MSI Katana 17 mi yoksa ASUS ROG STRIX G16 mı?

Bütçe
65000

Sevimsizilker

Hectopat
Merhaba, üniversiteye gideceğimden dolayı laptop alacağım. 2 model arasında kaldım: MSI katana ve ASUS ROG STRIX. İşlemci ağırlıklı işlerle uğraşıyorum, ayrıca oynadığım oyunlar da genellikle FPS rekabetçi oluyor. Dolayısıyla işlemcisi iyi bir laptop arayışındayken bu iki modelle karşılaştım, fakat beni arada bırakan birinin 13900h 32 GB RAM ve 1TB SSD diğerinin 14900HX 16 GB RAM 512 GB SSD olması. İşlemciler arasında karşılaştırma sitesine göre %40 hız farkı var fakat 32 GB RAM ve 1TB SSD de çok iyi bir seçenek gibi duruyor. Ayrıca bu laptopu 4 sene değiştirmeyeceğim için bu iki bilindik marka dışına çıkmaya da tereddüt ediyorum. Önerilerinize ve tavsiyelerenize açığım, teşekkürler!

https://www.hepsiburada.com/asus-ro...wuxga-tasinabilir-bilgisayar-pm-HBC00005X3D0P (fotoğrafta 1 TB yazıyor fakat satıcısı da soru cevap kısmında 512 GB olduğunu belirtiyor.)

Ben ekran kartlarının kaç w olduğunu göremedim ya da yazmamışlar. Önemli olan ekran kartının kaç w çektiği. Buna dikkat edersen bir sorun olmaz.

ASUS 140W MSI ise 115W. Fakat benim için işlemci daha önemli olduğundan ekran kartına pek bakmadım.
İşlemci o kadarda fark etmez hocam ikisi de i9 ve birbirine yakın nesiller. Asus o zaman daha iyi çünkü 14900HX ve 140w ekran kartına sahip. MSI'da 13900H var. Üstelik Asus daha ucuz.

Merhaba, üniversiteye gideceğimden dolayı laptop alacağım. 2 model arasında kaldım: MSI katana ve ASUS ROG STRIX. İşlemci ağırlıklı işlerle uğraşıyorum, ayrıca oynadığım oyunlar da genellikle FPS rekabetçi oluyor. Dolayısıyla işlemcisi iyi bir laptop arayışındayken bu iki modelle karşılaştım, fakat beni arada bırakan birinin 13900h 32 GB RAM ve 1TB SSD diğerinin 14900HX 16 GB RAM 512 GB SSD olması. İşlemciler arasında karşılaştırma sitesine göre %40 hız farkı var fakat 32 GB RAM ve 1TB SSD de çok iyi bir seçenek gibi duruyor. Ayrıca bu laptopu 4 sene değiştirmeyeceğim için bu iki bilindik marka dışına çıkmaya da tereddüt ediyorum. Önerilerinize ve tavsiyelerenize açığım, teşekkürler!

https://www.hepsiburada.com/asus-ro...wuxga-tasinabilir-bilgisayar-pm-HBC00005X3D0P (fotoğrafta 1 TB yazıyor fakat satıcısı da soru cevap kısmında 512 GB olduğunu belirtiyor.)

Öncelikle bir süre(11 ay) katana kullandım. Sattım ve alan kişi hala kullanıyor. Katana MSI sadece giriş hatta - orta seviyeli ürünü. Büyük ihtimalle paneli kötü. Kasa kalitesi bence idare eder. Soğutması bilinenin aksine çok iyi. Bu fiyata bence bu cihazı almanızı önermem. İşlemci kısmında iki cihazda üst seviye zaten. Hiçbir oyunda sizi üzmez. Üstüne o farkı oyunlarda çok fazla hissetmeyeceksiniz. Bu bütçeye en azından 4070 bakmanızı öneririm.

İlave!
Bütçe biraz daha çıkarsa şunu almak uzun vadede çok daha iyi. Ne katana ne ROG şu Vector yanına yaklaşamaz. Vector paneli kötü hatta berbat. İşlemci tekil kullanımda aynı seviyelerde. Çoklu işlemlerde elbette i9 farkı ortada. Genel olarak sanırım % 10 -15 daha kötü Vector işlemcisi. Buna karşın %100 çok açık farkla daha fantastik bir ekran kartı var.

Öncelikle bir süre(11 ay) katana kullandım. Sattım ve alan kişi hala kullanıyor. Katana MSI sadece giriş hatta - orta seviyeli ürünü. Büyük ihtimalle paneli kötü. Kasa kalitesi bence idare eder. Soğutması bilinenin aksine çok iyi. Bu fiyata bence bu cihazı almanızı önermem. İşlemci kısmında iki cihazda üst seviye zaten. Hiçbir oyunda sizi üzmez. Üstüne o farkı oyunlarda çok fazla hissetmeyeceksiniz. Bu bütçeye en azından 4070 bakmanızı öneririm.

İlave!
Bütçe biraz daha çıkarsa şunu almak uzun vadede çok daha iyi. Ne katana ne ROG şu Vector yanına yaklaşamaz. Vector paneli kötü hatta berbat. İşlemci tekil kullanımda aynı seviyelerde. Çoklu işlemlerde elbette i9 farkı ortada. Genel olarak sanırım % 10 -15 daha kötü Vector işlemcisi. Buna karşın %100 çok açık farkla daha fantastik bir ekran kartı var.

Bütçeyi çıkarmayı deneyeceğim bu model güzel gözüküyor, teşekkürler.

Bütçeyi çıkarmayı deneyeceğim bu model güzel gözüküyor, teşekkürler.

Daha bu sabah 68 k idi. Bazen 66-72 arası görüyorum bu modeli. İşlemci kısıp-ROG'a göre (bence çok fark etmezsiniz) biraz kötü Panel'e bu bütçede değer. Şahsen ROG zaten 58 K, katana o 60 k değmez. En makul F/P bu var. İyice araştırın siz yine de.

soğutma konusunda lenovo legion çok iyi ama arada %30 fark var.

legionlar aynı özelliklerle %30 civarı daha pahalı oluyor :(
bende bu ikisi arasında kalmıştım. bütçeyi attırıp aynı özelliklerle lenovo legion pro 7 almaya karar verdim ama henüz almadım :)

hatta alacağım bilgisayarın linkini paylaşayım

Soğutma konusunda Lenovo Legion çok iyi ama arada %30 fark var.

Legion'lar aynı özelliklerle %30 civarı daha pahalı oluyor :(
Bende bu ikisi arasında kalmıştım. Bütçeyi attırıp aynı özelliklerle Lenovo Legion Pro 7 almaya karar verdim ama henüz almadım :)

Hatta alacağım bilgisayarın linkini paylaşayım.

Bilgisayar iyi güzel hoş ama bence pahalı hala. Galiba 10-12 gün önce 90-95 seviyesine kadar fiyatı inmişti. Fiyatlandırma dalgası yüzünden ülkemizde elektrikli ürünler hak ettiğinin çok üstüne satılıyor. Forumda ki çoğu kişiye öneriyorum. Yurt dışı ürün satın almak büyük avantaj. Çok daha iyi kalite, çok daha fazla seçenek, mükemmel uyumlu cihazlar. Mesela ekteki görselde MSI Raider 4K MiniLED var... 4080 hakkını sonuna kadar verir. Üstelik çok daha ucuz.(2700$ +-) Lenovo'ya da muadil PC'ler ülkemizde 3400$ bandında ve daha kötü. Raider temsili örnek (+- fiyata Legion, Vector, ROG ve hatta biraz + Titan bile elbette var) şu ürün kağıt üstünde ve performans olarak Legion, Vector, ROG kök söktürür. Tabiri caizse diğer markaların esamesi okunmaz. Yurdışı satın almanın avantajı olduğu kadar dezavantajı da var elbette. En büyük eksikliği garanti ve satın alma şekli (en makulu bir akraba yardımı, ya da şahsen gidip almak) bazen bazı markalar uluslararası sınırlı da olsa garanti sağlıyor. Bence şansınız varsa yurdışı ürün deneyin. Teknoloji her zaman şans işi. Ben yurdışında yaşıyorum (açıklama sebebim ülkemizde olan ürünler ile yurdışında satılan ürünler çoğu zaman çok farklı kalitede) 2022'de Gigabyte Aero, Raider ve katana aldım garanti işim olmadı. 2023 Aorus satın aldım ekran kartı bozuk geldi iade yaptım. 2023 yine ASUS Vivobook OLED aldım şu anda her şey yolunda. Son 2 yıl özelinde 15000$ harcama yaptığımı varsayarsak garanti ve servise sadece 1 kez işim düştü. Ama ülkemizde daha pazartesi günü fotoğraf makinesi aldım, çarşamba günü elime ulaştı perşembe günü değişim yaptım. 2020 de bir telefon satın aldım kamera arızalı geldi. 21'de farklı model bir telefon aldım yine garanti... Hepsi şans olamaz ne yazık ki. Çevremde de elektrikli bir ürününün parça kalitesi ve garanti konusunda çok sorun yaşayan insanlar biliyorum. (bu kadar uzun mesaj için üzgünüm ama durumu daha detaylı anlatmak istiyorum. Özellikle yurt dışından bir ürün aldım ama bozuldu! Ürün hatalı! Vs cümleler yurtiçinde yapılan alışverişe göre daha düşük seviyede - bence.)

Dosya Ekleri

• Screenshot_2024-06-03-14-52-25-600_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-06-03-14-52-25-600_com.android.chrome.jpg
    89,8 KB · Görüntüleme: 8

Geri
Yukarı