MSI Infinite S 9SI-093XTR SATA SSD uyumlu mudur?

DracheN

Megapat
Yer
Jüpiter
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: Intel Core i5 12400F (6C/12T) GPU: MSI GEFORCE RTX 2060 VENTUS GP OC 6GB GDDR6 192Bit RAM: GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV DDR4 3200MHz CL16 Motherboard: MSI H610M BOMBER DDR4 3200MHz(OC) SSD: Kioxia 500GB Exceria NVMe M.2 SSD (1700MB R / 1600MB W) PSU: THERMALTAKE TR2 S 650W 80 PLUS Case: MSI MAG FORGE M100R ARGB Monitor: MSI MAG 251RX 240HZ 1MS GtG 10-bit OS: Windows 11 Home SL
Arkadaşlar, ileride SATA 500 GB SSD takviyesi yapacağım. HDD vardı, çıkardım. SATA SSD alacağım fakat nasıl oluyor? SATA SSD'ler %100 uyumlu olur mu? HDD girişine mi takılır? Pek bilgim yok, M.2 kullandım sadece. Teşekkürler şimdiden. Uyumlu ve uygun fiyatlı SATA SSD tavsiyelerine açığım sorun yok ise.

HDD girişi anakartta IDE ve SATA olmak üzere ikiye ayrılır. IDE eski Sata ise yeni teknolojidir. Eski nesil anakartlarda Sata2, Yeni nesil olanlarda Sata 3 bulunur.

Sata 2 en fazla 300mb/sn kadar hız destekler.
Sata 3 ise 600mb/sn kadar hız destekler yani SSD hızlarını en iyi Sata 3'de kullanabilirsin. Sata 2 ye takarsan sata 2 hız limitine takılır. Yani SSD en fazla o hızları görür.

Resimdeki gibi. Sendeki Sata girişi olduğu varsayıyorum normal bir ucunu SSD ye diğer ucunu anakarttaki SATA girişine bağlayacaksın. Anakarttaki sata girişi de sağdaki resim ;

Dosya Ekleri

• cs.png
    cs.png
    81 KB · Görüntüleme: 32
  • sata.jpg
    sata.jpg
    29,9 KB · Görüntüleme: 32
HDD girişi anakartta IDE ve SATA olmak üzere ikiye ayrılır. IDE eski Sata ise yeni teknolojidir. Eski nesil anakartlarda Sata2, Yeni nesil olanlarda Sata 3 bulunur.

Sata 2 en fazla 300mb/sn kadar hız destekler.
Sata 3 ise 600mb/sn kadar hız destekler yani SSD hızlarını en iyi Sata 3'de kullanabilirsin. Sata 2 ye takarsan sata 2 hız limitine takılır. Yani SSD en fazla o hızları görür.

Resimdeki gibi. Sendeki Sata girişi olduğu varsayıyorum normal bir ucunu SSD ye diğer ucunu anakarttaki SATA girişine bağlayacaksın. Anakarttaki sata girişi de sağdaki resim ;
Hocam şöyle bir fotoğraf var ama çözülmez sanırım SATA 2 mi 3 mü olduğu.

Dosya Ekleri

• infinites9si096eu_04.jpg
    infinites9si096eu_04.jpg
    80,1 KB · Görüntüleme: 29
Yeni nesil sisteme benziyor Sata 3'tür o ama yine de anakart modelini vermen lazım.
Üstad uzunca bir ismi var ve piyasada araştırdım hiçbir yerde yok. H310 Gaming Infinite tarzı bir şeydi ama net hatırlamıyorum. Sanırım şu fotoğraftan çıkarabiliriz gibi geldi.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    80,4 KB · Görüntüleme: 31
Hocam bende merak ediyordum bu konuyu teşekkürler. Ayrıca sizin Intel 660p 256 GB SSD hızınız kaç çıkmıştı onun haberini alamadım acaba SS atabilir misiniz Crystaldisk mark ile test edip? ve ayrıca siz dragon center kullanmıyordunuz sanırım. Intel NVMe sürücüsü kurulu mu sistemde sizin?

Hocam bende merak ediyordum bu konuyu teşekkürler. Ayrıca sizin Intel 660p 256 GB SSD hızınız kaç çıkmıştı onun haberini alamadım acaba SS atabilir misiniz Crystaldisk mark ile test edip? ve ayrıca siz dragon center kullanmıyordunuz sanırım. Intel NVMe sürücüsü kurulu mu sistemde sizin?
Hocam ben test ettiğimde 540 yazma 950 okumaydı sanırım, evet hatırladım sizi. :) Dragon Center'a gerek duymuyorum o yüzden hiç kullanmadım. Intel SSD Toolbox var hocam, onunla firmware updatesi kontrol ediyorum şu an herhangi bir update gelmedi. :)

Hocam ben test ettiğimde 540 yazma 950 okumaydı sanırım, evet hatırladım sizi. :) Dragon Center'a gerek duymuyorum o yüzden hiç kullanmadım. Intel SSD Toolbox var hocam, onunla firmware updatesi kontrol ediyorum şu an herhangi bir update gelmedi. :)
Hocam ben test ettiğimde ise 472 yazma 903 okuma çıkıyor sonuçlarda. Neden böyle anlamadım. Tekrar bir test eder misiniz rica etsem Crsytaldisk ile? Serviste bir sorun bulamadı. 45 GB Boş alan var SSD'de şuan %97 sağlığı. Sorun ne olabilir hiç bir fikrim yok. NVMe sürücüsü kurduktan sonra performans artışı yaşadım gibi sanki. Ama hızlar aynı tabii..

Yeni konular

Geri
Yukarı