Çözüldü MSI MAG Forge 100R fan bağlantıları nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

364164

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba, MSI MAG Forge 100R alacağım ama anakartımda 1 tane SYS_FAN var. Galiba bu kasada önde ve arkada toplam 3 tane anakarta bağlanacak kablo var. Fan çoklayıcı alırsam olur mu? Bir de arkadaki kontrolcüyü pek anlamadım Önde 1 fanda 2 tane kablo mu var? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Çözüm
1621004332950.png

Yeşil: Molex.
Mavi: 4 pin dişi.
Kırmızı: Elindeki fanları buraya takacaksın.
Işıklar nasıl yanacak? 1 fanda 2 tane kablo mu var?
1 fanda 2 kablo var. Bir tanesi RGB için, bir tanesi fan gücü için. SYS_FAN girişine takacağınız fanlar fan gücü için yani. Eğer fan gücünü bağlamazsanız LED'ler yanar, fan dönmez.

Fan gücü derken PWM gibi bir şey mi? Diğer kabloyu da kontrolcüye mi takacağım?
Evet. Diğer kabloyu kontrolcüye takamazsın, uyumsuzlar.

Birisinin ucu böyle.

1620987398820.png

Diğerinin böyle.

1620987415511.png

Son düzenleme:
Nasıl yani? Işık olmayacak mı?
Hocam dediğimi ters anlıyorsun. :D

Şu an kontrolcüye takılı olanlar fanda bulunan LED girişleri. Yani LED'lerin yanacak. Ama fanın PWM bağlantısını yapmadığın için fan dönmeyecek.

Özetle fanın LED'leri yanar ama fan dönmez. Fanın dönmesi için PWM girişini yapman gerek, bunun için de fan çoklayıcı alman gerekiyor.

Şunun gibi bir şey.

1620987527464.png

Hocam dediğimi ters anlıyorsun. :D

Şu an kontrolcüye takılı olanlar fanda bulunan LED girişleri. Yani LED'lerin yanacak. Ama fanın PWM bağlantısını yapmadığın için fan dönmeyecek.

Özetle fanın LED'leri yanar ama fan dönmez. Fanın dönmesi için PWM girişini yapman gerek, bunun için de fan çoklayıcı alman gerekiyor.

Şunun gibi bir şey.

Eki Görüntüle 1022831
Şimdi anladım hocam :D. Peki önerdiğiz bir çoklayıcı var mı? Birde alacağım CV650 PSU'da molex var mı?

Şimdi anladım hocam :D. Peki önerdiğiz bir çoklayıcı var mı? Birde alacağım CV650 PSU'da molex var mı?
MOLEX her PSU'da olur hocam. Onu niye sordunuz bilmiyorum ama var yani. :D

Aklıma çoklayıcı önerisi gelmedi. @Mithat Berhan hocam fan çoklayıcı önerisi yapabilir.

Geri
Yukarı