MSI H110M Gaming İle Intel i3 6100'e Overclock Yapılabilir mi?

mwsg

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Merhaba,
  • MSI H110M Gaming (Pro-VD Değil)
  • Zotac GTX 680
  • Intel i3 6100
Tabanlı bir DDR4 sistemim var. Emin olmamakla birlikte anakartın araçları içinde overclock için bir şeyler görmüştüm. Bunlar ile işlemci veya ekran kartına overclock yapabilir miyim? Eğer mümkünse buna değecek bir performans artışı olur mu?

Ek olarak konu dışı kalıyor ancak şu anda 2400 MHz tek 8 GB RAM kullanıyorum. Normalde 8 GB RAM yeterli geliyor ancak çift kanal çalışması için aynısından bir tane daha alırsam performansa etkisi olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,
  • MSI H110M Gaming (Pro-VD Değil)
  • Zotac GTX 680
  • Intel i3 6100
Tabanlı bir DDR4 sistemim var. Emin olmamakla birlikte anakartın araçları içinde overclock için bir şeyler görmüştüm. Bunlar ile işlemci veya ekran kartına overclock yapabilir miyim? Eğer mümkünse buna değecek bir performans artışı olur mu?

Ek olarak konu dışı kalıyor ancak şu anda 2400 MHz tek 8 GB RAM kullanıyorum. Normalde 8 GB RAM yeterli geliyor ancak çift kanal çalışması için aynısından bir tane daha alırsam performansa etkisi olur mu?

Teşekkürler, son bir sorum daha olacak. Anakart 2133Mhz destekliyor ancak benim ramim 2400mhz. Anakartı 2400mhz destekleyecek şekilde overclock edebilir miyim? Eğer edemezsem nasıl olsa 2133Mhz'de çalıştığı için yanına 2133Mhz ram alsam dual channel çalışır mı?

Çalışır büyük ihtimalle. O anakartı 2400 MHZ'ye OC edemezsin. 2133 MHZ'de çalışır RAM'in. RAM'in çalışma frekansı düşünce CL değeri de düşüyordu. Yeni alacağın RAM'i bu değerlere dikkat ederek al. Farklı CL değerindeki RAM'lerin çalışma olasılığı düşük. İşlemciye OC yapmak için Bus hızını biraz yükseltebilirsin ama Bus hızı yükseltmek işlemciyi dengesizleştirir, sıkıntılıdır. Ekran kartına OC yapabilirsin, performans artışı elde edersin büyük ihtimalle.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı