MSI laptop mouse hareket ettirince ses çıkması

simple93

Femtopat
Daha fazla  
Henüz 2 günlük laptopta karşılaştığım bu sorun bu saatte sinirlerimi bozdu. Razer model kablolu fareyi hareket ettirince laptopun içinden yazma sesi gibi bir şey geliyor (cızırtı da diyebiliriz.) Ancak kablosuz mouse ile denediğimde o sesi duymuyorum. Nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Henüz 2 günlük laptopta karşılaştığım bu sorun bu saatte sinirlerimi bozdu. Razer model kablolu fareyi hareket ettirince laptopun içinden yazma sesi gibi bir şey geliyor (cızırtı da diyebiliriz.) Ancak kablosuz mouse ile denediğimde o sesi duymuyorum. Nasıl çözebilirim?

Hocam sorun mouse da olabilir mi ki acaba. Çünkü Monster marka laptopa ve Razer mouse a sahibim. Aynı ses bende de çıkıyor.

Coil whine. Endişe etmeyin çözümü yok. İşlemciye güç sağlayan MOSFET'lerden geliyor ses. Performans modundan dengeliye alırsanız azalacaktır. Bende de var geceleri oyunlarda cırcır böceği gibi ses çıkarıyor. Günümüzde özellikle bilgisayarlarda çokca rastlanan durum ve ses çıkarıp sinir bozmaktan başka bir zararı yok. Engellemek için de rutin işlerde güç modunu en düşükte tutarsanız minimuma iner.

Artı -1 Eksi
Mouse'den kaynaklı... Bizzat gece saat 3 sessizliğinde farenin dibine yaklaştım ve hareket ettirdim ses ondan geliyor. Legion M500 kullanıyorum fare olarak ve ASUS ROG STRİX G512LV-HN267 model cihaza sahibim. Yani bu herkeste olan bir şey, merak etmeyiniz.
Coil whine. Endişe etmeyin çözümü yok. İşlemciye güç sağlayan MOSFET'lerden geliyor ses. Performans modundan dengeliye alırsanız azalacaktır. Bende de var geceleri oyunlarda cırcır böceği gibi ses çıkarıyor. Günümüzde özellikle bilgisayarlarda çokca rastlanan durum ve ses çıkarıp sinir bozmaktan başka bir zararı yok. Engellemek için de rutin işlerde güç modunu en düşükte tutarsanız minimuma iner.
Hocam yalnız Coil Whine ona denmiyor, ayrıca konu sahibinin bahsettiği sorunun Coil Whine ile alakası yok... Bilmeden konuşmayınız; Coil Whine fanlar ile alakalıdır ve nadiren de MOSFET'den de gelebilir. Fanlara sahip bütün cihazlarda Coil Whine olasılığı vardır, eğer kalitesiz MOSFET kullanıldıysa da MOSFET'lerden fazla ses gelebilir ancak bu sadece "ses" olarak benzerdir ve Coil Whine değildir. Son olarak konu sahibinin sorunu Coil Whine ile tamamen alakasız, neden? Çünkü Coil Whine %99 cihazınızı -kullandığınız fana sahip her türlü cihaz olabilir- yüke soktuğunuzda çıkan sinir bozucu sestir. Sizce mouse kullanmak cihazı yüke mi sokuyor? Bir daha araştırmadan yazmayınız.

Artı -1 Eksi
Coil Whine sorunu. Bobinlerden geliyor genelde mosfetlerle alakası yok. Bobin sızlaması olarak geçer hatta. Güç modunu yüksek performanstan başka bir moda çekerseniz azalır.

@xbea Lenovo L340 Gaming kullanıyorum. İmleci hareket ettirince bile oluyor ve servise yolladım daha 14 gün olmadan. Bobin sızlaması bu tür bazı laptoplarda olabiliyor ve performansa etkisi yoktur, kontrol ettiğimizde bütün fonksiyonları sorunsuz çalışıyor dendi. Kaç kere test ettim laptoptan geliyor ses.

Mouse'den kaynaklı... Bizzat gece saat 3 sessizliğinde farenin dibine yaklaştım ve hareket ettirdim ses ondan geliyor. Legion M500 kullanıyorum fare olarak ve ASUS ROG STRİX G512LV-HN267 model cihaza sahibim. Yani bu herkeste olan bir şey, merak etmeyiniz.

Hocam yalnız Coil Whine ona denmiyor, ayrıca konu sahibinin bahsettiği sorunun Coil Whine ile alakası yok... Bilmeden konuşmayınız; Coil Whine fanlar ile alakalıdır ve nadiren de MOSFET'den de gelebilir. Fanlara sahip bütün cihazlarda Coil Whine olasılığı vardır, eğer kalitesiz MOSFET kullanıldıysa da MOSFET'lerden fazla ses gelebilir ancak bu sadece "ses" olarak benzerdir ve Coil Whine değildir. Son olarak konu sahibinin sorunu Coil Whine ile tamamen alakasız, neden? Çünkü Coil Whine %99 cihazınızı -kullandığınız fana sahip her türlü cihaz olabilir- yüke soktuğunuzda çıkan sinir bozucu sestir. Sizce mouse kullanmak cihazı yüke mi sokuyor? Bir daha araştırmadan yazmayınız.
Gece aynı bu şekildeydim. 1 saat boyunca kulağım laptoba yapışık kaldı resmen en sonunda yeter be dedim yattım. Şimdilik çözümüm arkaya hafif bi müzik açarak duymamaya çalışıyorum ancak mouse'den kaynaklı mı bilemiyorum çünkü ses laptobun içinden geliyor net bir şekilde.

Coil Whine sorunu. Bobinlerden geliyor genelde mosfetlerle alakası yok. Bobin sızlaması olarak geçer hatta. Güç modunu yüksek performanstan başka bir moda çekerseniz azalır.

@xbea Lenovo L340 Gaming kullanıyorum. İmleci hareket ettirince bile oluyor ve servise yolladım daha 14 gün olmadan. Bobin sızlaması bu tür bazı laptoplarda olabiliyor ve performansa etkisi yoktur, kontrol ettiğimizde bütün fonksiyonları sorunsuz çalışıyor dendi. Kaç kere test ettim laptoptan geliyor ses.
Hocam o "bobinlerden gelen ses" neredeyse her dizüstü bilgisayarda var. Bende de var bu sorun hatta MSI'da biraz daha fazla olduğunu duymuştum. Yani benim dediğim ne Coil Whine ne de bobinlerden gelen ses. Ayrıca Coil Whine = Bobinlerden gelen ses değildir. Bunu araştırabilirsiniz, bobinlerden gelen ses ayrı bir sorundur ve bu sorunun marka cihaz ayrımı neredeyse yok gibi bir şey. Konu sahibinin duyduğu ses ise bobinlerden gelen ses değil fareden gelen ses. Buna eminim neredeyse, kendim de gece aynı sorunu yaşadım: İmleci hareket ettiriyorum ses var, imleci ve fareyi hareket ettirmiyorum ses yok! Yani sorun cihazda değil, sorun farede.

Not: Bobin olduğunu bende biliyorum ancak arkadaşta MOSFET ismini kullandığı için bende anlasın diye onu kullandım. Kısaca biraz kestirme cevap verdim.
Gece aynı bu şekildeydim. 1 saat boyunca kulağım laptoba yapışık kaldı resmen en sonunda yeter be dedim yattım. Şimdilik çözümüm arkaya hafif bir müzik açarak duymamaya çalışıyorum ancak mouse'den kaynaklı mı bilemiyorum çünkü ses laptobun içinden geliyor net bir şekilde.
O ses var hocam, o bobinlerden gelen ses herkeste var. Ufak bir cızırtı olarak gözüküyor genelde, eğer ortam çok sessiz bir halde ise çok net duyuluyor ama günlük kullanımda hiçbir şekilde duyulmuyor yada oyun oynarken. Belki render alırken duyulabilir ama onda fan sesinden duyulmaz tahminen. Bu arada biraz agresif olmuş olabilirim, gece gece cevap yazdım kırdıysam af ola.

Son düzenleme:
Bende de aynı sorun vardı. Mouse'u laptopun sol tarafındaki girişine taktığımda nedenini anlamadığım bir şekilde sorun düzeldi. Deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı