MSI GX70 vs MSI GE70

Helep

Hectopat
Asıl amacım oyun oynamak olcaktır. Ultra ayarlarda en uzun beni idare etcek olan hangisi? GX70 Amd a10 işlemci yeterli midir ya da GE70 GTX765M 128 bit olmasına rağmen oyunlarda beni memnun eder mi?

Arkadaşlar Notebookcheck'in incelemesi burada:

Review MSI GX70H-A108972811B Notebook - NotebookCheck.net Reviews

Cihaz bize teste gelmediğinden bişey diyemiyorum. Ama buyurun sonuç kısmını sizler için el değmeden tercüme ediyorum:

İncelememiz gösteriyor ki GX70 tam potansiyelini kullanmıyor. Yüksek performanslı bir grafik kartı, işlemci yüzünden performansının %50'sini kaybettiğinde buna dengeli bir sistem diyemezsiniz. Intel'in Core i işlemcileri AMD A10-5750M'den büyük oranda daha hızlı. En hızlı GPU bile bunu değiştiremiyor.

MSI kesinlikle bu yaklaşımını tekrar gözden geçirmeli ve Intel işlemciler kullanmalı. Radeon HD 8970M ekran kartını böyle zayıf bir işlemci ile birleştirmek bizce hiç mantıklı değil. Bazı oyunlara baktığımızda (Assassin's Creed III, Hitman: Absolution, Guild Wars 2) cihazın geleceğe dönüklüğü konusunda şüpheye düşüyoruz: düşürülen grafik ayarları bile (high) işlemciden dolayı oynanabilir FPS değerleri elde etmemizin önüne geçiyor. Öte yandan dört çekirdekli Intel işlemci ile donatılan Nvidia GTX 765M'de böyle bir sorun yok. Bazı oyunlarda avantaj elde ederken diğer güncel oyunlardan feragat etmiş oluyorsunuz.

Bunnu dışında MSI iyi bir iş çıkarmış. Zengin portlar ve pil ömrünün yanında görüntü ve ses kalitesinin hakkını vermemiz gerek. Diğer olumlu yanlar ise klavye aydınlatması, Blu-ray sürücü ve geniş depolama alanı (mSATA SSD & 1,000 GB HDD). Sıcaklıklar ve gürültü ise kabul edilebilir durumda ve geniş kasa da göze güzel hitap ediyor.

Tüm bunlar değerlendirildiğinde GX70'i tavsiye edemeyiz. Tutkulu oyuncular biraz daha para yatırmalı ve GT70 veya rakip ürünlere yönelmeliler. Bütçeye önem veren oyuncular ise GeForce GTX 765M ekran kartlı ve Intel işlemci modellere yönelebilirler.

"Yüksek performanslı bir grafik kartı, işlemci yüzünden performansının %50'sini kaybettiğinde buna dengeli bir sistem diyemezsiniz."

"..düşürülen grafik ayarları bile (high) işlemciden dolayı oynanabilir FPS değerleri elde etmemizin önüne geçiyor."

Açıklamada mantık hataları var.

Bir sistemde; 1920 x 1080 çözünürlükte Anti-Aliasing ve Texture Filtering en yüksek seviyede, herhangi bir oyundan 30 frame aldığımızı farz edelim. Ve işlemcinin darboğaz yaptığını düşünüyoruz.

İyide, grafik kalite detaylarını işlemci hesaplamaz ki darboğaz oluştursun, sistem kasılsın.
AMD Radeon HD 8970M, atıyorum Crysis 3'de 140-150 (yüksek çözünürlük-yüksek detay kalitesinde) civarı gibi fizik kurallarına aykırı bir frame sayısı çıkartamayacağı için, işlemci hiç bir zaman darboğaza girmez.

İki sistemde GTX 680 ve diğer bileşenler sabit (anakart-işlemci hariç):

Hitman Absolution - 1024 x 768 - En düşük grafik ayarları:

Intel i7-3770K = 84.6

AMD A10-5800K= 42.8

Hitman Absolution - 1920 x 1080 - En yüksek grafik ayarları:

Intel i7-3770K = 26.3

AMD A10-5800K= 25,2

İlk test işlemci darboğazı, ikinci test ekran kartı darboğazı. Aksini iddia eden varsa dinlemeye hazırım.

Edit: online ve strateji oyunları, bu konunun içine dahil değil.

Cuma günü GX70 sipariş vermiştim, dün elime ulaştı bugün deneme fırsatım oldu. İlk den diğim oyun Hitman Absolution oldu. 1920x1080 ultrada 7 fps alabildim, oyunu 1920x1080 çözünürlükte high ayarlara çektiğimde de aldığım fps oyunu rahat oynamaya yetmedi. Sanırım ürünü iade edip aynı yerden GT70 alacağım.

Bende Ge70 var forumda Gx70 sahibi bir arkadaşla konuşurken Battlefield 3 ve 4 sonuçlarını karşılaştırmıştık. Bf3'te Ge70 daha iyi bir performans veriyordu fakat Bf4'te mantle desteği sayesinde gx70 öne geçiyordu.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı