olarak tanımlandırırsınız, anlamıyorum. 60'dan ancak 30'lara düşünce belli bir kasıntı hissedersiniz. Fakat FPS'nin 60 ile 45 aralarında gezmesi gayet normal değerlerdir. Kartınızı küçümsemeyin.

Garip bir öneride daha bulunabilirim, eğer monitörünüzün frekansını 50'ye sabitlerseniz, FPS 40'a düştüğünde o kasıntıyı hissetmezsiniz. Göz alışkanlığı yüzünden 50 FPS'e alışırsınız. Ama bu seferde verilen görüntü 50 FPS'in üzerine çıkamaz. Bu söylediğim frekans düşürme işini, eğer gameplay'in %75'inden fazla kısmı 50 FPS'in altında seyrediyorsa yapmanız hoş olacaktır. Çünkü, zaten +50 FPS'e çıkamadığınız için, o %25'lik kısımda çıktığınız zamanda ani düşüş yüzünden kasıyormuş gibi görmek istemezsiniz. FPS 40'a düştüğünde oyun aslında akıcıdır ama sizin gözünüz 60'ı daha çok gördüğü için kasıyormuş gibi görürsünüz. Umarım kendimi ifade edebilmişimdir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı