MSI H110M Pro-VD Secure Boot desteklenmiyor

Julimezar

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung EVO 750
Anakart
MSI H110M PRO-VD
Merhaba, anakartım MSI H110M Pro-VD ve TPM 2.0 destekliyor. Sistem bilgisinden kontrol ettim ve BIOS modum eski olarak gözüküyor yani UEFI değil. Aynı şekilde Secure Boot desteklenmiyor diyor bu da sanırım UEFI yaptığımda düzelir? Bilgisayarda bir SSD (MBR) ve bir HDD (MBR) var, Windows SSD'ye kurulu. Format sırasında bu bilgisayar Windows 11 çalıştırmaz tarzı bir hata almıştım ve biraz uğraşmıştım sanırım bu sebeptendi. Şimdi tekrar format atıp GPT'ye çevirmek istiyorum yalnız sadece SSD'yi çevirmem yeterli olur mu ve SSD GPT çalışırken HDD'nin mbt çalışması mümkün mü sorun yaratır mı? SSD'yi formatlamam sorun değil ancak HDD'yi yedekleyebileceğim bir kaynak yok içerisinde önemli dosyalarım olduğundan formatta sıkıntı yaşamak istemiyorum.

Ek olarak ikisi de NTFS sanırım bu da fark ediyormuş FAT32 mi yapmalıyım?

Aynı anakarta sahibim. Anakart Secure Boot destekliyor ama senin BIOS modun Legacy olduğu için açamıyorsun sanırım. BIOS'u UEFI yapman gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra Windows'u kullanmak için diskleri GPT olarak biçimlendirip kurulum yapmalısın. Bu arada Windows 11 hatasını işlemci yüzünden de alırsınız çünkü BIOS güncellemesiyle maksimum 7. nesil işlemci desteği oluyor ancak Windows 11 8. nesil işlemci istiyor.

Aynı anakarta sahibim. Anakart Secure Boot destekliyor ama senin BIOS modun Legacy olduğu için açamıyorsun sanırım. BIOS'u UEFI yapman gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra Windows'u kullanmak için diskleri GPT olarak biçimlendirip kurulum yapmalısın. Bu arada Windows 11 hatasını işlemci yüzünden de alırsınız çünkü BIOS güncellemesiyle maksimum 7. nesil işlemci desteği oluyor ancak Windows 11 8. nesil işlemci istiyor.
BIOS'U UEFI yapmak için de format atmam gerekiyor değil mi? Önce format mı atacağım GPT mi biçimlendireceğim sıralaması nasıl olacak acaba? İşlemcim İ3 6100 kurmama engel olur mu sıkıntı yaratır mı birkaç aydır Windows 11 kullanıyorum bi sorun yaşamadım sadece Uefi ve Secure boot dolayısıyla Valorant açamıyorum. "Diskleri" demişsiniz ikisini de mi gpt yapmam lazım? Windows kurulu olan ssdyi tek başına yapsam sıkıntı olur mu?

Sanırım bu yazıdaki gibi yaparsanız format atmadan diskinizi GPT olarak biçimlendirebiliyorsunuz. İşlemi yaptıktan sonra BIOS ayarlarından UEFI moda geçmeniz gerekiyor. i3 6100 ile sıfırdan Windows 11 kurulumu için Rufus yazılımıyla gereksinimleri atlayabilirsiniz eğer Windows 10'dan yükseltme yapacaksanız kayıt defterinden birkaç ayarla oynayarak yükseltebilirsiniz. Onunla ilgili olarak bu videodan yardım alabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sanırım bu yazıdaki gibi yaparsanız format atmadan diskinizi GPT olarak biçimlendirebiliyorsunuz. İşlemi yaptıktan sonra BIOS ayarlarından UEFI moda geçmeniz gerekiyor. i3 6100 ile sıfırdan Windows 11 kurulumu için Rufus yazılımıyla gereksinimleri atlayabilirsiniz eğer Windows 10'dan yükseltme yapacaksanız kayıt defterinden birkaç ayarla oynayarak yükseltebilirsiniz. Onunla ilgili olarak bu videodan yardım alabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Sıfırdan Windows 11 kuracağım Rufus gereksinimleri atlama işini kendi yapar mı videoda her şeyi kendisi yapacak deniyor da.

Sıfırdan kuracaksan Rufus'tan gereksinimleri atlamak için gerekenleri seçip direkt kurulum yapabilirsin.
Bu atlamak için gerekenleri nereden bulabilirim acaba internette böyle bir şey bulamadım?

Hocam bu rehberdeki şekilde Gptye dönüştür dedim bilgisayar resetlendi ve “Reboot and Select proper Boot device or Insert Root Media in selected Boot device and press a key” yazıyor bios Boot kısmından bir şey değiştirmem işe yaramadı ne yapabilirim?

Üstteki şekilde HDD'yi GPT yaptım. Format atarak SSD'yi de GPT yaptım. Sorun olduğu için elimdeki birkaç ay önce hazırladığım format usb belleği ile format atıp tekrar Windows 11 kurdum. Bios modu UEFI oldu (Biosta Legacy+Uefi yazıyordu sadece Uefi yazan seçeneği seçtim), aynı şekilde Secure Boot "desteklenmiyor" yerine "kapalı" oldu. Ancak bu kapalıyı açamıyorum hiçbir şekilde biosta ayarı da yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı