MSI H61M-P31/W8 Boot döngüsü

eflanili7881

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Center of the technology
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU=Intel Core i5-3570 @ 3.40GHz
RAM=16GB-DDR3-1333MHz (8GB+8GB)
MOBO=ZX-H61C/B75 V2.3
dGPU=MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC
iGPU=Intel HD Graphics 2500
MON1=Samsung Smart Monitor M5 27" 1080p LS27CM501EUXUF M50C
MON2=Casper 9809B 18.5" W
MOUSE=Rampage SMX-R70 Blaze
KB=Casper KB5108 Multimedia
HDD1=WDC WD10EZEX-08WN4A0
HDD2=TOSHIBA HDWD320UZSVA
OD1=PIONEER BDR-209M
OD2=PIONEER DVR-221
PSU=Cougar GX-S 450W 80+ Gold
UPS=Tunçmatik Lite II 1000VA/600W
Herkese merhaba. Bugün Windows 10 kurulumunun UEFI girdisindeki ismini "Windows Boot Manager"dan "Windows 10 UEFI"ye değiştirdim. Boot. Wim dosyasının 2. imajını Windows 10'un kurulum medyasının yedeğinin bulunduğu bölüme uyguladım (ayıklanmış bölümden sistemi önyükleyerek Windows 10'u belleğe yazdırmadan yeniden yükleyebilecektim.). Daha sonra "bcdboot Z:\Windows /l en-us /s Z: /F all" yazarak kur medyasının önyüklenebilmesini sağladım. Windows 10 kurulumunun yedeği için olan (kurulum medyası) UEFI adını "UEFI OS"tan "Windows 10 UEFI reinstall" olarak değiştirdim.

Daha sonra Windows 10 kur medyasına ait (yedek bölümün) 2. bir UEFI önyükleme girdisi daha gördüm. İlki EFI\Boot\Bootx64.efi dosyasını gösterirken 2. girdi EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi'yi gösteriyordu (bu dosyayı bcdboot komutu oluşturdu.). 2. girdiyi de "Windows 10 UEFI reinstall (bootmgfw. EFI)" olarak değiştirdim. Ondan sonra bilgisayar durmadan bootloop yaşamaya başladı. UEFI Windows 10 kurulu diski çıkardığımda bilgisayar sorunsuz açılıyor. Windows 10 kur yedek bölümü NTFS formatlı. Acaba:

1) Windows 10 yedek kur bölümü NTFS formatlı olup da anakart buradan girdiyi okuyamadığından olabilir mi? (Bunun olacağını sanmam fakat belki bir ihtimal. Çünkü önceden buradan sistemi önyüklüyordu.)
2) Acaba Windows 10 yedek kur medyasına ait 2 girdi olduğundan olabilir mi? (Anakartın algıladığı girdi ile Bcdboot'un oluşturduğu 2. girdi.)
3) UEFI kurulu diski silip sonra anakartın CMOS'unu sıfırlasam sorun düzelir mi? (Setup menüsünden sıfırlamayı denedim, olmadı. CMOS sıfırlanırsa daha iyi sıfırlanır diye düşünüyorum.)

Anakartım MSI H61M-P31/W8 (MS-7788) ve Firmware versiyonu 3.6. Şu anda Legacy modda kurulu Windows 7 var (UEFI kuramıyorum şu anda). Değerli cevaplarınızı bekliyorum.
Sorunu çözdüm. Tahmin ettiğim gibi 3. seçenek doğru çıktı. UEFI kurulu diski tamamen silip anakarttaki JBAT1 jumperını kısadevre yaparak sorunu çözdüm. Şu anda herhangi bir bootloop olmuyor. Tahminimce UEFI önyükleme girdilerinden oluşan bir sıkıntıdan bu sorun oldu. İyi forumlar.
Konu kilitlenebilir. 2020 son golünü attı ve 15 Aralık'ta anakart çipset hatasından pert oldu. Şu anda başka bir anakart kullanmaktayım. Herkese iyi günler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı