Çözüldü MSI MAG B550M Mortar & R7 5700X sistemde CPU ışığı kırmızı yanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Slvstre

Centipat
Daha fazla  
RAM
GSKIL Rıpjaws 32 GB, CL18, 4000 MHz
İşlemci
Ryzen 7 5700x
Selam,
MSI MAG B550M Mortar anakart uzerinde Ryzen 7 5700X bilgisayar topladim. Ancak anakart uzerindeki CPU ışığı kirmizi yanıyor.
MSI resmi sitesinde 3000/5000 serisi BIOS Support diye yazmis ancak bazi yazilarda BIOS guncelleme ile cozuldugu belirtilmis.
Bende Technopat'tan izledigim video ile son BIOS dosyasini indirim MSI. RAM yapip FAT32 flash bellek ile BIOS flashback yapmaya calistim ancak flash takip usttundeki dugmeye basinca kirmizi yanip sonuyor ve sonra kirmizi sabit kalıyor.
Ne yapacagimi bilemedim.
Sistemi daha gecen hafta burada bir konu acip topladim ve parcalarin gelmesi ile sistemi kurmam bugunu buldu.
Akliniza gelen bir fikir cozum onerisi var mi acaba? Epey demoralize olmus durumdayim.
Simdiden cevaplariniz icin teşekkür ederim.
Not: Kullanidigim sivi sogutucu radyator fanlari çalışıyorr, arka egzoz fani calisiyor ancak ust kisma taktigim 3X RGB 120'lik fan donmuyor. Ve sivi sogutucumun islemci uzerine yerlestirdigim kisimdaki kucuk fanda donmuyor.
(Donmesi gerekiyor mu bilmiyorum. Sivi sogutucu: Artics liqued Freezer II 280)

pc.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yok hocam işlemcinin altın bacakları var yamulduysa bu hatayı verebilir. Söküp kontrol etmeni öneririm.

Soktum, kontrol ettim. Bir problem yoktu.

BIOS guncellemesinde bir hatam olmus. Flash bellegi MBR yapmamisim. Onu degistirip denedigimde BIOS'u guncelledi ve CPU LED'i bir sure sonra sondu.

Artik CPU, VGA veya boot LED'leri yanmiyor sadece PC baslarken yaniyor sonradan sonuyor.

Ancak simdi de ekrana goruntu gelmedi onunla ugrasiyorum.

Selam,

Sorun cozuldu BIOS icin beta version degil bir onceki recommended olani denedim guncelleme sonrasi BIOS ekrani geldi. OS kurabildim.

Teşekkürler.
Yazdıklarından pek anlayamadım sorunu.

Bilgisayar açılıyor ama CPU LED yandığı için mi problem yapıyorsun?

Yoksa bilgisayar açılmıyor bios update lazım o yuzden mı problem yaşıyorsun?

Yazdıklarından pek anlayamadım sorunu.

Bilgisayar açılıyor ama CPU LED yandığı için mi problem yapıyorsun?

Yoksa bilgisayar açılmıyor bios update lazım o yuzden mı problem yaşıyorsun?
@deadfellow evden cikmadan yazdim birazda demoralize olmustum anlatamamis olabilirim kusura bakmayin.

Bilgisayari yeni topladim ilk calistirmam power tusuna bastim ancak ekran geldi sadece anakart uzerindeki cpu ledi yandi. Niye bilgisayar acilmiyor problem cpudan mi cpu ledi niye yaniyor. Sorun nedir onu sormak istedim.

Bir kac tartismada benzer konuda bios guncellemesi bahsedilmis. CPU destegi olmadigi icin yaniyor denmis ondan bahsettim. Ancak bios update icinde sunulan cozum bende calismadi.

Flash Biosla güncel bios atabilir misin?
İşlemci pinlerini kontrol ettin mi bu arada?
@Mr. Patrick Bateman Flashbios flashback olsa gerek hocam onu denedim FAT32 bir flasha guncel bios indirip koydum adinida MSI.ROM olarak degistirdim. Ancak flash bios dugmesine tikladigimda kirmizi yanip sonuyor ve sonrasinda kirmizi olarak kaliyor.

Bios guncellemesinden mi emin degilim ama yinede denedim bununla karsilatim.

Islemci pinlerinden kastim cpu power kablosumu? Cunku islemciyi ok yonunde yerlestirdim oturmustu.

@deadfellow evden cikmadan yazdim birazda demoralize olmustum anlatamamis olabilirim kusura bakmayin.

Bilgisayari yeni topladim ilk calistirmam power tusuna bastim ancak ekran geldi sadece anakart uzerindeki cpu ledi yandi. Niye bilgisayar acilmiyor problem cpudan mi cpu ledi niye yaniyor. Sorun nedir onu sormak istedim.

Bir kac tartismada benzer konuda bios guncellemesi bahsedilmis. CPU destegi olmadigi icin yaniyor denmis ondan bahsettim. Ancak bios update icinde sunulan cozum bende calismadi.

@Mr. Patrick Bateman Flashbios flashback olsa gerek hocam onu denedim FAT32 bir flasha guncel bios indirip koydum adinida MSI.ROM olarak degistirdim. Ancak flash bios dugmesine tikladigimda kirmizi yanip sonuyor ve sonrasinda kirmizi olarak kaliyor.

Bios guncellemesinden mi emin degilim ama yinede denedim bununla karsilatim.

Islemci pinlerinden kastim cpu power kablosumu? Cunku islemciyi ok yonunde yerlestirdim oturmustu.
Yok hocam işlemcinin altın bacakları var yamulduysa bu hatayı verebilir. Söküp kontrol etmeni öneririm.

Soktum, kontrol ettim. Bir problem yoktu.

BIOS guncellemesinde bir hatam olmus. Flash bellegi MBR yapmamisim. Onu degistirip denedigimde BIOS'u guncelledi ve CPU LED'i bir sure sonra sondu.

Artik CPU, VGA veya boot LED'leri yanmiyor sadece PC baslarken yaniyor sonradan sonuyor.

Ancak simdi de ekrana goruntu gelmedi onunla ugrasiyorum.

Selam,

Sorun cozuldu BIOS icin beta version degil bir onceki recommended olani denedim guncelleme sonrasi BIOS ekrani geldi. OS kurabildim.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı