MSI HD7750 sistem Battlefield 3 oyunu kaldırır mı ?

Eğer videodaki kişinin söylediklerini dinlemiş olsaydınız Intel'e çevirdiğinde sistemi SLI'ın iptal (devredışı) olduğunu bilirdiniz. Sadece 'benchmark' verilerine değil de adamın söylediklerine de kulak verin.

Baştan söylemeliyim; sizin gibi araştıran insanları forumda görmekten gerçekten mutlu oluyorum.

Intel sistemde SLI'ı pasifize ettiğini iddia ediyor. İşin doğrusu arkadaşın Intel fanlığını bir yana bırakacak olursak, benchmark'ların, kişisel yorumlardan daha gerçekçi sonuçlar vereceği neticesine varırız.

Skorlar: en yüksek detay kalitesinde, sırasıyla; minimum, maksimum ve ortalama değerler şeklinde.

Tomb Raider ----------FX-8350 = 49.1 - 60- 58 - i7-4770K = 58 - 60 - 60

Batman AC -----------FX-8350 = 38 - 63 - 56 - i7-4770K = 38 - 62 - 58

Sleeping Dogs--------- FX-8350 = 43.1 - 71.8 - 59.6 - i7-4770K = 54.2 - 60 - 60

Battlefield 3------------FX-8350 = 121 - 179 - 160 - i7 4770K = 131 - 183 - 145

Crysis 3---------------- FX 8350 = 57- 190 - 100 - i7-4770K = 70 - 193 - 94

3DMARK---------------- FX-8350 = 5269 - i7-4770K = 5301

Resident Evil------------FX-8350 = 8282 - i7-4770K = 8618

Bu skorlara göre bir yerlerde hata var. Çünkü rakamlar neredeyse birbirinin aynısı ve testlerin tek veya çift kartla yapılmış olduğunu bize gösteriyor. Arkadaşın "tezini" şu şekilde çürütebilirim:

Oyunlarda frame sayısını belirleyen en önemli faktör GPU'dur. Tüm ekran kartları, yüksek çözünürlük ve detay kalitesinde minimum frame sayısını üretir.

Strateji oyunlarını bir kenara bırakıyorum.

Oyun sırasında ekran kartları; wireframe objelerin üzerini tessellation'dan tutunda ışık, doku, kaplama, yansıma, gölge birçok detayı inanılmaz bir hızda hesaplar ve monitöre aktarır. Bu arada işlemci, sadece sahne koordinatlarını ve yapay zekayı ekran kartına iletmekten sorumludur. Eğer ekran kartının üretebileceği maksimum frame sayısı 45 ise, siz bu sisteme 35 tane i7-3930K taksanız da, ekran kartı yine aynı frame'i üretmeye devam edecektir. Bizim jargonda bu: "ekran kartı limiti" olarak geçer. Arada oluşan 1-2 frame'i sadece sentetik testlerde görebiliriz. Zaten bu durumu gerçek hayat kullanımlarında hissedebilmek çok zordur.

Ancak SLI yada Crossfire'da durum değişir. Her ne kadar %100'e varan bir performans artışı sergilemiyor olsa da, çoklu ekran kartı kullanımında üretilen frame sayısı tek karta oranla artacaktır. Ekran kartına sahne yetiştirmek zorunda olan işlemcinin yükü de, doğal olarak artar. Eğer işlemci, ekran kartına sahne yetiştiremiyorsa, işlemci darboğazı oluşur.

Intel işlemciler, "işlemci performansı" adına kesinlikle iyiler, bunun aksini iddia edemem çünkü işlemci testi yapıyorum. Render, video kodlama ve profesyonel grafik uygulamalarında tepe seviyesi Intel modeller her zaman önde. Ancak; işlemci gücünü bağlamayan SATA, USB, LAN gibi yongaseti kaynaklı diğer konularda, yani endüstri standardı arayüzler devreye girince, Intel ve AMD arasında fark kalmaz.

Sonuç olarak: videoda verilen sonuçlar ve arkadaşın anlatımları birbirini tutmuyor. Çünkü: Intel sistemde SLI'yı devre dışı bırakırsa, benchmark'ların skorları arasındaki farklar bariz şekilde açılırdı.

AMD ve Intel sistemlere GTX 780 SLI taktıktan sonra, Intel işlemcinin performansı daha iyi deseydi, makul, mantıklı ve doğru ve bir tespit olurdu.

Sonra adama (videodaki arkadaştan bahsediyorum) sormazlar mı? Madem SLI'yı iptal ettin, neden 3DMARK sonuçları her iki sistemde de aynı diye :)

Baştan söylemeliyim; sizin gibi araştıran insanları forumda görmekten gerçekten mutlu oluyorum.

Intel sistemde SLI'ı pasifize ettiğini iddia ediyor. İşin doğrusu arkadaşın Intel fanlığını bir yana bırakacak olursak, benchmark'ların, kişisel yorumlardan daha gerçekçi sonuçlar vereceği neticesine varırız.

Skorlar: en yüksek detay kalitesinde, sırasıyla; minimum, maksimum ve ortalama değerler şeklinde.

Tomb Raider ----------FX-8350 = 49.1 - 60- 58 - i7-4770K = 58 - 60 - 60

Batman AC -----------FX-8350 = 38 - 63 - 56 - i7-4770K = 38 - 62 - 58

Sleeping Dogs--------- FX-8350 = 43.1 - 71.8 - 59.6 - i7-4770K = 54.2 - 60 - 60

Battlefield 3------------FX-8350 = 121 - 179 - 160 - i7 4770K = 131 - 183 - 145

Crysis 3---------------- FX 8350 = 57- 190 - 100 - i7-4770K = 70 - 193 - 94

3DMARK---------------- FX-8350 = 5269 - i7-4770K = 5301

Resident Evil------------FX-8350 = 8282 - i7-4770K = 8618

Bu skorlara göre bir yerlerde hata var. Çünkü rakamlar neredeyse birbirinin aynısı ve testlerin tek veya çift kartla yapılmış olduğunu bize gösteriyor. Arkadaşın "tezini" şu şekilde çürütebilirim:

Oyunlarda frame sayısını belirleyen en önemli faktör GPU'dur. Tüm ekran kartları, yüksek çözünürlük ve detay kalitesinde minimum frame sayısını üretir.

Strateji oyunlarını bir kenara bırakıyorum.

Oyun sırasında ekran kartları; wireframe objelerin üzerini tessellation'dan tutunda ışık, doku, kaplama, yansıma, gölge birçok detayı inanılmaz bir hızda hesaplar ve monitöre aktarır. Bu arada işlemci, sadece sahne koordinatlarını ve yapay zekayı ekran kartına iletmekten sorumludur. Eğer ekran kartının üretebileceği maksimum frame sayısı 45 ise, siz bu sisteme 35 tane i7-3930K taksanız da, ekran kartı yine aynı frame'i üretmeye devam edecektir. Bizim jargonda bu: "ekran kartı limiti" olarak geçer. Arada oluşan 1-2 frame'i sadece sentetik testlerde görebiliriz. Zaten bu durumu gerçek hayat kullanımlarında hissedebilmek çok zordur.

Ancak SLI yada Crossfire'da durum değişir. Her ne kadar %100'e varan bir performans artışı sergilemiyor olsa da, çoklu ekran kartı kullanımında üretilen frame sayısı tek karta oranla artacaktır. Ekran kartına sahne yetiştirmek zorunda olan işlemcinin yükü de, doğal olarak artar. Eğer işlemci, ekran kartına sahne yetiştiremiyorsa, işlemci darboğazı oluşur.

Intel işlemciler, "işlemci performansı" adına kesinlikle iyiler, bunun aksini iddia edemem çünkü işlemci testi yapıyorum. Render, video kodlama ve profesyonel grafik uygulamalarında tepe seviyesi Intel modeller her zaman önde. Ancak; işlemci gücünü bağlamayan SATA, USB, LAN gibi yongaseti kaynaklı diğer konularda, yani endüstri standardı arayüzler devreye girince, Intel ve AMD arasında fark kalmaz.

Sonuç olarak: videoda verilen sonuçlar ve arkadaşın anlatımları birbirini tutmuyor. Çünkü: Intel sistemde SLI'yı devre dışı bırakırsa, benchmark'ların skorları arasındaki farklar bariz şekilde açılırdı.

AMD ve Intel sistemlere GTX 780 SLI taktıktan sonra, Intel işlemcinin performansı daha iyi deseydi, makul, mantıklı ve doğru ve bir tespit olurdu.

Sonra adama (videodaki arkadaştan bahsediyorum) sormazlar mı? Madem SLI'yı iptal ettin, neden 3DMARK sonuçları her iki sistemde de aynı diye :)
Benim düşüncem iki testde de SLI'in devre dışı olduğu yönünde olur bu yorumunuzdan sonra çünkü otomatik algıladığı İngilizce altyazılar da bir yere kadar olduğu için her şeyi anlamayabiliyor insan, hele birde o sırada evin içerisinden ya da dışarıdan gelen gürültü varsa. Sonuç olarak bu attığım videodaki adam AMD'yi hiçbir şekilde kötülemiyor aynen şunları diyor;
"AMD FX 8350 harika bir işlemci, overclock için yaratılmış ama bütçeniz yetiyorsa hiç düşünmeden Intel alın."

Bunun üstüne konuşmasına devam ederek Resident Evil 6'da aldığı sonuçlardan şu şekilde bahsediyor; (hatırladığım kadarıyla)
"Testler sırasında beni en çok şaşırtan şey RE 6 oldu. İnanılmaz bir şekilde İntel ile en az 42 fps aldım ve oyun tamamen akıcıydı." (Bu sırada da şöyle bir şeyler daha ekliyor tam olarak nasıl çevireceğimi bilemedim şimdi o yüzden ayrı yazıyorum: "Kamera uzaklaşmaya başladı ve bir sürü zombi ile karşı karşıyaydım. Sonuçlarda gördüğünüz gibi İntel ile en düşük FPS 42 idi ama oyun o kadar akıcıydı ki inanamıyorum.")

Sonrasında ise son olarak bütçesi çok yüksek olmayan arkadaşlar için AMD FX-8350'yi kesinlikle önerdiğini belirtiyor ama bütçeniz yeterliyse hiç düşünmeden İntel alın diyor.

Çeviri, yazım hatası ya da anlatım bozukluğu olduysa özür dilerim. İntel candır ya :D

İntel candır ya :D

:)

i7-3930K'lı bir oyun sistemi kurmak tamamen tercihe bağlı ama işlemcinin devasa gücü oyunlara maalesef yansımıyor. Yani saatte 300 km. hıza sahip arabanız var ama tek şeritli bozuk yolda sadece 150 km yapabiliyorsunuz. Hızı, verimli şekilde kullanamadıktan sonra işlemcinin ne olduğunun hiç bir önemi kalmıyor. Bu yüzden oyun sistemlerinde AMD, profesyonel çalışmalarda Intel'i tavsiye ediyoruz.

:)

i7-3930K'lı bir oyun sistemi kurmak tamamen tercihe bağlı ama işlemcinin devasa gücü oyunlara maalesef yansımıyor. Yani saatte 300 km. hıza sahip arabanız var ama tek şeritli bozuk yolda sadece 150 km yapabiliyorsunuz. Hızı verimli şekilde kullanamadıktan sonra işlemcinin ne olduğunun hiç bir önemi kalmıyor. Bu yüzden oyun sistemlerinde AMD, profesyonel çalışmalarda Intel'i tavsiye ediyoruz.

Son cümleniz çok temel bir kural sayılır. Ben eskiden dediğiniz gibi oyun sistemlerinde AMD render gibi profesyonel işlemlerde Intel öneriyordum. Ama bunu değiştirmeye karar verdim ve 3000 üstü bütçesi olan arkadaşlara Intel tavsiye ederim. Bu arada geldiğiniz için teşekkürler. Geldiniz ortalığı duman ettiniz.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı